Vesmírná sonda Juno agentury NASA. Zdroj: NASA

Sonda Juno překonala rekord vzdálenosti ve využití sluneční energie

Americká kosmická sonda Juno stanovila nový rekord, stala se objektem napájeným slunečním zářením na historicky nejdelší vzdálenost. Sonda, jejímž cílem je prozkoumat Jupiter, podle informací NASA dosáhla rekordní vzdálenosti 793 milionů kilometrů od Slunce ve středu. K Jupiteru by měla dorazit 4. července 2016. 

Čtyřtunová sonda, jež byla vyslána americkou agenturou NASA v roce 2011, je prvním kosmickým zařízením navrženým pro využívání slunečního záření na tak velkou vzdálenost od Slunce. To je také důvod, proč jsou panely sondy výrazně větší. Energii zajišťuje 18 698 solárních článků na třech 9 metrů dlouhých panelech. Pokud by byly tyto panely nainstalovány na zemském povrchu, generovaly by při jasném slunečném dni přibližně 14 kW elektřiny.

„Jupiter je pětkrát dále od Slunce než Země a sluneční záření, které dosáhne takové vzdálenosti má 25krát nižší energii. Ačkoliv naše masivní sluneční panely budou ve vzdálenosti Jupiteru generovat jen 500 wattů, Juno je velmi efektivně navržena a bude to tedy více než dost, aby zvládla svou práci.“
Rick Nybakken, projektový manažer sondy Juno, z NASA Jet Propulsion Laboratory

Sonda Juno překonala předchozí rekord stanovený sondou Rosetta Evropské kosmické agentury (ESA) v říjnu 2012.

Pozice sondy Juno vzhledem ke zbytku sluneční soustavy. Zdroj: NASA

Pozice sondy Juno vzhledem ke zbytku sluneční soustavy. Zdroj: NASA

Před sondou Juno bylo na vzdálenost Jupiteru a dál vysláno 8 sond. Všechny byly poháněny jadernou energií. Využití solární energie je nyní možné díky vyššímu výkonu fotovoltaických článků, energeticky úsporným přístrojům a návrhu trajektorie sondy tak, aby se vyhnula zastínění Jupiterem. Největší vzdálenost sondy v rámci šestnáctiměsíční vědecké mise bude okolo 832 milionů kilometrů, což je téměř 5% nárůst rekordu pro kosmická zařízení napájená slunečním zářením.

Sonda Juno má dorazit k Jupiteru 4. července 2016. V průběhu příštího roku oběhne Jupiter 33× a každých 14 dní se přiblíží na vzdálenost 5 000 kilometrů od vrcholku mraků. Při představě Jupiteru ve velikosti basketbalového míče by ekvivalent této vzdálenosti odpovídal zhruba 0,8 cm. Během průletů bude sonda sbírat informace, které umožní vědcům zjistit více o původu, struktuře a atmosféře planety.

Úvodní fotografie: NASANapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *