Irsching, paroplynová elektrárna jejíž osud je nejasný. Zdroj: http://www.siemens.com/

Německo: Marže paroplynových elektráren překonala marži starých uhelných zdrojů, obě jsou však záporné

Marže německých paroplynových elektráren pro dodávku na příští rok vystoupala v úterý podle zahraničního serveru Platts na hodnotu -1,69 EUR/MWh, a aktuálně se tak pohybuje nad marží starých černouhelných zdrojů s účinností 35 %, která je dle Platts -2,28 EUR/MWh. Za růstem marže paroplynových elektráren stojí především pokles tržní ceny zemního plynu. 

Clean spark spread (CSS) německých paroplynových elektráren s účinností 50 % se po více než roce dostal nad úroveň clean dark spread (CDS) starých černouhelných zdrojů s účinností 35 %.

Za růstem CSS stojí zejména pokles tržní ceny zemního plynu, zatímco uhelné elektrárny aktuálně doplácejí na vysokou cenu emisních povolenek a  stabilní cenu uhlí.

Vývoj marží německých elektráren. Zdroj: Platts

Vývoj marží německých elektráren. Zdroj: Platts

CDS představuje cenu elektřiny sníženou o náklady na palivo a na emisní povolenky pro elektrárny spalující černé uhlí, zohledňuje rovněž účinnost elektrárny. Nezahrnuje investiční náklady, náklady na provoz a údržbu a další náklady provozovatele. CSS představuje totožný ukazatel pro elektrárny spalující zemní plyn.

Podle Platts se průměrná účinnost německých černouhelných elektráren pohybuje kolem 40 % a účinnost moderních černouhelných bloků dosahuje až 45 %. To přispívá k udržení vyššího podílu černouhelných elektráren na úkor elektráren spalujících zemní plyn ve zdrojovém mixu Německa.

Jak je patrné z lednového zdrojového mixu Německa, černouhelné elektrárny se na výrobě elektřiny podílely z 8,6 %, zatímco elektrárny spalující zemní plyn měly 3,2% podíl.

Dominantním zdrojem elektřiny v Německu byly v lednu pevninské větrné elektrárny, které vyrobily více než 25 % elektřiny.

Zdrojový mix Německa v letošním lednu. Více na: Energostat

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *