Mikroelektrárna Wave obdržela ekologického oskara

Cenu v E.ON Energy Globe Award ČR, známou také jako ekologický oskar, v kategorii Nápad letos obdržel tým z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB), který pracuje na vývoji mikroelektrárny na výrobu elektřiny a tepla z biomasy.

Každý dům může mít svou elektrárnu “, říká Jakub Maščuch, který se svým týmem mikroelektrárnu Wave vyvíjí.

Cílem týmu je vyvinout kogenerační jednotku dostatečně výkonnou, aby byla schopna pokrýt spotřebu elektřiny i tepla domácností, malých podniků, větších obytných celků či administrativních budov.

Elektrárna využívá ke své funkci organického Rankinova cyklu (ORC), který se principiálně neliší od klasické parní elektrárny. Hlavní rozdíl spočívá v použití jiné pracovní látky než vody, která umožňuje efektivní přeměnu tepla na elektřinu i při nízkých teplotách a zejména výkonech.

Elektrárna Wave zvládne biomasu i plyn

Oproti stávajícím technologiím, které jsou již dostupné, nabídne zařízení WAVE několik významných výhod. Využití ORC umožní použití široké palety paliv včetně zemního plynu, přičemž primárně by elektrárna měla využívat biomasu v podobě dřevní štěpky či pelet. Celá mikroelektrárna by měla být cenově dostupná a jednoduše ovladatelná.

V současné době tým pracuje na pilotní jednotce s názvem WAVE Enterprise, která bude disponovat tepelným výkonem 50 kW a elektrickým výkonem 2-3 kW. Její dokončení je plánováno do konce letošního roku.

Po uvedení produktu WAVE Enterprise na trh tým očekává návratnost investice do 5 let, nicméně skutečné provozně-ekonomické parametry budou ověřeny až při reálných provozních podmínkách.

Zdroj úvodní fotografie: Fakulta strojní ČVUT3 odpovědí na Mikroelektrárna Wave obdržela ekologického oskara

 1. asjhsdf napsal:

  2-3kW je hrozně málo, to stěží utáhne jednu rychlovarnou konvici

 2. energetik napsal:

  2-3 kW v elektřině stačí, stejně mimo topné období budou vše v domácnostech živit FVE s akumulátory a těch 2-3kW se v akumulátorech nasbírá a pokryje běžnou spotřebu domu dostatečně. Jen ten tepelný výkon 50kW je strašně moc a potom tedy i spotřeba paliva. Nebo mít velkou akumulační nádrž a tu natopit a nabít akumulátory a potom to třeba na den vypnout. Ale kdyby to mělo poloviční výkonové hodnoty 25kW tepla a 1,5kW elektřiny a poloviční spotřebu paliva, tak by to bylo výhodnější.
  Ale pro ty co mají doma plyn je výhodnější upravit malou plynovou centrálu na kogenerační jednotku zvláště když bude platit nový navržený tarifní sytém:
  http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/2015103001/vyzva-pripominkujte-tarifni-revoluci-ktera-zpusobi-sokovou-kuru-pro-domacnosti#.VjNd4I42smI

  • buffalo napsal:

   já bych si tuto mikroelentrárničku upavenou a doplněnou pro ostrovní provoz rozhodně nainstaloval. záleží kolik bude stát a jestli se na její nákup a instalaci budou vztahovat i pořizovací dotace, tak proč ne, že…???

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *