Domů
Elektřina
Solar Reserve postaví v Jižní Austrálii 150MW solární termální elektrárnu

Solar Reserve postaví v Jižní Austrálii 150MW solární termální elektrárnu

Vláda Jižní Austrálie odsouhlasila projekt 150MW solární termální elektrárny v Port Augusta. Výstavba začne v roce 2018 a náklady jsou odhadovány na 650 milionů australských dolarů (11,4 miliard korun), přičemž federální vláda Austrálie projekt podpoří půjčkou 110 milionů australských dolarů (1,9 miliard korun). Uvedení elektrárny do provozu vláda australského státu očekává v roce 2020. 

V září 2016 vláda Jižní Austrálie vyhlásila tendr na projekt, který by jí zajistil 75 % poptávky po elektřině. Vláda údajně chtěla na trh nalákat nového aktéra, zvýšit tak konkurenceschopnost a stlačit ceny elektřiny dolů.

Projekt koncentrační elektrárny Solar Reserve byl možností s nejnižšími náklady předložených projektů v tendru. Kontrakt mezi vládou Jižní Austrálie a americkou společností Solar Reserve, jež bude elektrárnu provozovat, byl podepsán na 20 let.

„Tento projekt, společně se státní plynovou elektrárnou a největší li-on baterií na světě, pomůže udržet naši síť bezpečnější.“

premiér státu Jižní Austrálie Jay Weatherill

Aurora Solar Energy Project

Premiér Jay Weatherill řekl, že Aurora Solar Energy Project, jak se projekt solární termální elektrárny nazývá, bude dokončen v roce 2020 a uspokojí 100 % potřeb vlády státu. Podle Weatherilla bývá maximální spotřeba energie vlády 125 MW a 150MW solární termální elektrárna by tak mohla zásobovat i jiné zákazníky. Na webových stránkách společnosti Solar Reserve je ovšem uvedeno, že za „normálních provozních podmínek“ bude mít elektrárna výkon přibližně 135 MW. Zvýšit výkon na 150 MW pak bude možné za vhodných podmínek, například večer.

Vláda bude platit maximálně 78 australských dolarů za megawatthodinu (přibližně 1365 Kč/MWh).

Model koncentrační elektrárny Port Augusto (Austrálie). Zdroj: solarreserve.com.

Výhody a limity koncentrační elektrárny

Solární koncentrační elektrárna využívá zrcadel k soustředění slunečního světla na vrchol věže, kde se nachází kolektor, ve kterém se zahřívá topné médium. V případě elektrárny v Port Augusta bude médiem roztavená sůl.

Energie z elektrárny bude dodávána do sítě i v době, kdy nebude svítit slunce, protože podle Solar Reserve bude elektrárna schopna uskladňovat energii přibližně 8 hodin a bude tedy moci dodávat elektřinu i v noci. Rovněž elektrárna podle společnosti nebude potřebovat žádné zálohy.

Profesor udržitelného energetického inženýrství Wasim Saman z University of South Australia řekl, že solární koncentrační elektrárny jsou ekonomičtějším způsobem jak uskladňovat energii ve srovnání s bateriovými systémy.

Doktor Matthew Stocks, výzkumník v oblasti inženýrství na Australian National University, ale naopak poukázal na limity solární termální elektrárny.

„Jedním z největších limitů solární termální elektrárny je fakt, že může uskladňovat pouze teplo. Pokud je nadbytek elektřiny v síti, protože fouká silný vítr, tak elektřina nemůže být v solární elektrárně, na rozdíl od baterií či přečerpávací vodní elektrárny, efektivně uskladňována pro možné využití při nedostatku v budoucnu.“

Dr Matthew Stocks

Skleněná tabule koncentrační elektrárny. Zdroj: solarreserve.com.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Martin_C
19. září 2017, 14:20

Pomynu-li podivne pocty v uvodu clanku

(110 milionů australských dolarů neni 19,3 miliard korun, ale cca 1,9 miliard korun)

150MW solární termální elektrárny v Port Augusta cena 650 milionů australských dolarů = 434,25 milionu Eur (1 AUD =0.668094EUR). Vychazi instalovana 1MW/2,895 milionu Eur.

Na projektu Ashalim v Izraeli je instalovano CSP 121 MW viz

Dle https://en.wikipedia.org/wiki/Ashalim_Power_Station

Dle

http://www.timesofisrael.com/in-israeli-desert-worlds-highest-solar-tower-looks-to-future/

je cena 500 million euros za CSP 121 MW instalovaneho vykonu, tedy cca 4,130 million euros/1MW.

Australsky projekt ma cenu o cca tricet procent nizsi cenu na instalovanou kapacitu. Pokud se jedna o cenu celkovou vcetne vyvedeni vykonu je dle meho pokles ceny technologie jeste vetsi nez u fotovoltaiky, i kdyz instalacni naklady jsou stale vyssi, ale ma navic skalovatelnou akumulaci.

Pokud budu uvazovat cca 150 MW * 8760 (hours in a year) * .25 (capacity factor) = 320 850 Mwh s cenou 78AUD/MWh = 52Eur/MWh (1 AUD =0.668094EUR) pak rocni prijem je 320 850 Mwh * 1000 * 52Eur/MWh = 17 milionu Eur , 434,25 / 17 = cca 25 let

Jako nevyhodu lze zminit asi krome vyssich investicnich nakladu i jistou potrebu vody na v dochlazovaci smycce. Negativum vyssich investicnich nakladu lze zmirnit kobinaci CSP technoogie a fotovoltaiky (viz izralesky priklad projektu Ashalim). Soucasne nezouhlasim s nazorem, ze nelze akumulovat energii ze site. Technologii doplnena o elektrokotel takovou schopnost mit bude. Priklady vykonnych elektrokotlu mame i v Ceske republice, viz 15MWe

http://sko-energo.cz/content/video/elektrokotel.pdf

Jana Červinková
19. září 2017, 15:13

Mockrát děkuji za upozornění. Chyba v převodu měn byla upravena.

Jan Veselý
20. září 2017, 11:37

Jen bych chtěl dodat, že Solar Reserve anoncovali, že mají předjednané další dvě lokality v J.Austrálii, kde by mohli stavět další CSP a další tři v jiných státech federace. Pokud bude zájem, budou i stavět. Zájem o pružnou výrobu za nějakých 50-60 EUR/MWh určitě bude.

Mezitím projekt na výstavbu "státní" plynové elektrárny tiše usíná, tendr byl odsunut na "někdy za pár let".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se