Domů
Elektřina
Lokalitu pro hlubinné úložiště jaderného odpadu by měl podle MPO schválit i senát
jaderný odpad

Lokalitu pro hlubinné úložiště jaderného odpadu by měl podle MPO schválit i senát

Elektřina
Bez komentáře
12. leden 2017, 18:33
ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby na schválení konkrétní lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu v ČR mohl mít v určité fázi vliv i Senát. Vyplývá to z návrhu věcného záměru zákona o zapojení obcí do výběru lokality hlubinného úložiště v ČR. Příští pondělí má o něm jednat vláda. Materiál je však předkládán s rozpory několika institucí, včetně čtyř ministerstev.

Podle dřívějších vyjádření MPO má zákon, jehož předložení má po případném schválení záměru následovat, posílit postavení obcí v rozhodovacím procesu výběru lokality pro úložiště. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v prosinci řekl, že stát chce nadále provádět průzkum ve všech sedmi lokalitách, které byly pro hlubinné úložiště vytipovány. Většina obcí, kterých se projekt týká, však se stavbou úložiště dlouhodobě nesouhlasí. Ve všech sedmi lokalitách podalo už dříve 18 obcí a šest spolků žaloby proti stanoveným průzkumným územím.

Předkládaný materiál uvádí, že Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) bude mít povinnosti si ve chvíli, kdy se zúží počet uvažovaných lokalit pro úložiště na dvě, vyžádat stanovisko dotčených obcí se stavbou. MPO uvádí, že tato fáze by měla nastat v roce 2020. Konečné slovo má ale mít vláda.

radioactive waste
Ilustrační foto

V případě nesouhlasného stanoviska obcí by však podle návrhu nemohl kabinet vydat souhlas se záměrem pokračování procesů směřujících k umístění a výstavbě hlubinného úložiště jen tak, bude potřebovat usnesení Senátu. „Nicméně vláda by měla i poté, co bude vydáno souhlasné usnesení Senátu, možnost vydat souhlasné či nesouhlasné stanovisko,“ dodává v dokumentu ministerstvo.

Senátoři podle návrhu zohledňují zájmy regionu. S rolí horní komory Parlamentu však nesouhlasí například ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

„Máme důvodnou pochybnost o navrhovaném zapojení Senátu do povolovacího procesu,“ sdělilo v připomínkách k návrhu MMR.

Uvedlo, že Senátu jako představiteli zákonodárné moci nepřísluší vstupovat do procesu povolování konkrétních záměrů. Podle MPO ale navržený institut zcela respektuje ústavní rámec a nedochází k zásahu do kompetencí obcí či Senátu, ale naopak je vhodně doplňuje.

Kromě MMR je materiál vládě předkládán také s rozpory ministerstva vnitra, ministerstva spravedlnosti, ministerstva životního prostředí, Hospodářské komory ČR a Jihočeského kraje.

Průzkum potenciálních lokalit pro vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu se týká Čertovky na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdalény na Táborsku, Čihadla na Jindřichohradecku, Hrádku na Jihlavsku, Horky na Třebíčsku a Kraví Hory na Žďársku. O finálním umístění úložiště by měla vláda rozhodnout do roku 2025. Jeho provoz by pak měl začít po roce 2065.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se