Domů
Elektřina
Obnovitelné zdroje by v Evropě mohly přijít o právo přednostních dodávek
Obnovitelné zdroje energie
Obnovitelné zdroje energie. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/99206485@N02/12648929455

Obnovitelné zdroje by v Evropě mohly přijít o právo přednostních dodávek

Solární a větrné farmy či další obnovitelné zdroje v Evropě by v budoucnu mohly ztratit svou současnou výsadu, která jim dává přednost dodávek před ostatními zdroji energie. S informací přišel britský deník The Guardian na základě uniklých dokumentů.

Případné odebrání práva prioritních dodávek by mohlo mít negativní vliv na celkové emise členských zemí EU, které by v takovém případě mohly vzrůst až o 10 %. Přednostní výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů by měl být podle současné legislativy EU povinný ve všech členských zemích, nicméně Spojené království, Švédsko a Nizozemsko se nařízením neřídí.

„Zrušení prioritních dodávek by uškodilo sektoru větrné energetiky, který by tak čelil dalším omezením napříč kontinentem,“ uvedl mluvčí obchodní asociace WindEurope. Tento krok je podle Joye rovněž v rozporu s plány Evropy na dekarbonizaci a navýšení podílu obnovitelných zdrojů v následujícím desetiletí.

„Nyní všichni investují do obnovitelných zdrojů mimo Evropu. Pokud chcete investory přivést zpět, musíte vysílat relevantní signály,“ cituje deník The Guardian zástupce dotčeného odvětví.

Podle provozovatelů fosilních elektráren by obnovitelné zdroje nebyly významně ohroženy, jelikož mají nejnižší provozní náklady, což by jim zajistilo přednostní přístup k síti. Zrušení zaručeného výkupu by rovněž zamezilo vzniku záporných cen, kdy výroba elektřiny značně převyšuje poptávku.

OZE v ohrožení

Na druhou stranu by větrné či solární zdroje mohly být odpojovány častěji, jelikož jejich odstavení je značně jednodušší než v případě uhelných či jaderných elektráren.

Podle studie by měla změna systému největší dopad na výrobu elektřiny v Dánsku, Spojeném království a Finsku, kde nemalý podíl elektřiny pochází z biomasy.

Zdroj úvodní fotografie: TAFE SA TONSLEY

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
FRANK
2. listopad 2016, 12:24

Zajímavé, takže asi pak ustanou takovétyvýčitky " kterak zastaralá a neflexibilní soustava Česka " nedokáže využít záporných cen a je vhodná jen k levným transferům do " zemí kde to dokážou*? ?" :D

* Tedy hlavně proto, že jsou čistě závislí na dovozu a je to jen otázka " kotraktování" :)

C
2. listopad 2016, 21:09

Myslím že je otázka, dost velká co by toto spustilo, ano na jednu stranu by se ke slovu mohly dostat fosilní a jiné elektrárny (když nemají poruchu zrovna) na druhou by to mohl být impuls k přerodu samotného odvětví OZE. Během pár let může být možné menší revoluci v ukládání, velkokapacitním, energie, například v bateriích. Pokud nešlo o spekulativní investice, které svůj účel přinesly, asi nikdo nebude chtít své větrné farmy odepsat, pokud by měly nastat problémy, pak je možné že se jim investice do akumulace vyplatí více.

Takovýto krok by zejména v případě Německa mohl opravdu způsobit že nebudou schopni plnit CO2 závazky. A umím si představit že v některých jiných zemích bude nutnost plnit závazky CO2 a toto nařízení využito k prosazení stavby JE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se