Francouzský list Le Figaro tento týden uvedl, že francouzský úřad pro jadernou bezpečnost ASN předběžně informoval EDF o udělení schválení ve věci prošetřované reaktorové nádoby budovaného EPR reaktoru v jaderné elektrárně Flamanville. Finální rozhodnutí ASN má padnout na podzim.

V roce 2015 začal francouzský úřad pro jadernou bezpečnost prověřovat složení reaktorové nádoby na nově budovaném bloku JE Flamanville. Prvotní testy vzbudily podezření, že materiál použitý na výrobu reaktorové nádoby má vady, které by mohly potenciálně ohrozit bezpečnost provozu.

V případě vážnějších problému není vyloučena ani možnost, že úřad pro jadernou bezpečnost nařídí kompletní výměnu reaktorové nádoby nebo její opravu, aby vyhovovala stanoveným standardům bezpečnosti. V takovém případě je ve hře i odstoupení od projektu, jehož konečná cena se již vyšplhala na 10,5 mld. EUR.

Francouzský list Le Figaro tento týden informoval, že ASN je nakloněno udělení povolení pro budovaný reaktor. ASN měl EDF poskytnout některé části předběžné hodnotící zprávy, ze které vyplývá, že zařízení splňuje bezpečnostní podmínky pro normální spuštění reaktoru.

Zdroj blízký vyšetřování ASN řekl, že vyšetřování pravděpodobně ukáže, že slabá místa nádoby nepředstavují zásadní riziko vedoucí k prasknutí či výbuchu, jelikož nejsou v nejvíce namáhaných oblastech.

„Myslím si, že závěr (zprávy ASN) bude pozitivní, avšak může zahrnovat požadavky pro intenzivnější sledování,“ řekl podle Reuters uvedený zdroj s tím, že ASN může požadovat provedení více testů během pravidelných kontrol reaktoru prováděných po deseti letech.

Finální rozhodnutí má padnout na podzim

Mluvčí ASN však podle zahraniční agentury Reuters řekla, že vyšetřování stále probíhá a že ASN prozatím nevydalo žádné rozhodnutí.

Neschválení projektu by přitom znamenalo dodatečné náklady pro EDF v řádu miliard euro a narušilo by pravděpodobně také plánované převzetí reaktorového byznysu francouzské Arevy.

Samotné EDF odmítlo zveřejnění informací o údajném plánovaném udělení povolení pro budovaný reaktor ve Flamanville komentovat.

Agentura Reuters uvedla, že po vypracování hodnotící zprávy bude tato zpráva předána k posouzení EDF, Arevě a skupině nezávislých expertů, kteří následně vydají nezávazné doporučení.

ASN následně vydá provizorní rozhodnutí, které bude předmětem konzultačního procesu trvajícího nejméně měsíc. Finální rozhodnutí by tak podle Reuters mělo padnout během září nebo začátkem října letošního roku.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *