Skládkování- jeden z možných způsobů zpracování odpadu.

Názor na stavbu spalovny u Mělníka vyjádří lidé v referendu

Obyvatelé obce Horní Počaply na Mělnicku, v jejímž katastru má být zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO), vyjádří svůj názor na tuto stavbu v referendu, které se uskuteční 21. září od 8:00 do 21:00. Vyplývá to z usnesení obecního zastupitelstva zveřejněném na webových stránkách obce.

Zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) chystá skupina ČEZ a má vzniknout v komplexu elektrárny Mělník. Odpad by se do této spalovny vozil z celého kraje a pálit by se zde mohlo až 350.000 tun odpadu ročně. Podle ekologů to zvýší o třetinu až polovinu emise těžkých kovů, zejména rtuti, a dále také toxických organických látek. Obyvatelé okolních obcí se navíc bojí nárůstu dopravy, který by podle nich mohl být nesnesitelný.

Lidé budou v referendu odpovídat na otázku

„Souhlasíte s výstavbou zařízení pro energetické využití odpadů ZEVO na území obce Horní Počaply?“ Zastupitelstvo již vyslovilo nesouhlas s výstavbou této spalovny v rámci procesu EIA, který zkoumá vliv projektu na životní prostředí.

Skupina ČEZ chce spalovnu uvést do provozu v roce 2024, argumentuje zákazem skládkování odpadů. Lidé z Mělnicka podepisují od února petici proti stavbě takzvaného zařízení na energetické využití odpadu.

Petice má již několik tisíc signatářů, podle zástupkyně petičního výboru Hany Beranové silnice v obcích velký nápor nákladních vozů nezvládnou.

Autor:

Štítky: ,


2 odpovědí na Názor na stavbu spalovny u Mělníka vyjádří lidé v referendu

 1. Václav Kopal napsal:

  Spalovna v záplavovém území dobrý.

  • Petr napsal:

   Na skládky i daleko méně tříděného odpadu prší úplně normálně.
   Stačí to obehnat zemními valy.
   A hlavně se tam dá většina materiálu na spalování vozit nakonec nejekologičtěji lodní dopravou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *