Nejvyšší položená vodní elektrárna na světě v Tibetu.

RusGidro chystá arbitráž proti Kyrgyzstánu kvůli narynské kaskádě

Ruská státní společnosti RusGidro (RusHydro) se hodlá soudit s Kyrgyzstánem o náhradu škody za zrušený kontrakt na výstavbu kaskády vodních elektráren na řece Naryn, kterou převzala česká firma Liglass Trading. Oznámila to kyrgyzská média s odvoláním na prohlášení šéfa ruského holdingu Nikolaje Šulginova. Kyrgyzská vláda s ruskou firmou smlouvu uzavřela v roce 2012, vypověděla ji loni.

RusGidro měla být původně výhradním investorem projektu. Příčinou odstoupení od smlouvy byla podle kyrgyzských úřadů nejasnost financování z ruské strany.

Projekt později převzala česká společnost Liglass Trading, jejíž možnosti vybudovat kaskádu v Kyrgyzstánu český tisk zpochybnil. V Kyrgyzstánu se spor o zakázku a účast Liglassu stal předmětem politického boje.

Šulginov v rozhovoru s novináři prohlásil, že RusGidro investovalo do stavby přes 35 milionů dolarů, které žádá zpět. Podle smlouvy mezi Kyrgyzstánem a firmou Liglass Trading má částku 37 milionů dolarů (810 milionů korun) zaplatit v rámci kontraktu česká strana.

Termín podle zprávy rozhlasové stanice Rádio Svoboda vyprší 19. září, tedy příští úterý. Pokud Liglass Trading peníze nesloží, smlouva bude podle kyrgyzské vlády vypovězena.

Šéf společnosti RusGidro konstatoval, že jeho firma nikdy netvrdila, že kaskádu nedostaví; kontrakt jednostranně zrušil Kyrgyzstán, u něhož chce ruská firma vymáhat odškodné.

„Vyhlásili jsme soutěž na výběr mezinárodní konzultační firmy, která povede mezinárodní arbitráž,“ řekl Šulginov.

Autor:Jedna odpověď na RusGidro chystá arbitráž proti Kyrgyzstánu kvůli narynské kaskádě

  1. Vilém napsal:

    To skoro vypadá, že kolega Miloš pomohl zachránit reputaci původního investora.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *