Německo spustilo první aukci pro elektrárny spalující biomasu

Německý regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) na konci minulého týdne zahájil první kolo aukce pro podporu elektráren spalujících biomasu. Kromě nových zdrojů se aukce může účastnit i část stávajících elektráren. Výsledky aukce by měly být známé po letošním prvním září.

Podle novelizovaného zákona pro podporu obnovitelných zdrojů v Německu (EEG 2017) se nové elektrárny na biomasu s výkonem od 150 kW do 20 MW musí od letošního roku ucházet o podporu v rámci vypisovaných aukcí.

V případě biomasy tak německý regulátor každý rok vypíše jedno kolo aukce. Ve vůbec první aukci bude podpora přidělena projektům o celkovém objemu výkonu 150 MW, přičemž rozhodujícím faktorem bude nabízená cena.

„Toto je správný a důležitý krok,“ řekl k příležitosti vyhlášení aukce Jochen Homann, prezident německého regulátora.

Své nabídky mohou zájemci zasílat až do 1. září. Maximální výši nabízené ceny pro nové zdroje stanovil BNetzA na 14,88 centů za kWh. Jedná se však pouze o cenový strop, výsledné výše výkupních cen budou závislé na zaslaných nabídkách.

Na rozdíl od solárních či větrných elektráren poskytují zdroje spalující biomasu stabilní výkon. V Německu elektrárny na biomasu běžně dodávají do sítě přes 4 GW, tedy výkon srovnatelný s českými jadernými zdroji. Více na: Energostat

Pro účast v aukci musí zájemci získat pro elektrárnu stavební povolení a zaregistrovat ji do 11. srpna.

Šanci mají i již zprovozněné elektrárny

Na rozdíl od aukcí pro fotovoltaické a větrné elektrárny nabídne první aukce pro biomasu možnost ucházet se o podporu i stávajícím zdrojům, které začaly spalovat výhradně biomasu do 1. ledna letošního roku. Výkon stávajících zdrojů není na rozdíl od nových omezen žádnou spodní hranicí, horní hranice 20 MW nicméně zůstává i v jejich případě.

Pokud se však zájemci chtějí ucházet o 10letou podporu v rámci této aukce, musí splnit podmínku, kdy zbývající doba trvání jejich současné podpory v rámci EEG musí být kratší než 8 let. Maximální cenu pro již vybudované zdroje regulátor stanovil na 16,9 centů/kWh.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *