Loni se postavilo nejméně jaderných elektráren za posledních 10 let

Loni se postavilo nejméně atomových elektráren za deset let, jen tři na celém světě. Na vině je rostoucí cena elektřiny z jádra a havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě v roce 2011. Vyplývá to z průzkumu o stavu světového jaderného průmyslu (WNISR), jehož autorem je nezávislý energetický expert Mycle Schneider. Před katastrofou ve Fukušimě se v roce 2010 postavilo rekordních 15 atomových elektráren. Méně elektráren vzniká i v jejich budování dříve velmi aktivní Číně.

V roce 2013 se na světě postavilo už jen deset jaderných elektráren, osm v roce 2015, tři v roce 2016 a jen jedna v první polovině letošního roku.

V Číně, která byla v posledním desetiletí jejich nejaktivnějším stavitelem, vzniklo v roce 2010 deset atomových elektráren, šest v roce 2015 a loni jen dvě. Letos začala se stavbou nové elektrárny zatím pouze Indie.

Výstavba bloku jaderné elektrárny

Ilustrační foto

„Jaderný druh zaniká,“ řekl novinářům Schneider. Uvedl, že by ho nepřekvapilo, pokud by některé už započaté projekty byly ukončeny. Podle údajů WNISR k tomu docházelo od roku 1977 do poloviny roku 2017 v každém osmém případě.

Podíl jaderné energie na celosvětové výrobě elektřiny v loňském roce poklesl na 10,5 procenta ze 17,5 procenta v roce 1996. Množství elektřiny vyráběné z jádra za stejnou dobu vzrostlo o 1,4 procenta, vyplývá z údajů WNISR.

Krátká jaderná renesance vyvrcholila rokem 2010 po více než dvacetileté pauze, která následovala po havárii elektrárny v Černobylu.

Autor:10 odpovědí na Loni se postavilo nejméně jaderných elektráren za posledních 10 let

 1. Vladimír Wagner napsal:

  Tak, jak je to napsané, tak je to totální nesmysl. Minulý rok se dostalo do provozu (dokončilo, postavilo) deset jaderných bloků. Tedy šlo o vyrovnání rekordu desetiletí z předminulého roku. To, o čem referoval Mycle Schneider a tak překroutili novináři, je zahajování výstavby nových bloků. Minulý rok se opravdu zahájilo budování pouze tří bloků. Ovšem tato situace se začíná zase měnit a k zahájení spěje řada bloků. Za to nesmyslné překroucení novinářů trochu může Mycle sám. Dokud se více staveb zahajovalo a dokončovalo se málo, tak vždy zdůrazňoval počet dokončených bloků. Nyní, v tomto roce přešel k zdůrazňování počtu zahajovaných staveb, když jsou ty počty dokončovaných rekordní 🙂 Jinak, tu jeho zprávu doporučuji určitě přečíst. Pokud člověk dokáže odfiltrovat jeho protijaderný postoj a takové ty zmíněné účelové přechody v tom, co zdůrazňuje, tak je to pěkný přehled faktů.

  • Milan Vaněček napsal:

   Taky doporučuji si zprávu přečíst, alespoň souhrn na straně 13. Je to moc smutné čtení pro proponenty jaderné energetiky a velmi optimistické čtení pro fandy VtE a FVE.

   • Pavel napsal:

    .. jinak řečeno je to optimistické čtení pro oze tuneláře a smutné čtení pro spotřebitele elektrické energie.

    • C napsal:

     Troll, NEKRMIT!!!

     • Petr Závodský napsal:

      .. jinak řečeno je to optimistické čtení pro oze tuneláře a smutné čtení pro spotřebitele elektrické energie.

      Jsem také troll???

      neboli co je v tomto komentáři trollovacího? Nebo se zde smí jen oslavné ódy na poplatek na podporu obnovitelných zdrojů?

     • Milan Vaněček napsal:

      „OZE tuneláři“ ve Vaší terminologii jsou v ČR: na prvém místě ČEZ, ten dostává nejvíce miliard dotací za své sluneční elektrárny, na druhém místě …. (a další místa ať doplní pan Závodský, ten zná konkurenty ČEZu).
      OZE tuneláři rozhodně nepodporují fotovoltaiku na střechách, s právy vlastníků domů na připojení k síti stejnými jako mají v Německu.
      OZE tuneláři jsou největší nepřátelé fandů využití sluneční energie.

     • Petr Závodský napsal:

      Pane Vaněčku, už jste s tím trapný. Opravdu.
      Kolik ČEZ začal stavět solárů z 0 a kolik koupil rozdevelopovaných projektů (které by stály i bez ČEZ)?
      Jaký je podíl ČEZ na solárním byznysu v ČR?
      Kolik zaplatí ČEZ do státní pokladny ze zisku a kolik ostatní?
      Nebaví mne to psát pod každý Váš komentář … máte asi jednoduchý život, když Vám stačí nepřátelství k ČEZ a jádru.

 2. Jan Veselý Jan Veselý napsal:

  A to v tom seznamu rozestavěných JE jsou i dva bloky JE Vogtle. Ty už se nestaví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *