jaderná elektrárna dukovany

Odstávka 4. bloku Dukovan skončí o víkendu, do odstávky však půjde 3. blok

Neplánovaná odstávka čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Dukovany skončí v sobotu, tedy po devíti dnech. Na ni od neděle naváže další neplánovaná odstávka, která se týká bloku číslo tři. Třetí blok bude odpojen od sítě zřejmě 20 dnů. Důvodem jsou v obou případech kontroly potrubí sekundární části parogenerátoru, o nichž firma ČEZ informovala minulý týden. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk a které firma ČEZ zveřejnila na webu .

Elektrárna Dukovany má čtyři reaktorové bloky. Výroba elektřiny v Dukovanech je teď poloviční, protože od 9. března v elektrárně probíhá plánovaná odstávka bloku číslo dvě. Skončit by měla v první polovině května.

jaderné palivo

Ilustrační foto

Firma ČEZ minulý týden uvedla, že k preventivním kontrolám potrubí na sekundární části parogenerátoru přistupuje na základě prověrky v bloku číslo dvě, která byla nově provedena ultrazvukovou metodou s velmi vysokou citlivostí.

U posledního dukovanského bloku číslo jedna elektrárna tyto diagnostické práce spojí s plánovanou odstávkou na výměnu paliva, jež má být zahájena příští měsíc.

Elektrárna v posledních letech zavedla řadu nových metod, které využívá především při odstávkách pro výměnu paliva, ale i za běžného provozu.

„Nově nastavený mechanismus kontrol funguje správně a využívání nových technologií plní svůj účel,“ uvedl ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Elektrárna Dukovany má čtyři reaktorové bloky. S celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Odstávky v Dukovanech se podle dnešní tiskové zprávy elektrárny nedotknou zásobování trhu s elektřinou, firma ČEZ dodávky nahradí z jiných zdrojů.

Jaderná elektrárna Dukovany

Ilustrační foto

U čtvrtého dukovanského bloku byla dodávka elektřiny do sítě přerušena 13. dubna. Kontroly včetně potřebných úprav jsou provedeny a dnes začali energetici blok připravovat na obnovení výroby.

„Odstartovali tak fázi náběhu bloku, kdy provedou všechny potřebné zkoušky před jeho opětovným spuštěním,“ uvedl Bezděk.

Neplánovaná odstávka třetího bloku bude delší než u čtvrtého bloku kvůli většímu rozsahu činností.

„Krátkodobou odstávku využijeme k provedení řady prací, díky kterým budeme moci následně optimalizovat plánovanou odstávku pro výměnu paliva,“ uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Kvůli pravidelné výměně pětiny jaderného paliva bude třetí blok Dukovan podle plánu znovu odstaven na přelomu letošního a příštího roku.

Věra Stejskalová dr

Autor:2 odpovědí na Odstávka 4. bloku Dukovan skončí o víkendu, do odstávky však půjde 3. blok

  1. Milan Vaněček napsal:

    Co je to za hrozící průšvih v Dukovanech, že prověřují (chystají se prověřit) VŠECHNY čtyři bloky? Mohl by pan Závodský nám k tomu něco říci a uklidnit nás?

    • Martin Pácalt napsal:

      Osobně jsem raději, i když se to nehodí hospodářskému výsledku elektrárny „do krámu“, když postupně prověří všechny bloky než když by prověřili jen ten jeden nebo žádný a honili zisky hlava nehlava. Černobyl nastal mimo jiné právě proto, že se tajilo, lakovalo narůžovo, problémy oficiálně neexistovaly. Toto ale v důležitých věcech jako je bezpečnost u Dukovan nepozoruji – myslím ovšem jen ty zveřejněné problémy, nejsem insider.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *