Uhelná Elektrárna Rybnik Polsko

Polský ministr: Nechceme, aby polská energetická aktiva vlastnily investiční fondy

Polský ministr energetiky Krzysztof Tchorzewski v pátek okomentoval čtvrteční zablokování prodeje polských aktiv francouzské energetické společnosti EDF českému EPH a australskému investičnímu fondu IFM. Ministr uvedl, že odmítá, aby investory do polských energetických aktiv byly investiční fondy.

Francouzská EDF zahájila procesy spojené s odprodejem svých polských aktiv zahrnujících 1,8GW uhelnou elektrárnu Rybnik a pět tepláren začátkem letošního roku.

V říjnu EDF oznámila, že zahájila exkluzivní jednání s českým Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) o prodeji elektrárny Rybnik a s australským investičním fondem IFM o prodeji uvedených pěti tepláren.

Z prodeje však sešlo tento týden ve čtvrtek, kdy polská vláda přijala opatření k zablokování plánovaných transakcí.

„Rozhodnutí bylo přijato na základě faktorů spojených s energetickou bezpečností Polska,“ uvedl k rozhodnutí mluvčí polského ministerstva energetiky.

Musí to být čitelní vlastníci

V pátek se k zablokování prodeje vyjádřil také polský ministr energetiky Krzysztof Tchorzewski, který uvedl, že odmítá, aby investory do polských energetických aktiv byly investiční fondy.

„Nemůžeme dovolit situaci, kdy jsou vlastníci energetických firem nepředvídatelní. Musí to být čitelní vlastníci – jaký je horizont jejich strategie, jak investují a jestli nejsou příliš agresivní, pokud jde o ziskovost,“ řekl Tchorzewski.

Polsko nyní podle Tchorzewskiho zvažuje možnost rozšíření konsorcia složeného z polských státních společností PGE, Enea, Energa a PGNiG, které sice podalo společnou nabídku k odkupu polských aktiv EDF, ale nebylo s nimi zahájeno exkluzivní jednání.

„Přemýšlíme o rozšíření tohoto konsorcia, nemusí to být nezbytně polské firmy,“ doplnil Tchorzewski.

Autor:

Štítky: , ,


2 odpovědí na Polský ministr: Nechceme, aby polská energetická aktiva vlastnily investiční fondy

  1. C napsal:

    Toto je pouze populistický krok elektrárna o výkonu 1.8GW nebude představovat více než 10% výkonu polských elektráren. Cena je navíc, silové elektřiny určována na burze, takže jediné kde by se mohla ziskuchtivost projevit je údržba, ale tam by to asi také moc nehrozilo, trend na mnoha uhelných elektrárnách je zvyšování účinnosti, případně zavírání přestárlých bloků. Takže nic čeho by se Polsko mělo obávat.

    Tento krok se dá číst jako pokus o zestátnění, sice zatím nenápadně a „po dobrém,“ ale takovýto zásah nemá v demokratické a tržní ekonomice co dělat. Bude zajímavé, jestli to neskončí před Evropskými orgány.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *