Domů
Elektřina
Současné mrazy svědčí jaderným elektrárnám, Temelín i Dukovany dosahují vyššího výkonu
JE Temelín
Autor: Petr Šmolík

Současné mrazy svědčí jaderným elektrárnám, Temelín i Dukovany dosahují vyššího výkonu

Elektřina
5 komentářů
24. leden 2019, 11:30
ČTK

Řádově o stovky megawatthodin elektřiny více než v létě vyrábí v mrazivých dnech jaderná elektrárna Temelín. Důvodem jsou nízké venkovní teploty a úpravy, které energetici v posledních letech provedli. Rozdíl ve výrobě proti létu odpovídá roční spotřebě několika stovek domácností. Nízké teploty svědčí výrobně i jaderné elektrárně Dukovany, v zimě také vyrábí více elektřiny než v létě. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Reaktoru se mráz nedotýká, díky ochranné budově jsou tam podmínky stabilní celý rok. Vedle vyšší výroby znamenají mrazivé teploty pro energetiky častější kontroly.

„Sledujeme například potrubní mosty, rozvody chladicí vody nebo zavření oken v bezobslužných budovách,“ řekl Sviták.

Za hodinu vyrobí Temelín elektřinu, která by na celý rok stačila přibližně 600 českých domácností. V zimě je hodinová výroba dvou temelínských bloků zhruba o 40 megawatthodin větší než v létě. Tento hodinový rozdíl odpovídá roční spotřebě bezmála 20 českých domácností.

Vyšší výroba elektráren se kryje i s vyšší spotřebou elektřiny v zimě.

„Ta je v našich zeměpisných šířkách v zimě o 40 procent vyšší než v létě a v mrazech se rozdíl ještě prohlubuje. Spotřeba roste s každým stupněm pod nulou v průměru přibližně o 0,5 procenta,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Chladící věž JE Temelín
Ilustrační foto

Podle energetiků je příčinou vyšší výroby nižší teplota chladicí vody, která proudí mezi věžemi a kondenzátory.

„Nižší teplota chladicí vody zvyšuje vakuum v kondenzátorech turbín, a tím také jejich účinnost. Právě z toho důvodu dosahujeme nyní historicky nejvyšších výkonů okolo 1100 megawatt na blok,“ řekl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Energetici přizpůsobují mrazům i provoz chladicích věží. Čerpadla v nich teď vodu nerozprašují po celé ploše věže, ale tvoří vodní clony, které brání příliš intenzivnímu vstupu studeného vzduchu do jejich útrob.

„Tím zajistíme optimální teplotu vody v technologii,“ řekl Sviták.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce kryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny, byla to druhá nejvyšší výroba. Od začátku letošního roku vyrobil 1,15 TWh elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Vojtěch Barták
24. leden 2019, 15:27

A teď něco, co by mohlo být aktuální a všichni vaší čtenáři už to už z dob svého studia nevěděli. Snad vyjma pár lidí kteří argumentují proti jaderné energetice iracionální strachem ze záření (viz. Pan V. ). Tak ostatním jsou známy princip R-C cyklu. Takže je všem jasné že v zimě bude účinnost takové elektrárny vyšší (jen je třeba říci že je vyšší výkon v zimě i u jiných třeba uhelných elektráren jen nemají takový výkon aby to bylo až desítkách MW)

Milan Vaněček
24. leden 2019, 19:00

pro upřesnění, to platí jen tehdy když zrovna nejsou odstaveny jako třetí blok Dukovan

Emil
24. leden 2019, 20:21

To upřesnění bylo určeno čtenářům spřáteleného webu Méďa pusík, nebo předpokládáte, že zdejší čtenáři nevědí, že vnější teplota nemá vliv na účinnost odstavené elektrárny?

Honza
24. leden 2019, 16:13

K celistvosti článku by bylo zde vhodné taky uvést, že nárust termické účinnosti se týká všech tepelných elektráren (včetně plynových a paroplynových), tedy nyní vyrábí více i elektrárny Mělník, Tušimice nebo Dětmarovice.

Vojtěch Bartak
24. leden 2019, 22:12

Mohu jen souhlasit

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se