Domů
Elektřina
Rozsáhlý blackout v Jižní Austrálii prověří nezávislé vyšetřování
blackout

Rozsáhlý blackout v Jižní Austrálii prověří nezávislé vyšetřování

Elektřina
3 komentáře
9. říjen 2016, 12:06
Jan Budín

Rozsáhlý výpadek dodávek elektřiny v Jižní Austrálii, který trval téměř 24 hodin a který okamžitě vedl k debatě nad bezpečností začlenění velkého podílu intermitentních OZE do elektrizační soustavy, prověří nezávislé vyšetřování. To bude kromě role OZE při blackoutu zkoumat také opatření na podporu provozu plynových elektráren.

Rozsáhlý blackout, který v minulém týdnu zasáhl stát Jižní Austrálie po sérii bouřek, bude zkoumán v rámci nezávislého vyšetřování. Vyšetřování bude zaměřeno také na bezpečnost začlenění velkého podílu OZE s obtížně předvídatelnou dodávkou energie do elektrizační soustavy.

Právě vysoká výroba větrných elektráren mohla podle některých expertů způsobit při středečních bouřích na některých místech přetížení v elektrizační soustavě. Silný vítr zároveň způsobil pád několika sloupů elektrického vedení.

Australský premiér Malcolm Turnbull v souvislosti s výpadkem dodávek elektřiny uvedl, že se Austrálie už nesmí soustředit na „ideologické cíle“ při rozvoji obnovitelných zdrojů, ale musí se zaměřit na zajištění energetické bezpečnosti.

„Energetická bezpečnost by vždy měla být klíčová priorita. Pokud uvíznete ve výtahu, světla nefungují, lednice taje kvůli tomu, že nejde proud, nezajímá vás, z jakého konkrétního zdroje energie je. Ať už je to voda, vítr, slunce, uhlí nebo plyn, zajímá vás jen to, zda je dodávka energie zajištěna,“ řekl Turnbull.

Větrné elektrárny v bouři
V roce 2015 byl podíl větrných elektráren na výrobě elektřiny v Jižní Austrálii téměř 33 %.

Spor ohledně cílů v oblasti OZE

Podle zahraniční agentury Reuters probíhá v Austrálii nyní spor mezi federální vládou a vládami jednotlivých států ohledně stanovených cílů pro podíl OZE při výrobě elektřiny.

Zatímco federální vláda chce, aby se v roce 2020 podílely OZE na výrobě elektřiny z 23,5 %, téměř všechny australské státy si stanovily ambicióznější cíle. V Jižní Austrálii se již nyní větrné a solární elektrárny podílejí  na výrobě elektřiny ze 40 %.

„Australská vláda by ráda viděla harmonizaci cílů v oblasti obnovitelných zdrojů, to jsem zcela jasně řekl jednotlivým ministrům energetiky,“ řekl australský federální ministr energetiky Josh Frydenberg.

Australský premiér Turnbull, jehož konzervativní strana podporuje konvenční výrobu elektřiny z uhlí a zemního plynu, označil vysokou závislost Jižní Austrálie na OZE za příčinu rozsáhlého blackoutu.

Podpora elektráren na zemní plyn

Letos v květnu byly v Jižní Austrálii odstaveny jediné dvě uhelné elektrárny, které v roce 2015 vyrobily asi pětinu elektřiny v tomto státu, a posledním stabilním zdrojem v soustavě tak zůstaly elektrárny spalující zemní plyn, jejichž instalovaný výkon ke konci roku 2015 dosahoval 2,67 GW.

Zdroje elektřinyInstalovaný výkon [MW]Podíl na celkovém instalovaném výkonuVyrobená elektřina [GWh]Podíl na celkem vyrobené elektřině
Zemní plyn267246%455735%
Hnědé uhlí77013%264821%
Vítr147325%422633%
Střešní fotovoltaika66711%8577%
Ostatní (nafta, skládkový plyn, voda)2885%64< 1%
Import5024%
Celkem5866100%12852100%

Instalovaný výkon a výroba elektřiny v Jižní Austrálii v roce 2015, zdroj: AEMO

Vzhledem k následkům blackoutu z minulého týdne bude nezávislé vyšetřování kromě role větrných elektráren při blackoutu zkoumat také opatření, jež by vedla ke zvýšení konkurenceschopnosti plynových elektráren.

Podle Reuters je kvůli vysokým provozním nákladům v současnosti odstaveno asi 15 % instalovaného výkonu australských elektráren spalujících zemní plyn.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Veselý
9. říjen 2016, 18:21

Vyšetřování bude, ale už teď je spousta věcí jasných. Prvotní příčinou problémů byla situace, kdy nejsilnější bouře za posledních 50 let na několika místech přerušila vedení přenosové sítě. Tím se vyhodil celý systém z rovnováhy a automatické vypínání zdrojů přesně podle předpisů operátora sítě byl jen důsledek. Museli se vypnou všichni, OZE, plynové elektrárny i propojka do Victorie. Systém se tak ochránil před ještě horšími škodami.

Pikantní je, že obě plynové elektrárny, které dostávají peníze za schopnost startu ze tmy toho následně nebyly schopny a fakticky se muselo čekat až to nahodí nouzově znovuzprovozněná linka z Victorie.

Abych to shrnul, pokud byla někde chyba, tak na straně operátora sítě. Obzvláště když skutečnost, že se jim do oblasti řítí bouře síly pohromy, věděli minimálně jeden den dopředu.

A samozřejmě se sluší dodat, že vysmátí byli všichni majitelé zdrojů (aspoň částečně) nezávislých na síti. Dieselové generátory a FV systémy s akumulátory nějaké potrhané dráty nerozhodí.

C
9. říjen 2016, 18:45

Je otázka jestli ty plynové elektrárny vůbec měly síť do které dodávat. Ovšem to že nebyly schopné najet je dost velké ostuda. Takže bych to viděl minimálně na nutnost instalovat velké plynové agregáty pro najíždění, které dodají proud pro rozběh systému.

Jan Veselý
9. říjen 2016, 19:28

Síť nebyla celá, ale alespoň velkou část by šlo určitě nahodit. Lepším řešením ovšem asi budou již před bouřkou plánované investice do bateriových systémů. Minimálně ty od Younicosu to umí. Mají to jako standardní funkci. Jsou sice draží než pár nějakých agregátů, ale mají více funkcí, takže si na sebe vydělají i jinak a nestane se u nich, že po X letech, až bude potřeba black start, nebudou kvůli špatné údržbě fungovat.

Dá se taky očekávat podobný efekt, jako měl na východě USA hurikán Sandy. Bude se investovat do odolnosti sítě a distribuovaných zdrojů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se