Solární instalace ve druhém čtvrtletí v USA meziročně vzrostly o 40 procent

V průběhu letošního druhého čtvrtletí připojily Spojené státy do sítě 2 051 MW nového instalovaného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách, tedy o 43 % více než ve stejném období loňského roku. Celkově se tak za celou první polovinu roku 2016 solární elektrárny podílely na nově připojeném výkonu v USA z 26 %.

Podle zprávy americké Asociace průmyslu solární energie (SEIA) se na nově připojeném výkonu v první polovině letošního roku z největší míry podílely velké průmyslové instalace (53 %). S 650 MW výkonu ve druhém čtvrtletí, tedy zhruba třetinovým podílem, domácí instalace vzrostly vůči prvnímu čtvrtletí pouze mírně, meziročně však zažily rekordní růst (29 %).

„Solární energie funguje ve všech 50 státech a tato zpráva potvrzuje, že to, co mnoho lidí považuje za netradiční trhy, je nyní součástí hnutí za čistou energii. Zatímco dosažení jednoho milionu solárních instalací nám trvalo 40 let, očekáváme, že dvou milionů dosáhneme do dvou let.“
Tom Kimbis, prezident SEIA

solar-installations-usa-q1-2010-q2-2016

Vývoj nově připojeného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách v USA v letech 2010 až 2016. Zdroj: SEIA

Druhá polovina letošního roku by měla přinést ještě výraznější růst než pololetí první. Jenom ve velkých průmyslových instalacích je plánováno 7,8 GW, tedy více než veškerý instalovaný výkon za jakýkoliv předcházející rok.

Celkově by podle odhadů GTM research mohlo být ve Spojených státech v roce 2016 připojeno do sítě až 13,9 GW nového výkonu ve fotovoltaických elektrárnách, což by představovalo nárůst vůči roku 2015 o 85 %.

Zdroj úvodní fotografie: US Dept. of Energy Solar Decathlon3 odpovědí na Solární instalace ve druhém čtvrtletí v USA meziročně vzrostly o 40 procent

 1. Milan Vaněček napsal:

  Spojte si titulek tohoto článku: „Solární instalace ve druhém čtvrtletí v USA meziročně vzrostly o 40 procent“ a zprávu z dnešních Hospodářských novin :
  „Chcete jadernou elektrárnu? V Alabamě je k mání jedna rozestavěná za 880 milionů korun“ (jedná se o 2 reaktory, je to rozestavěné již 40 let)
  a vidíte jak to vypadá s energetikou v USA.

 2. Jan Veselý napsal:

  Jen pro pořádek:
  Residental – domácí instalace
  Non-residental – instalace na střechách kancelářských budov, obchoďáků, továrních hal, komunitní projekty, …
  Utility – komerční solární farmy určené k dodávkám do sítě jako centralizované zdroje
  Ty poslední tvoří oněch 53% celkových instalací.

 3. Petr napsal:

  Stát je špatnej hospodář pokud neumí dát 2000Kč za MWh s fotovoltajiki stejně ji levněji nevyrobí.
  Veřejnost má tolik mrtvého kapitálu na učtech to by bylo osázenejch střech i bez čezu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *