Šest hlavních bodů, které musí britská vláda dořešit před opuštěním Euratomu

Britská Asociace jaderného průmyslu (NIA) ve své zprávě identifikovala 6 klíčových bodů, které je nutné dořešit před plánovaným vystoupením Spojeného království z Euratomu. V případě jejich nedořešení může britské vystoupení znamenat vážné narušení prostředí v jaderném odvětví v Británii i v celé Evropské unii. NIA svou zprávu zveřejnila ve středu, tedy den po zveřejnění reportu parlamentní Komise pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii.

NIA ve své zprávě zdůrazňuje, že spolu se svými členy již dříve dala vládě najevo, že vystoupení z Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom) nemusí být nutnou součástí Brexitu.

Vzhledem k rozhodnutí Euratom opustit je nyní zapotřebí úzká spolupráce vlády a jaderného průmyslu při vytváření všech důležitých dohod, jejichž cílem je zachování všech přínosů momentálního členství ve společenství. Vláda by měla zajistit co nejhladší a nejefektivnější vystoupení.

Co musí britská vláda podle NIA provést

Z důvodu objemu činností, které je nutné během následujících 22 měsíců vykonat, se NIA obává, že nové dohody nebudou včas zavedeny. Vláda by z tohoto důvodu měla EU vyjednat prozatímní platnost stávajících dohod do doby, než bude dovršen proces připravování a schvalování nových dohod.

„Britský civilní jaderný průmysl je připraven a ochoten spolupracovat s vládou při procesu zavádění dohod nahrazujících členství v Euratomu. Čas běží, a toto je záležitostí s rostoucí naléhavostí.“ – Tom Greatrex, Generální ředitel Asociace pro jaderný průmysl

Zdroj úvodního obrázku: Orion MontoyaNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *