Uhelná elektrárna Ostroleka na severovýchodě Polska. Zdroj: Energa

Polská státní Energa plánuje výstavbu nového 1000MW uhelného bloku

Polská státní společnost Energa hodlá v uhelné elektrárně u města Ostrolenka na severovýchodě země vybudovat novou jednotku o výkonu 1000 megawattů. A to bez ohledu na plány polské vlády, která chce spojit těžbu uhlí s výrobou elektřiny. Uvedla to dnes agentura Reuters.

V rámci širšího plánu na záchranu uhelného průmyslu vláda plánuje spustit takzvaný kapacitní trh, na němž by producenti nebyli placeni jen za výrobu elektřiny, ale také za udržování dostupné výrobní kapacity. Na plánu, který má státním podnikům pomoci financovat výstavbu nových uhelných elektráren, nyní pracuje parlament.

V současné době přitom některé banky odmítají financovat projekty, které mají negativní dopad na životního prostředí.

Uhelná elektrárna Ostroleka B

Ilustrační foto

Generální ředitel společnosti Energa Daniel Obajtek dnes na tiskové konferenci řekl, že co se týče Ostrolenky, společnost nebude na zavedení zákona čekat. Do výstavby jednotky hodlá investovat až šest miliard zlotých (37 miliard Kč).

Financovat ji bude spolu s elektrárenským podnikem Enea, nad nimž má rovněž kontrolu stát. Zhotovitele stavby hodlá Energa vybrat v prvním čtvrtletí příštího roku, dokončení stavby je plánováno na polovinu roku 2023.

Společnost dnes rovněž oznámila, že se nezúčastní výstavby první polské jaderné elektrárny. Rozhodnutí, zda se projekt vůbec uskuteční, má padnout do konce letošního roku.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *