Poptávka po elektřině přes den v Británii o víkendu poprvé v historii klesla pod noční hodnoty

Množství elektrické energie odebírané ze sítě se ve Velké Británii dostalo během minulé soboty v odpoledních hodinách pod noční hodnoty. Za nevídaně nízkým odběrem stojí slunečné počasí a s ním spojená vysoká výroba ve fotovoltaických elektrárnách.

Britský provozovatel přenosové soustavy, National Grid, tuto situaci popsal jako „obrovský milník“. Odpolední poptávka po elektrické energii odebírané ze sítě totiž ve Spojeném království klesla pod odběr v noci poprvé v historii.

„Pokles odpolední poptávky pod noční hodnoty zcela obrací pevná pravidla minulosti vzhůru nohama. Jedná se o další fascinující znak obrovských změn, které dnes pozorujeme britské energetické scéně,“ řekl deníku The Guardian Duncan Burt, manažer denního provozu u National Grid.

V současné době dosahuje instalovaný výkon fotovoltaických zdrojů ve Spojeném království přibližně 11,6 GW. Výkon solárních zdrojů v zemi vzrostl nejvíce, o více než 4 GW, v roce 2015, v minulém roce se růst po omezení podpory snížil.

Fotovoltaika o víkendech vytlačuje uhlí

„Během slunečného dne mezi rovnodennostmi dokáží solární zdroje poskytnout špičkový výkon 9,5 GW. O víkendech, kdy je poptávka nižší, to často znamená, že solární zdroje pokrývají přes 25 % poptávky po elektřině ve Spojeném království. Toto zcela vytlačuje z energetického mixu uhelné zdroje, jako se tomu stalo o víkendu, a snižují spotřebu plynu,“ řekl Chris Goodall, podnikatel a odborník a klimatické změny.

Podle Goodalla by se podíl fosilních zdrojů v Británii mohl v průběhu tohoto léta pohybovat o větrných a slunečných víkendových dnech na hodnotách až kolem 15 %. Tento podíl by podle něj mohl v nadcházejících letech díky novým offshore větrným farmám klesat k nule.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *