Dnes Edward Davey, britský ministr pro energetiku a klimatické změny, podepsal za Velkou Británii v Oslu smlouvu o dlouho očekávaném projektu. Smlouvu spolu uzavřeli společnosti National Grid (Velká Británie) a Statnett (Norsko) a definitivně se tím zahajuje projekt výstavby nejdelšího podmořského vedení na světě. Grafické znázornění trasy vedení je uvedeno na obrázku níže.

nsn_interconnector

 

Obousměrný kabel spojující Velkou Británii s Norskem bude schopen přenášet výkon 1400 MW, měřit má 730 km. Plánované náklady na výstavbu podmořského kabelového vedení se odhadují na 2 miliardy euro. Provoz má být zahájen počínaje rokem 2021. Velká Británie si od projektu slibuje především úspory pro domácnosti v odhadované výši až 4,6 miliardy euro v časovém intervalu 25 let díky levné dodávané elektřině.

Norsko bude do Velké Británie vedením dodávat svojí zelenou elektřinu vyrobenou ve vodních elektrárnách. Právě výroba z těchto zdrojů zajišťuje Norsku prvenství v podílu elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů energie mezi evropskými zeměmi. V roce 2014 pokrývala podle odhadů výroba elektřiny z OZE, stejně jako v roce předešlém, 105,5 % celkové spotřeby elektřiny v zemi. Přebytečná zelená elektřina byla tedy vyvážena do okolních států.

Edward Davey dále uvedl, že se nebude jednat pouze o jednosměrnou cestu. Velká Británie počítá, že v budoucnu bude mít přebytky elektřiny a bude moct propojením s Norskem svoji elektřinu vyvážet do Norska a ostatních severských zemí.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *