http://www.tennet.eu/nl/home.html

Snížením napětí ušetří kanadský distributor elektřiny miliony

Distributor elektřiny v kanadském Lethbridge plánuje ušetřit miliony optimalizací své distribuční sítě. Díky snížení napětí má dojít k zvýšení efektivity přenosu a úsporám odpovídajícím spotřebě 4 400 domácností.

Město nyní zahajuje pilotní projekt, který bude zkoumat vlivy a reálný dopad výpočtů optimalizace sítě pomocí technologie založené na optimalizaci napětí v síti. Nyní je zapojena jedna trafostanice a v rámci celého projektu bude sledováno 6 trafostanic. Princip optimalizace bude proveden pomocí snížení napětí v síti.

„Krása této technologie je v tom, že očekáváme snížení celkové spotřeby a špičkového zatížení až o 4 %, aniž by domácnosti, instituce a průmysloví odběratelé museli měnit své chování. Při plné implementaci doufáme, že by se úspora mohla pohybovat kolem 33 600 MWh/rok, což odpovídá zhruba spotřebě 4 400 domácností.“  Stew Purkis, ředitel distribuce města Lethbridge

Napětí v síti má být sníženo maximálně o 2 %, a to tak, aby bylo pořád udržováno v rámci kanadských standardů pro kvalitu dodávek elektřiny. Toto je možné, protože toleranční pásmo je relativně široké a většina distributorů se snaží udržovat napětí lehce vyšší, aby byla zaručena minimální hranice kvality elektřiny i pro odlehlejší napojené subjekty v jejich síti.

V kanadském Lethbridge již ovšem zavedli smart-metering, který dodává kromě jiného i data o kvalitě dodávky elektřiny a proto v nějakých oblastech může dojít k malému snížení napěťové hladiny. Před nasazením této technologie musí být vždy prověřen a zanalyzován charakter odběru. Ne všechny spotřebiče mají totiž odběr závislý na velikosti napájecího napětí.

Autor:8 odpovědí na Snížením napětí ušetří kanadský distributor elektřiny miliony

 1. Honza napsal:

  Zajímavé… zatímco zbytek světa snižuje výkonové ztráty předimenzováváním distrbučních sítě na vyšší napěťové hladiny, zde napětí cíleně snižují …

  • x napsal:

   Ten článek je nešťastně napsaný. Tady se nejedná o snižování ztrát na vedení, v tomto případě má snížení napětí sloužit k regulaci příkonu. Pokud je v soustavě dočasný nedostatek výkonu, sníží napětí v síti. Tím dojde u některých typů zátěže ke snížení příkonu. Funguje to dobře např. na odporové zátěže nebo motory motory, ale např. na příkon spínaných zdrojů to nemá vliv.

  • Carlos napsal:

   Víte o co ve skutečnosti jde? Ne o to že by z 22kV linek dělali nominálně linky 21.56kV, ale sprostě způsobí podpětí, A tím samozřejmě sníží spotřebu. Naposledy to jako nouzové opatření chtěla dělat Francie aby ušetřila 5GW výkonu.

 2. Josef napsal:

  Snížením napětí se sníží výkon topných spotřebičů a moment as. motorů. Možná někdy v kruté zimě to může pomoci , ale běžně spíše nikoli, protože nižší napětí bude znamenat růst ztrát v as. motorech, které budou kryté ze sítě zvýší se také proudové odběry a tím se zvýší ztráty v rozvodech. Jako krizové opatření možná OK , ale jinak je to cesta do pekel.

  • Carlos napsal:

   Otázka je jaký bude poměr tech ztrát vůči poklesu odběru.

  • Honza napsal:

   No, u těch as. motorů to hlavně povede k poklesu jimi generovaných momentů na hřídeli (M je úměrno druhé mocnině poměru aktuálního napětí k napětí jmenovitému) – takže provozovatelé těchto motorů se tak akorát dočkají provozu svých motorů v méně vhodném pracovním bodě než je bod jmenovitý …

   • energetik napsal:

    Jenže Průmysl 4.0 a většina významných motorů už má frekvenční měnič a ten potřebný výkon motoru dodá při nižším napětí větším proudovým odběrem => snížením napětí vzrostou ztráty zvýšením proudu (podobně i pulzní zdroje) a to způsobí další snížení napětí a nezastavitelnou řetězovou reakci ……….. odpojování ochran až blackout.
    Pouze odporové spotřebiče budou reagovat tak jak si energetici z Kanady představují. Takže je otázka kolik odporových spotřebičů mají v daném okamžiku v síti.

 3. energetik napsal:

  No když to napětí sníží na nulu, tak i ztráty budou nulové a v případě že jsou živeni paušály (tak jak se snaží prosadit i distributoři v ČEZku), tak to pro ně bude ideální stav. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *