JE Temelín

První temelínský blok půjde zítra do plánované odstávky, postojí si necelé 3 měsíce

Jaderná elektrárna Temelín zahájí 8. prosince večer plánovanou odstávku prvního bloku, jejímž důvodem je výměna paliva. Odstávka potrvá necelé tři měsíce. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisíc lidí. V Temelíně je to letos druhá odstávka, první na druhém bloku se odehrála v létě, trvala 73 dní.

„Vyměníme třetinu paliva, zkontrolujeme turbínu a bezpečnostní systémy nebo zmodernizujeme kompenzátor objemu, tedy zařízení, které reguluje tlak v reaktoru,“ řekl mluvčí.

Energetici ČEZ vymění 54 ze 163 palivových souborů. Chystají i údržbu a řadu kontrol, například všech tří nízkotlakých rotorů turbíny i rotoru generátoru.

„Vedle testů a běžné údržby máme v plánu sedmdesátku investičních akcí. K nejnáročnějším bude patřit modernizace pojišťovacích ventilů kompenzátoru objemu,“ řekl Sviták.

Stejná modernizace se dělala v létě během odstávky druhého bloku, jež trvala od 19. května do 31. července, necelých 73 dní. ČEZ při ní provedl 17.000 činností.

Veškeré práce budou energetici koordinovat z nového řídícího centra. Na ploše 500 metrů čtverečních bude sedět 40 odborníků z elektrárny i od dodavatelů. Díky novému řídícímu centru se zrychlila komunikace.

Palivové tyče - JE Temelín

Ilustrační foto

Od začátku roku vyrobil Temelín 15,8 terawatthodin (TWh) elektřiny. Elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000.

Loni vyrobil 12,1 TWh elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Autor:36 odpovědí na První temelínský blok půjde zítra do plánované odstávky, postojí si necelé 3 měsíce

 1. Milan Vaněček napsal:

  Pane Závodský mohl by jste nám vysvětlit, proč bude odstávka v Temelíně v zimě kdy je největší spotřeba elektřiny? To už pak je to stejné jako s fotovoltaikou, ta má též “ odstávku“ ale ne úplnou, na 3 zimní měsíce. Proč se nepoučíte ve Francii, tam odstávky v zimě nedělají (jen z bezpečnostních důvodů, když je nařídí dozor).

  • Vláďa napsal:

   Pan Závodský je odpovědný za plánování odstávek?

  • Martin Pácalt napsal:

   Já bych se na důvod odstávky naplánovanou zrovna do prosince také rád zeptal, jen s neutrálním postojem a to kohokoliv, kdo je v tom seriózně informovaný 😉 –

   • Vláďa napsal:

    Pokud si vzpomínám na první start uvedeného bloku byl taky v zimních měsících. Přesun odstávek do letních měsíců by znamenalo výměnu nevyužitého paliva protože prodloužení kampaně o půl roku není možné. Ono by to zdechlo samo.

  • Petr napsal:

   Taky je možnost, že elektrické vytápění přímotopy už většinově skončilo, naopak chlazení kanceláří klimatizacemi v létě se dost navýšilo, některé průmyslové provozy si dávají přez vánoce a kus ledna prázdniny, a ani celková zimní spotřeba elektřiny nemá takový vliv, protože přez zimu automaticky běží všechny kogenerační elektrárny, co jsou potřeba k vytápění.

   • Milan Vaněček napsal:

    Chlazení budov klimatizací v létě je dokonale synchronizováno s fotovoltaikou na budovách. Na to opravdu Temelín a dálkové rozvody elektřiny nejsou třeba.

  • Petr Závodský napsal:

   Na uchlazení kanceláří nebo třeba nákupního centra stačí fotovoltaika na střeše a dálkové rozvody nejsou třeba?
   Když už jedete tu propagandu, tak prosím alespoň v nějakých mezích…

   • Milan Vaněček napsal:

    Pane Závodský vidím že nejste moc informován. Třeba nedávno otevřený Googleplex (headquarters v Kalifornii) má na střeše a na parkovištích (přístřešky) 1,6 MW solární elektrárnu.

    • Milan Vaněček napsal:

     Oprava-to už bylo před 10 lety, teď k tomu přidělali tu obrovskou kruhovou budovu…

     • Milan Vaněček napsal:

      to jsem zase spojil dvě firmy dohromady (ale obě jsou solar friendly jako celá Kalifornie)

     • Milan Vaněček napsal:

      Ta nová budova Applu má na rozdíl o 10 let staršího Googleplexu na střeše 17MW solární elektrárnu,
      cituji: At the center of the 175-acre campus, named Apple Park, is a ring-shaped, 2.8 million-square-foot main building that is home to a 17 MW rooftop solar array that will power 75% of the building during peak daytime hours, with the remaining 25% coming from other renewable-energy sources.

     • Petr Závodský napsal:

      Takže jste se sám usvědčil ze lži … „dálkové rozvody elektřiny nejsou třeba“

      75% of the building during PEAK daytime hours, with the remaining 25% coming from other renewable-energy sources – tedy ze sítě

     • Milan Vaněček napsal:

      Budu štasten až takové budovy budou i u nás. Pro Vás říkám, že nikdo nechce ostrovní provoz pro ně, samozřejmě si něco vezmou ze sítě, máte pravdu. Jenom si uvědomte, co už je (zatím jen v USA, brzo i v Číně) možné.

  • Petr Závodský napsal:

   Pane Vaněčku,
   – Těch jaderných bloků je 6 a jejich odstávky jsou PLÁNOVÁNY – není odstaven celý Temelín…
   – v ČR máme 12ti měsíční cyklus na výměnu části paliva – takže po 12 měsících odstavíme a vyměníme část paliva – děláme to PLÁNOVANĚ
   – v ČR máme energetický mix (zatím, než budou jen 100% OZE) a nevšiml jsem si, že bychom měli výpadky z důvodu nedostatku elektřiny (zatím, než budou jen 100% OZE)

   • Jan Veselý napsal:

    Co kdybyste teď ještě odpověděl na otázku kolegy Vaněčka? Proč plánovaně odstavujete jaderný reaktor v zimě, kdy je nejvyšší poptávka po elektřině?

    • Petr Závodský napsal:

     Nemohu za to, že nerozumíte psanému textu.
     „– Těch jaderných bloků je 6 a jejich odstávky jsou PLÁNOVÁNY – není odstaven celý Temelín…
     – v ČR máme 12ti měsíční cyklus na výměnu části paliva – takže po 12 měsících odstavíme a vyměníme část paliva – děláme to PLÁNOVANĚ“

     Takže vy navrhujete odstavit všech 6 bloků najednou v létě????
     O vánočních svátcích je nejvyšší spotřeba ????

     • Jan Veselý napsal:

      Tak ještě jednou: Proč plánujete odstávku 1 GWe jaderného reaktoru na zimu, kdy je největší spotřeba?
      Vám by nestačilo 9 měsíců od začátku března do konce listopadu?

     • Petr Závodský napsal:

      Protože je potřeba vyměnit část (čtvrtinu) paliva!
      Protože těch bloků je 6 a je snaha nemít více bloků v odstávce najednou!

     • Petr Závodský napsal:

      Navíc o vánočních svátcích není spotřeba opravdu vysoká.

     • Milan Vaněček napsal:

      A co v lednu a únoru?

     • Vláďa napsal:

      Ještě v zimě odpojit Rakousko které taky bere od nás. Sice to vrací v létě ale o tom se nemluví.

     • Petr Závodský napsal:

      Pane Vaněčku,

      pořád tu píšete o skvělých tzv. OZE (slunce a vítr) a jak již všude funguje a je nejlevnější… tak proč ne v lednu a únoru? nebo tu píšete o bateriích a jak to bude fungovat… Aha, vlastně až za 15 let až to někdo vymyslí….

      Nechte nás bezpečně a ekonomicky provozovat klasické zdroje, ano?

      Dotací na soláry v podobě investičních dotací, provozních dotací, přednostního přístupu do sítě, odpuštění povinnosti zodpovědností za odchylku …. Co víc ještě potřebujete? Abychom provozovali neekonomicky jaderky a vy to pak uváděly jako příklady podpory plynovek (OZE nás nespasí).

     • Milan Vaněček napsal:

      Samozřejmě jsou možné různé cesty energetiky. Jedna z nich je Vámi navrhované pokračování klasické energetiky i po roce 2030, 2040 i 2050. Jen už skoro nikdo nevěří že je to cesta bezpečná a ekonomická.
      Druhý extrém máte německou Energiewende: rychlé uzavření JE a následné pozvolnější zavírání elektráren uhelných.
      Většina ekonomicky vyspělých zemí pokračuje v trochu jiné cestě: starou energetiku nechat dožívat a současně budovat novou čistou energetiku, v rámci pozvolného
      procesu který zabere následujícich 15-30 let. O tom já neustále informuji, ale samozřejmě ovlivnit to nedokážu.

     • C napsal:

      Pane Závoský,
      zdá se vám že máme v ČR nějakou účinnou formu podpory OZE? Nějak se mi nezdá že bychom tu měli alespoň nějaké ustálené, byt malé přírůstky v řádu desítek MW. Co to může znamenat? Krom toho že se nepodařilo pořádně zvládnout podporu OZE v minulosti to znamená že patrně jsme ještě nenašli vhodný mechanizmus podpory, nebo minimálně nekomplikací. V podstatě, když se na to podíváme, tak jedinou velkou podporou v energetice bylo vyjednání odkladu zavedení přísnějších limitů pro uhelné elektrárny.

      Přitom se nám čas krátí, nejenom že tu bude stále rostoucí tlak ze strany EU a brzy i ze strany světa, na USA, Čínu, to si netroufnou, ale na nás klidně, ale je tu i to že nám dochází hnědé uhlí na těžitelných lokalitách, jsou tu limity. Předpokládám že ani jeden z nás nechce pokračovat v povrchové těžbě, hlubinné doly jsou také problém, jsou drahé a podzemní zplyňování je také problematické. A to se nám už nabízeli z Austrálie, že to rozjedou pokud bychom na to kývli, byli bychom jediné soběstační v plynu ve střední Evropě, vyhnali je.

      Vypadá to tedy že se tu jede přinejlepším udržovací scénář, který nedovoluje v podstatě žádný rozvoj ničeho, ani OZE ani jiného oboru. Možná tak JE, které občas chtějí politici, stejně jako VRT. A vypadá to že dokud to nebude jakoby blokovaly rozvoj jiných věcí a odsouvají všechno ostatní do údržbového režimu. Vypadá to že dokud se nezačne lít beton na nové JE, tak se nezačne nic jiného měnit v naší energetice, pokud to nedojde akutního stavu, a to nejspíš bude provázeno první tunou nadávek na Brusel, stejně jako u VRT kde se blokují všechny ostatní potřebné investice dokud se nepostaví VRT, přitom je akutně třeba dokončit koridor do Plzně, do Lince, zdvojkolejnit pravobřežku (trať Choceň, Hradec, Poděbrady,…) stejně jako se s úpravami Labe čeká na jeden spalv a nic jiného se nedělá… Tento obecně aplikovaný přístup je zásadní problém, který blokuje rychlejší rozvoj a zlepšení situace.

      Zatímco se připravuje stavba nových bloků se mohl rozjet program na jehož konci bude omezení spotřeby uhlí. I kdyby se nějakým zázrakem podařilo rozjet výstavbu JE, tak nejdřív v roce 2035 budou nahrazeny Dukovany, pak možná, možná kdyby se podařilo hodně dobře rozjet celý proces se podaří postavit další 2 bloky, třeba za dalších 15 let, jenže pak už zase bude třeba začít nahrazovat Temelín. Takže přinejlepším bude v roce 2060 připojeno 6GW JE, pak v roce 2080 tak 8GW a no a už zase náhrada dalších bloků JE… Co budeme dělat zatím? Pálit dál uhlí?

      Před nějakou dobou jste položil otázku co tu zanecháme dětem, vnoučatům… Nevím co jsem Vám na to tehdy řekl, ale kdyby se položila teď k tomuto, tak řeknu že brajgl a špinavé eletrárenství. A jednu rozpadající se VRTku. Nejlepší by bylo najít způsob jak do roku 2030 realizovat celkovou obnovu energetiky. Jenže to se bohužel nedá tak snadno pokud se s tím ani nezačne.

      Bohužel to je ale všechno zablokované, moc se uhýbá majitelům elektráren, viz odklad platnosti emisních limitů. Pokud máme i v ASEK nějaká procenta jiných zdrojů než JE, tak se má, vzhledem k situaci kolem JE kde máme zpoždění už skoro 10 let, tak se mají podniknout kroky k tomu aby se tato dosáhla, ale děje se to? NE! neděje se to. Do toho samozřejmě potřebujeme dočasnou výplň než se postaví příslušné výkony JE, jestli se kdy postaví.

   • Milan Vaněček napsal:

    Pane Závodský, takže zřejmá blbost (odstavení v zimě) je plánovaná blbost. Ale pořád blbostí zůstává.
    Že nemáme nedostatek elektřiny vím, byli jsme největší exportér elektřiny na obyvatele v EU (než začaly ty Vaše potíže s falšováním dokumentace), možná že ještě jsme. Ale zeptejte se ve Francii na rozdíl v ceně silové elektřiny v létě a v zimě.
    A panu Wagnerovi, který tu rozbíral jak se musí vítr v Německu zálohovat uhlím v zimě vysvětlete, že se u nás plánovaně musí jádro v zimě taky zálohovat uhlím.

    • Vladimír Wagner napsal:

     Pane Vaněčku, je podstatný rozdíl mezi dlouhodobě plánovaným vypnutím jednoho, byť i velkého, bloku a nepříliš přesně a nepříliš dopředu plánovatelným výpadkem v hodnotě desítek GW. Zálohování jednoho bloku je diametrálně něco jiného, než zálohování téměř celého potřebného výkonu.
     To nic nemění na mém názoru, že by bylo dobré postupně převést výměnu paliva u těch největších bloků spíše na méně energeticky náročná období. Jak už bylo zmíněno, částečně je současná perioda výměn dána historickým vývojem a také potřebou, aby neprobíhaly u obou temelínských bloků souběžně. Mimochodem letos byl už díky periodě výměn a letošní plynulosti výroby překonán rekord ve výrobě elektřiny z Temelína a je jasné, že předchozí rekord bude letos značně překonán.

     • Milan Vaněček napsal:

      Pane kologo jsem rád že sdílíte názor který též sdílím. Jen já tomu expresivně říkám pitomost, vy to nazýváte diplomaticky.
      Jinak když se v ČR bavíme o GW tak v Německu tomu odpovídaji desetinásobky, vzhledek k velikosti obou zemí.

     • Vladimír Wagner napsal:

      U nás tvoří jeden blok Temelína 1 GW vůči potřebným zhruba 10 GW. A jde o jednu čtvrtinu výkonu v jádře a jednu desetinu potřebného výkonu. Na ten výkon 1 GW je potřebná záloha. V Německu tvoří fotovoltaika 40 GW a vítr 50 GW a působí v inverzním bezvětrném období i řadu týdnů jako jeden elektrárenský blok, který vypadne téměř celý . Musí se tak zálohovat celý potřebný výkon okolo 80 GW. Navíc v době výpadku větrných a solárních elektráren v Německu jsou velmi často podobné podmínky v okolí a deficitem a potřebou záloh trpí i další.

     • Milan Vaněček napsal:

      V těch číslech se zase neshodneme, v Německu nezálohujete cca 80-90 GW celkem potřebných jako zálohu OZE když OZE dělají zatím jen třetinu výroby. To pro upřesnění.
      Ale asi se shodnem, i se všemi, že v energetice se zálohuje vše, neustále. A Energiewende navíc přináší nové způsoby zálohovaní, “hardwarové i softwarové”.

     • C napsal:

      Pane Wagnere,
      záleží na tom co si pod tou zálohou budeme představovat, já třeba zálohou rozumím zdroj, který je schopný reagovat na nečekanou událost, tedy typicky to že někdo zavadí kabátem o generátorový vypínač někde v parní elektrárně, nikoliv něco co sice existuje, ale nemusí to být připravené k OKAMŽITÉ náhradě.

      Ano, pokud bychom neměli počítače a spoléhali se jen na okamžitou situaci, pak by to zálohy byly, pokud je to ale celá flotila elektráren, která může být v budoucnu třeba tři měsíce studená, tak to už záloha není. Je to jenom další sada zdrojů, které se s jinými, ani ne doplňují, ale střídají.

      K tomuto stavu bude v ČR třeba mít „jen“ 60-80GWh akumulační kapacity a výkon minimálně 5GW, v současnosti máme nejvýše 2GWh a asi 1.1GW výkonu. Pak bude možné klidně na několik měsíců odstavit velkou část výkonu parních elektráren. Pokud řekneme že by stále byly přes léto v provozu 2GW JE, tato akumulační kapacita půjde dolů asi o 20GWh.

      Ovšem se změnami klimatu a krajiny, jak postupují poměrně rychle, nevím jestli se z pohledu akumulace dá spoléhat na vodní elektrárny. Možná tak na nějaké izolované systémy ale pokud bude výpar příliš velký, tak to nebude dobré ani tak.

     • Vladimír Wagner napsal:

      Pane C, jestli jsem Vás dobře pochopil, tak podle Vás Temelín žádnou zálohu nepotřebuje? Odstávky jsou plánovány na hodně dlouho dopředu a daleko přesněji než počasí určující fungování větrných a fotovoltaických elektráren.

     • C napsal:

      No nenazýval bych to už moc záloha, ta evokuje představu neustále připraveného zdroje který se připojuje v momentě kdy se něco stane. Třeba, možná je to urban legend, v případě nechtěného vypnutí generátoru, což se prý stalo v Dukovanech. Ale na to jak velký zdroj se musí v síti držet v pohotovosti je myslím i nějaký předpis.

      Takto se ale dostáváme poněkud do oblasti slovíčkaření ohledně toho jak nazvat elektrárnu/elektrárny, která dlouhodobě převezme výrobu elektrárny jiné. Když to zjednoduším, podle mne se to dá nazvat záložní zdroj, pokud je elektrárna roztopená a čeká na nějakém minimálním výkonu kdyby se náhodou něco stalo (Byť to může být třeba i paroplyn, nebo hydroelektrárna jde o to že je to reakce na krizi). V momentě kdy se spouští jiná elektrárna plánovaně a na dlouhou dobu, tak to už záloha není, podle mne.

    • Petr napsal:

     Tady si někdo nevšiml, že Česko má ma rozdíl od uvedených zemí daleko větší podíl uhelných kogeneračních tepláren, co v zimě mají i svou maximální výrobu elektřiny, takže to sem musím psát podruhé.
     Plus odstávka jen na výměnu paliva by se trefila do menší průmyslové výroby o vánocích, jenže jelikož probíhá i velká desetiletá modernizace, tak to bude trvat ty celé 3 měsíce, ale pro Česko furt žádný problém (když už jsme se na hranicích od Německa energeticky letos oddělili), takže tu jen nadáváte na to, že nebudeme zachraňovat zahraniční větrníky, pokud opět v lednu až březnu budou mít dlouhá minima.

     • Milan Vaněček napsal:

      Naprostý souhlas a podpora kogenerace, to je pro nás i Německo největší přítel obnovitelných zdrojů energie. A jestli jsme v kogeneraci předhonili Německo, tak je to velmi pozitivní. má někdo přesná data pro obě země?
      Zachraňovat zahraniční větrníky nechci ale elektřinu zdarma bych od nich rád bral (stejně jak to dělají velmi šetrní Holanďané).

 2. Milan Vaněček napsal:

  Praxe za poslední 3 roky ukazuje, že JE Temelín potřebuje jednu až dvě záložní uhelné elektrárny aby nahrazovaly její výpadek (po zhruba 3 měsíce) v zimním období.
  Takže neustálé argumenty některých diskutujících zde (nebudu osobní) že německé větrné elektrárny potřebují v zimě uhelnou zálohu platí i pro české jaderné elektrárny. Rozdíl je ale v délce provozu této zálohy (=celkové sumě emisí z uhlí), u větrných elektráren se jedná o pár dnů či týdnů a ne o 3 zimní měsíce jako u JE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *