Domů
Elektřina
Německo zakonzervuje největší uhelné elektrárny

Německo zakonzervuje největší uhelné elektrárny

Uhelná daň pro nejvíce znečišťující uhelné elektrárny v Německu schválena nebyla, největší uhelné elektrárny budou zakonzervovány. Jedná se o nutný krok, pokud naši západní sousedé chtějí splnit cíl snížit emise v roce 2020 o 40 % oproti úrovni z roku 1990.

Po několikaměsíčních jednáních v rámci koalice kancléřky Angely Merkelové Německo ve čtvrtek odsouhlasilo zakonzervování nejpravděpodobněji pěti největších hnědouhelných elektráren.

Merkelová a vedoucí představitelé dvou koaličních partnerů se také shodli na zřízení rezervní výkonové kapacity, v rámci které budou zakonzervované elektrárny připraveny vyrábět při nedostatku výkonu v elektrizační soustavě.

Mluvčí německého ministerstva hospodářství řekl, že rozhodnutí ohledně hnědouhelných elektráren znamená, že Německo by mohlo splnit svůj cíl snížit emise v roce 2020 o 40 % ve srovnání s rokem 1990. Německý cíl je mnohem více ambiciózní než cíl EU snížit emise o stejné množství v roce 2030.

„Hnědouhelné elektrárny o kapacitě 2,7 GW budou zakonzervovány. Tyto elektrárny nebudou smět prodávat elektřinu na běžném trhu s elektřinou,“ uvedl mluvčí ministerstva hospodářství po jednáních, která trvala čtyři hodiny.

V televizním rozhovoru ministr hospodářství Sigmar Gabriel příblížil část plánu, který je součástí německé Energiewende, tedy přechodu z jaderných a fosilních paliv na výrobu v obnovitelných zdrojích energie.

„Potřebujeme výkonovou rezervu na trhu s elektrickou energií v případě, že nastane nedostatek výkonu v důsledku přechodu na výrobu v obnovitelných zdrojích. Tuto rezervu budou tvořit hnědouhelné elektrárny,“ prozradil Gabriel pro televizi ARD.

Gabriel původně navrhoval uvedení zpoplatnění emisí nejstarších a nejvíce znečišťujících elektráren nad určitou hranicí pro omezení emisí CO2 z odvětví těžby uhlí o 22 milionů tun v roce 2020.

Jeho návrh se setkal s odporem ze strany průmysl, odbory argumentovaly tím, že by plán mohl ohrozit až 100 000 pracovních míst a vést k útlumu důlních a elektrárenských odvětví.Energetické společnosti tvrdě lobbovaly proti návrhu a dožadovaly se kompenzace.

Zatímco návrh uhelné daně se zdá být definitivně smeten ze stolu, není jasné, zda společnosti RWE nebo Vattenfall obdrží nějakou formu kompenzace.

Energetický mix Německa v roce 2014. Zdroj: Strom-Report
Energetický mix Německa v roce 2014. Zdroj: Strom-Report

Podle slov Gabriela se také lídři koalice dohodli, že daňoví poplatníci by neměli platit náklady za vyřazování jaderných elektráren v zemi.

„Dohodli jsme se, že trochu jako rodiče zodpovědní za své děti chceme zajistit, aby se situace nevyvíjela takovým způsobem, že daňoví poplatníci budou nuceni platit za změny v energetických společnostech,“ říká Gabriel.

Merkelová a její koaliční partneři také vyřešili spor ohledně vysokonapěťových vedení Südlink, která mají zajistit přenos energie z obnovitelných zdrojů ze severního Německa do průmyslového jižního Německa, dohodou na jednotné cenové struktuře.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se