Podle průzkumu agentury Gallup se poprvé od roku 1994 většina Američanů staví proti jaderné energetice. USA je s 99 provozovanými reaktory a více než 30 % světové produkce jaderné energie největší jadernou velmocí na světě.

Proti jaderné energetice je momentálně 54 % Američanů, což je znatelný nárůst oproti 43 % v roce 2015. Poprvé od doku 1994, kdy agentura Gallup začala s tímto průzkumem, je většina obyvatel Spojených států proti jádru. Za jadernou energetikou naopak stojí 44 %, oproti 51 % v loňském roce.

I po událostech ve Fukušimě většina Američanů podporovala jadernou energetiku

Zatím v každém průzkumu mimo let 2001 a 2016 byla většina Američanů vždy pro jadernou energii jako zdroje elektrické energie. V roce 2011 agentura svůj průzkum provedla několik dní před havárií v japonské jaderné elektrárně ve Fukušimě, v té době stálo za jadernou energetikou 57 %. I v následujícím roce podobná část jadernou energetiku podporovala.

Ačkoliv se od té doby neodehrály žádné vážnější jaderné havárie je v letech 2013-2016 zaznamenáván klesající trend v podpoře jaderné energetiky. Američanů stavějících se proti jádru přibývá od roku 2010, kdy se proti stavěla třetina, největší nárůst byl ovšem zaznamenán před událostí ve Fukušimě a v posledním roce.

To napovídá, že důvodem je snižující se strach o energetickou bezpečnost země spíše než obavy z jaderných havárií. Klesající ceny ropy a plynu a pravděpodobně i rozvoj obnovitelných zdrojů energie snížily obavy mezi obyvateli Spojených států o nedostatek energie na historické minimum.

Nedokončená jaderná elektrárna Satsop v USA, jejíž prostory momentálně slouží jako průmyslová zóna, autor: sharkhats
Nedokončená jaderná elektrárna Satsop v USA, jejíž prostory momentálně slouží jako průmyslová zóna, autor: sharkhats

USA, největší jaderná velmoc světa

USA je největším producentem jaderné energie na světě. Momentálně provozovaných 99 jaderných reaktorů o výkonu 98,7 GWe vyrábí více než 30 % světové produkce energie z jaderných reaktorů. V roce 2014 vyrobilo 100 provozovaných reaktorů celkem 798 TWh elektrické energie, tedy 19 % celkové produkce elektřiny v USA.

6 nových reaktorů by mělo být uvedeno do provozu v roce 2020, nicméně nízké ceny plynu nepříznivě ovlivňují ekonomickou životaschopnost nových projektů i stávajících jaderných zdrojů.

Úvodní fotografie: Chladicí věž nedokončené jaderné elektrárny Satsop v USA, autor: Tony Webster

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *