Domů
Elektřina
Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou
Elektrické vedení

Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou

Elektřina
1 komentář
25. květen 2018, 17:07
ČTK

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) rozšířila kontrolu státu nad energetickými podniky na dosud nebývalou úroveň. Prohlásil to dnes šéf energetického regulačního úřadu URE Maciej Bando. Podle něj je celý sektor prakticky v rukou státu, což může vyvolat kritiku ze strany Evropské komise kvůli ohrožení hospodářské soutěže.

„Takový nárůst koncentrace na trhu jako v roce 2017 tu pravděpodobně nebyl posledních 25 let. De facto existuje jediný vlastník polských energetických společností,“ řekl Bando v rozhovoru s agenturou Reuters.

„Koncentrace v polském energetickém sektoru je mimořádná a myslím si, že se v této souvislosti mohou objevit otázky od Evropské komise,“ dodal.

Podle údajů URE se podíl tří největších energetických firem, PGE, Enea a Tauron, na dodávkách elektřiny do rozvodné sítě vloni zvýšil o 14 procent na 69 procent.

Venkovní vedení
Ilustrační foto

Všechny čtyři hlavní producentské firmy – PGE, Enea, Tauron a Energa – jsou pod kontrolou státu. Konzervativní strana PiS, která vládne od roku 2015, postupně odkoupila podíly v energetických firmách od zahraničních společností s cílem zajistit energetickou bezpečnost země.

K největším obchodům patří loňský odkup aktiv společnosti PGE od francouzské skupiny EDF a převzetí elektrárny Polaniec firmou Enea od francouzské Engie. V tomto týdnu společnost PGE zveřejnila nabídku na koupi menšího podílu v konkurenční firmě Polenergia, jedné z mála energetických firem, které jsou v Polsku stále v soukromých rukou.

Názor energetického regulátora na plánované fúze musí vzít v úvahu antimonopolní úřad, když o nich rozhoduje, píše Reuters.

Štítky:Polsko

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
25. květen 2018, 17:39

Je to fakt hnusná smůla.

V EU si bankéři teď už dva roky tisknou nové miliardy a miliardy eur měsíčně jak utržení ze řetězu, a jediné do čeho můžou snadno investovat je do líných Řeků, Italů a Španělů co jim to nejspíš nikdy neodpracují zpět.

Kdežto takové strategické sítě, kterými pak můžete držet pokaždé monopolně pod krkem celé kraje, se skupují za papírky, díky nástupu méně zkorumpovaných národoveckých politiků jejichž motivem nejsou jen peníze, čím dál hůře.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se