Domů
Elektřina
Obří "blackout" zahalil v roce 2003 část USA a Kanady do tmy
blackout

Obří "blackout" zahalil v roce 2003 část USA a Kanady do tmy

Elektřina
16 komentářů
13. srpen 2018, 10:09
ČTK

Před patnácti lety, 14. srpna 2003, se celý severovýchod Spojených států a část jižní Kanady postupně zahalily do tmy. Oblast kolem Velkých jezer na americké i kanadské straně postihl zatím největší výpadek elektřiny v dějinách USA. Bez elektrického proudu se ocitlo na 50 milionů lidí v sedmi amerických státech od New Yorku až po kanadské Toronto v provincii Ontario. Obří výpadek, při němž obyvatelé newyorské megapole a dalších měst nocovali na chodnících neosvětlených ulic, trval téměř 42 hodin a vyžádal si i nejméně tři lidské oběti.

Příčinou „blackoutu“ byla série selhání v elektrické síti a špatná komunikace mezi dodavateli proudu. Pvní výpadek, který zahájil celou lavinu, zasáhl podle závěrů odborníků generátor elektrárny společnosti FirstEnergy v Ohiu. Ta podle vyšetřovací zprávy po zjištění provozních problémů obratem nevarovala své kolegy v sousedním státě Michigan. Disfunkce se objevila devět minut po čtvrté hodině odpoledne. Za pouhých šest minut se výpadek rozšířil na celé zmíněné území. Výpadek zasáhl území o rozloze zhruba 15.000 kilometrů čtverečních. Škody byly vyčísleny až na šest miliard dolarů a vyskytly se také případy rabování.

První kaskádový výpadek elektrického proudu gigantických rozměrů, který dostal název „The Great Blackout“, postihl Spojené státy 9. listopadu 1965. Událost trvala 13 hodin a dotkla se 30 milionů lidí. Výpadek měl dopad na území o rozloze 207.000 kilometrů čtverečních na severovýchodě USA a v kanadské provincii Ontario.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Václav Kopal
14. srpen 2018, 05:21

Od doby kdy v USA vymysleli unbundling tak tam mají jeden blackout za druhým. Je jen otázkou času kdy to bude i v ČR.

Jan Veselý
14. srpen 2018, 06:37

Tak to mi určitě budete schopen vyjmenovat tu dlouhou sérii blackoutů v posledních 15 letech.

A víte jistě, že v Ohio proběhl unbundling?

A proč způsobuje unbundling blackouty? Jaký je mechanismus?

Václav Kopal
15. srpen 2018, 06:32

Obchod a volný trh do zásobování elektřinou nepatří, elektřina se nedá vyrobit na sklad jako rohlíky. Byl jsem v California v 90. letech hrůza, plošná regulace prostě dostavili 1/4 SFO a chytrý novináři psali, že je to divný že by se to nemělo týkat nemocnic policie...

Veolia a Křetínský k sobě unbundling taky nepustí tak proč tedy do elektřiny?

Jan Veselý
15. srpen 2018, 07:21

A co kdybyste odpověděl na to, na co jsem se ptal? A víte, že žádný unbundling v Kalifornii nikdy neproběhl? A proč bysme se měli ptát Veolie a Křetínského jestli se jim regulace jejich byznysu líbí?

Carlos
15. srpen 2018, 07:59

Naopak, patří, vedl by k technologickému rozvoji který v odvětví velmi pokulhává za ostatními obory, hrát si na výjimečnost je pokaždé jen cesta ke stagnaci a pomalému zániku, jakékoliv regulované odvětví, eventuálně odvětví s monopolem, tak skončí.

Podívejte se na teplárenství kde monopol na dodávky existuje, soustavy CZT se začínají rozpadat, protože alternativní způsoby nejsou dražší než CZT a poskytují nad zdrojem lepší kontrolu a eventuálně další benefity. K tomu aby podobná situace nastala v eleketroenergetice stačí již jen drobný posun technologií a snaha elektráren o zachování statusu quo. Cena proudu z domácích FVE je taková že se dostává pod cenu za kterou se dá koupit proud ze sítě, nyní stačí aby se toto týkalo i systémů s akumulací a následně aby existoval nějaký, nejspíše na palivových článcích založený, celkem čistý, zdroj elektřiny kde bude cena za kWh opat ne horší než za co se dá koupit ze sítě. Pak velmi snadno může dojít k omezování odběrů a odpojování lidí o sítě.

A co se týče blackoutů, tak síť v USA je ve stavu v jakém je jen díky místním monopolům, které jsou jen důsledkem oné "výjimečnosti" kterou přiznali elektrárnám i v USA. Navíc je část sítě zcela nevhodně navržená, kdy vede proud ze zbytečně vzdálené elektrárny do odlehlých, řídce obydlených, oblastí, kde by více posloužila místní elektrárna, ať už vodní, nebo se spalovacím motorem.

Václav Kopal
15. srpen 2018, 14:07

Takže v Holešovicích budu čerpat vodu z vlastní studny do sítě Veolia a odebírat ji budu na Jižním Měste po zaplacení poplatku za distribuci.

Teplo, které vyrobím v Neratovicích si budu prodávat na Jižním Městě zase po zaplacení poplatku za distribuci.

To Vám dává smysl?

V California unbundling byl ale trochu jinak už v 90. letech minulého století. Na vlastní oči jsem viděl dřevěné sloupy na VVN, regulátor nechtěl dát peníze na výměnu.

Občas pobývám v California a výpadků je tam fak dost, jen do nemocnic dali UPS."

Carlos
15. srpen 2018, 18:27

Ano, u potrubí pro survou vodu by měla tato možnost být, pokud vlastníte i úpravu vody, tak i do potrubí vody pitné, podobně pro rozvod tepla atd. Zejména pokud na ty sítě šly veřejné prostředky, např. dotace na opravy atd. Samozřejmě je podmínka aby byly soustavy propojené.

Jinak VVN na dřevěných sloupech není nic proti ničemu, u nás se zase třeba 110kV stavělo na "lešenářských trubkách", první 220kV vedení které se u nás tedy dělalo za války bylo také na dřevě.

Václav Kopal
16. srpen 2018, 06:44

Dobrý takže unbundling i v distribuci vody a tepla, jenže ty se dají jednoduše a levně akumulovat - to elektřina nejde v jednom okamžiku se výroba musí rovnat spotřebě. Proč tedy unbundling v elektřině kde to nemá fyzikální logiku.

Díky unbundlingu je distribuce elektrické energie např. v SFO šíleně zanedbaná.

BTW diky Křéťovi Praha přišla o poslední zdroj elektřiny a je jen otázkou času kdy bude blackout.v

Jan Veselý
16. srpen 2018, 07:08

Co třeba hledat logiku v tom, že se otevřely části trhu s elektřinou konkurenci (výroba, retail)? Myslíte si, že to je horší regulace ceny než stanovení ceny při jednání ČEZ a ERÚ?

Jestli je SFO San Francisco a okolí, tak bych Vás chtěl upozornit, že v této oblasti nikdy žádný unbundling neproběhl. Tato oblast je plně pod kontrolou PG&E. Jediná věc, alespoň přibližně obdobná unbundlingu, je zákon PURPA, který umožňuje nezávislým výrobcům uzavírat smlouvy o dodávkách elektřiny s utilitami nebo koncovými zákazníky.

Václav Kopal
16. srpen 2018, 10:29

Tak dobrá za SFO power outages nemůže unbundling ale přemíra OZE.

Carlos
16. srpen 2018, 10:35

V.K.,

Myslíte třeba tento, dw. com/en/san-francisco-disrupted-by-mass-power-outage/a-38541690 způsobený vyhořelou trafačkou?

Jan Veselý
16. srpen 2018, 11:25

ad V.K.:

1) Tak nenadávejte na unbundling.

2) Podle údajů, které nedávno běželi weby v USA může za 98% přerušení dodávek elektřiny selhání síťové infrastruktury (poruchy vedení, poruchy transformátorů). Ať už v důsledku přírodních událostí (hurikán, mrazy, povodeň, silný vítr) nebo poruch techniky. Za zbytek mohou elektrárny, které nedělaly co jim dispečink přikázal, zapomněly si zajistit dostatek paliva (nebo jim zmrzlo uhlí) nebo se nečekaně a nevhod pokazily.

Carlos
16. srpen 2018, 10:30

Protože pokud jej neuděláte, tak necháváte nerušeně vyhnívat situaci kdy máte lokálního monopolního dodavatele, který s může dělat prakticky cokoliv a to včetně toho že se o síť stará stylem, "to stačí", nahnilé železné sloupy jen natírá atp. a z elektřinu by si účtoval nevím co, rozhodně ne málo. Alternativou k tomuto by byl "New York 1890" a X linek různých firem.

Problém je prozatím jen v tom že dík historické "rozežranosti" v době kdy měly elektrárny speciální status se postavilo příliš mnoho zdrojů, takže zdroje na skladování elektřiny se dnes neuživí. Nemáme N-1, N-2, ale máme N-100%, sice to není dostupné okamžitě, ale instalovaný výkon velkých zdrojů dosahuje násobku toho co je maximálně třeba, nutné je ale poznamenat že to konkrétně u nás vypadá jako by 4.2GW JE neexistovaly, síť se i bez nich může obejít. V USA bylo několik případů, jeden snad i v Kalifornii, kdy se za veřejné peníze dané firmám stavěly zdroje a vedení, která měla zajistit lepší stabilitu a přitom k zlepšení nedošlo, nicméně díky hraní karty "výjimečnost elektráren" stojí desítky kilometrů drahého vedení, které je ale v síti totálně k ničemu.

Václav Kopal
16. srpen 2018, 13:29

Tak dobrá unbundling je vynikající nápad, proč ale není v distribuci vody a tepla? V plynárenství je taky polounbundling proč se ČR brání tak usilovně tzv greengas..

Infrastruktura v ČR je silně naddimenzovaná s výjimkou Prahy, která snad jako jediné město v ČR nemá v blízkosti zdroj elektrické energie.

Jan Veselý
16. srpen 2018, 15:42

Regulatory capture. To by tak hrálo, aby Veolii, Křéťovi & co. někdo lezl do zelí. I za to málo, co máme, vděčíme té "zlé Unii", která nás to fakticky donutila udělat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se