jaderná elektrárna dukovany

Povolení pro provoz 2. bloku Dukovan prodloužil SÚJB o půl roku

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) prodloužil povolení pro provoz druhého reaktorového bloku Dukovan o půl roku. Původně mělo končit s letošním rokem, nově platí do 10. července 2017. Úřad vyhověl žádosti firmy ČEZ, která ji zdůvodnila posunem zahájení letošní odstávky tohoto bloku na září. Rozhodnutí úřadu už společnost obdržela, řekl dnes ČTK mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

Mluvčí SÚJB Radek Pokorník ČTK potvrdil, že úřad rozhodnutí vydal.

„Ale ještě nenabylo právní moci,“ uvedl.

Jaderná elektrárna Dukovany má čtyři výrobní bloky, jejich desetileté licence postupně končí. Příští rok by ČEZ měl požádat úřad také o nové povolení pro provoz bloků tři a čtyři, u nichž stávající povolení platí do 31. prosince 2017.

„Tam počítáme s podáním žádostí v původně plánovaném termínu,“ uvedl Bezděk.

Pro první blok Dukovan bylo nové povolení vydáno v tomto roce. Platí od 1. dubna, poprvé je na dobu neurčitou. Také u tohoto bloku nejprve ČEZ požádal státní úřad o prodloužení původního povolení kvůli zpoždění způsobenému zejména opakovanými kontrolami svarů. V tomto případě získal tříměsíční odklad.

Jaderná elektrárna dukovany

Ilustrační foto

Ke změně termínu zahájení letošní odstávky druhého bloku Dukovan došlo rovněž hlavně kvůli rozšířeným kontrolám svarů v elektrárně. Výkon v tomto bloku začnou energetici snižovat 16. září, elektrický proud pak nebude do sítě dodávat do půli března.

V době této odstávky bude provedena řada speciálních kontrol a zkoušek, jejichž výsledky musejí odborníci zapracovat do dokumentace, která je podkladem k žádosti na další dlouhodobý provoz bloku.

Bloky Dukovan byly zprovozňovány v letech 1985 až 1987, celkem mají instalovaný výkon 2040 MW. Při plném provozu elektrárna pokrývá přibližně pětinu spotřeby elektřiny v Česku.

Od loňska ji ale brzdí delší odstávky vyvolané opakovanými kontrolami svarů. Odborníci je dělají proto, že v dokumentaci elektrárny byly založeny nekvalitní rentgenové snímky svarů.

V elektrárně stojí od 22. dubna blok číslo tři, podle plánu by jeho odstávka měla skončit 19. října. Podle Bezděka probíhají práce s předstihem a není vyloučeno, že budou dokončeny o něco dříve.

vst dr

Autor:Jedna odpověď na Povolení pro provoz 2. bloku Dukovan prodloužil SÚJB o půl roku

  1. energetik napsal:

    Divadlo o bezpečnosti a úřední formalita, jinak by to v ČEZku ani nešlo. Že to několik let fungovalo s falšovanou dokumentací a podvodnými rentgenovými snímky nikoho dosud netrápilo. A pokud by to prasklo tak by se to zase hodilo na takzvaný „minulý režim“ který mnohde stejně přetrvává.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *