Domů
Elektřina
Rarita: EU pozdrží regulaci topinkovačů, bojí se Brexitu

Rarita: EU pozdrží regulaci topinkovačů, bojí se Brexitu

Jako absurdní a zároveň vtipné vysvětlení může působit snaha pozdržet oficiální představení dalších omezení pro elektrické spotřebiče. Před nadcházejícím referendem o výstupu Spojeného království z EU panují obavy o negativní kampani, která by jistě následovala, pokud by nyní EU přišla s dalšími omezeními. Ústřední roli zde přitom nehraje nic absurdnějšího než přístroje na přípravu toastů.

Evropská unie již delší dobu prosazuje kroky, které mají vést k naplnění cílů v oblasti energetické účinnosti. V této souvislosti vznikla v EU řada dokumentů v podobě směrnic a nařízení o ekodesignu, které upravují využívání některých energeticky náročných zařízení. V ČR je velmi známé omezování klasických žárovek nebo tlak na využívání energeticky efektivních vysavačů.

Regulace dalších zařízení

Nově by se mezi lety 2015 – 2017 měl seznam zařízení rozšířit o neefektivní toastery, rychlovarné konvice, mrazáky, výtahy, fény, vysoušeče rukou, nápojové automaty nebo mobilní telefony.

Nejedná se přitom o přímý zákaz zařízení, ale například energetická omezení nebo nutnost využívat efektivnější komponenty. Ročně by díky této regulaci mělo být ušetřeno až 10 milionů tun CO2 a domácnostem by tato změna měla ušetřit část peněz v účtech za energie.

Jednou ze součástí kampaně EU pro podporu energetické účinnosti je o energetické štítkování zařízení.
Jednou ze součástí kampaně EU pro podporu energetické účinnosti je o energetické štítkování zařízení.

Strach z bulváru

Nový plán pro zavádění opatření byl vypracován již před řadou měsíců a měl být zveřejněn na konci minulého roku. Důvody zdržení zatím nikdo oficiálně nekomentoval, ale podle neoficiálních vyjádření se vedoucí úředníci snaží návrh plánu pozdržet. Jak zmínil jeden z úředníků britskému deníku The Guardian, existují vážné obavy o silné negativní kampani proti EU, kterou by zřejmě rozpoutaly bulvární deníky, pro něž jsou podobná témata velmi zajímavá.

Referendum o vystoupení Spojeného království z EU se bude konat 23. června a cílem EU tak patrně je nevytvářet zbytečné kauzy, které by v očích Britů působily proti EU.

„Myslím si, že to má co do činění se širším politickým kontextem a referendem v Británii.“

Sylvie Feindt, ředitelka Digital Europe

Negativní ohlasy se ovšem již projevily. Například europoslanec David Coburn za stranu UKIP se ve svém tweetu mylně zmínil, že kvůli EU, která dle jeho názoru snížila výkon toasterů, musel provést čtyři pokusy k uspokojivému opečení svého toastu. Regulace přitom ještě nevstoupila v platnost.

Štítky:EU
Brexit

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se