čez budova

Před budovou ČEZ v Praze protestovalo za vyšší mzdy zhruba 80 lidí

Před budovou ČEZ v pražské Michli protestovalo dnes dopoledne asi 80 zaměstnanců firmy. Požadovali zvýšit v příštím roce tarifní a smluvní mzdy včetně příplatků o 13,8 procenta, ale také zkrátit pracovní dobu u nepřetržitých provozů a šest týdnů dovolené. Po sedmi kolech kolektivního vyjednávání není shoda v žádném bodě. Zaměstnanci ČEZ to uvedli v prohlášení, které četli během protestu. Akce trvala zhruba 45 minut. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v pondělí řekl ČTK, že firma chápe dnešní akci jako akci odborů v rámci jednání.

„Vedení ČEZ předložilo odborům svoji nabídku a nyní se čeká na odpověď. Návrh vedení znamená, že během následujících dvou let by vzrostla výše základního tarifu o 11 procent, v případě pracovníků ve výrobě a distribuci odměňovaných tarifní mzdou,“ dodal mluvčí.

Připustil, že v některých firmách skupiny firma navrhuje navýšení nižší. Celá skupina ČEZ dohromady zaměstnává asi 27.000 lidí, z toho zhruba 20.000 lidí v Česku.

„Náš požadavek na růst mezd je růst o 13,8 procenta, pak další požadavky na benefity,“ uvedl v pondělí šéf odborů v Jaderné elektrárně Temelín Vladimír Hronek.

V dnešním prohlášení je kromě růstu mezd požadavek také na zkrácení pracovní doby u zaměstnanců nepřetržitých provozů klasických elektráren na 36 hodin týdně, zvýšení základní výměry dovolené o dva týdny navíc a zvýšení některých benefitů, například příspěvku na penzijní připojištění.

Protestující před sídlem ČEZ měli na sobě reflexní vesty s logem firmy. Někteří drželi v rukou transparenty s texty: „Za profesionální práci profesionální mzdy“ nebo „Nešetřete na odbornících, utečou vám“. Po ukončení protestu v 11:15 je odvezly autobusy.

Dopolední protest před pražskou centrálou firmy není jedinou dnešní akcí, která se k diskusi o růstu mezd v ČEZ váže. K protestům se připojí také zaměstnanci Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany.

V pražském hotelu Olšanka pak o dalším postupu v kolektivním vyjednávání diskutují odboráři z integrovaných dceřiných firem skupiny, jako jsou ČEZ Distribuce a ČEZ ESCO.

hněvkovice čez Zdroj: https://www.cez.cz/cs/pro-media/ke-stazeni/fotogalerie/elektrarny/12.html

Ilustrační foto

Průměrnou mzdu ve firmě ČEZ nesděluje. Argumentuje tím, že ukazatel nemá vypovídající hodnotu, protože podnik zaměstnává lidi z různých oborů a na různých typech pozic. Týdeník Euro v listopadu uvedl, že průměrná měsíční hrubá mzda v ČEZ včetně odměn v roce 2017 činila 63.805 Kč.

Podle dat Českého statistického úřadu činila v letošním třetím čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, do kterého ČEZ patří, 43.260 Kč.

Průměrná hrubá mzda v ČR se pak ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 2458 korun na 31.516 Kč. Nominální nárůst tak činil 8,5 procenta, reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda vyšší o šest procent, uvedl dnes ČSÚ.

Medián mezd, který představuje mzdu přesně uprostřed rozdělení hodnot mezd, vzrostl o 9,8 procenta na 27.719 korun.

ČEZ je největší česká energetická firma. Loni jí meziročně vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard Kč. Tržby klesly o procento na 201,9 miliardy.

Autor:7 odpovědí na Před budovou ČEZ v Praze protestovalo za vyšší mzdy zhruba 80 lidí

 1. vaclav hudeček napsal:

  Mate vic nez dvojnasobek prumeru v odvetvi!
  Byli vyhozeni vsichni ti, kteri se podileli na „nepovedenych“ svarech v Dukovanech? Nebo ti by chteli take navysit?
  Budte radi, ze jste se soucasnym „skvelym“ vedenim zatim neprisli o praci!
  Ona ta konjunktura nemusi trvat vecne…

  • petrik napsal:

   Soudruzi svareci meli kazdy svoje cislo,bud maji kralovsky duchod,nebo uz or 1985 (33 LET/Umrely,takze nikdo za nic nemuze….

  • Josef napsal:

   Když jsem studoval na VŠ tak nám v posledním ročníku nabízeli, pracovat na velínu v JE. Znamenalo to psychotesty a další 3 roky studia v Brně a plat asi 110% průměru. Pak práce na 3 směny 7 dní v týdnu vyhlídka na povýšení za 10-15 let na operátora primárního okruhu. 3 roky po VŠ už jsem měl o polovinu více než operátor sekundárního okruhu a navíc volnou pracovní dobu… jak asi kvalitní studenti šli za těchto podmínek řídit k ČEZU jaderné elektrárny co myslíte ? Hlavně že ČEZ , který má zisky v řádu desítek miliard ušetří platy řádově desítek zaměstnanců ….

   • Petr napsal:

    Tak zase když pojede ČEZ na zveřejňování zaměstnaneckých platů ve firmě, a hlavní zvyšování výplat půjde přez odbory a procentní navyšování masově pro všechny, tak pak bude muset nevyhnutelně nakonec začít propouštět vlastní tradiční uklízečky a podobné, a outsorcováním se mu tam natlačí teroristé či podobní jako u té kontroly svarů.
    Takže zvedat platy ano, ale především podle skutečné výkonnosti a dlouhodobé nedostatkovosti na trhu práce.

   • Petr napsal:

    ČEZ nemá řádově desítky zaměstnanců, ale skoro 30 000.

    Další věc je, že pro práci v jaderném velínu není potřeba mít nezřízenou touhu po pěnězích a geniální kreativitou vybuchující mysl, ale naopak je potřeba člověka co nejvíc flegmatického, skromného, usedlého a s plochou myslí odolávajcí maximálně stresu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *