Společnost D-Light tvrdí, že jejich solární systémy jsou klíčem k rozvoji africké energetiky

Energetické společnosti věří, že obnovitelné zdroje energie, zejména nezávislé na přenosové soustavě a modelu „pay-as-you-go“, by mohly udělat skutečný pokrok k rozvoji energetického sektoru v Africe.

The World Energy Network uvádí, že je vyžadována investice do přenosové soustavy ve výši 340 miliard dolarů, aby došlo k celoplošnému pokrytí Afriky do roku 2030. Současná kapacita přenosové soustavy je po zkombinování 48 subsaharských afrických zemí zhruba rovna kapacitě španělské přenosové soustavy. Ekonomická realita a pomalé tempo vládních projektů znamená vysokou nepravděpodobnost, že investice proběhne někdy v blízké době.

Například v Keni je připojeno k síti méně než polovina populace a miliony lidí musí používat kerosin jako zdroj energie. Výzkum z roku 2014 uvádí, že průměrný Keňan utratí mezi 25 až 50 centy na kerosinovou svítilnu.

„Děti budou moci studovat díky lepšímu osvětlení déle,“ uvedl Ned Tozun, spoluzakladatel D-Light.

Společnost D-Light začala v roce 2007 prodávat solární svítilny na indickém trhu, ale zakladatelé společnosti brzy viděli velký potenciál na africkém trhu.

„Začalo to s nápadem, že chceme, aby do roku 2020 přestalo 100 miliónů lidí používat kerosinové svítilny. Začali jsme tedy vyrábět tyto velmi jednoduché, ale vysoce dostupné a velmi kvalitní solární svítilny,“ uvedl Tozun.

V současnosti již zhruba 83 milionů lidí používá jejich produkt.

Nejzákladnější a nejvíce prodávaný produkt od společnosti D-Light je svítilna, která stojí okolo 4 dolarů. Dalším produktem od D-Light, M-Kopa a dalších společností působících v tomto odvětví je solární set, který napájí televize, větráky, rádia a mobilní telefony. Sety, které napájí ledničky a mrazáky, se stávají také dostupnými.

Zákazníci většinou zaplatí okolo 20 dolarů za solárně napájenou televizi a následně platí každý den okolo 50 centů. Tento způsob „pay-as-you-go“ je možný hlavně díky mobilním penězům, které se v této části Keni staly všudypřítomnými. Platební období trvá typicky 12 až 18 měsíců.

„Vidím to analogicky jako s mobilním trhem, kde lidé neměli nikdy pevné linky, protože to bylo příliš nákladné a byly zde problémy s vládní infrastrukturou. Věřím, že přístup k energii se bude odehrávat stejnou cestou,“ řekl Tozun.

„Tento způsob nevyžaduje infrastrukturu a tímto způsobem můžeme pousnout domácnosti do 21. století,“ dodal.

Zdroj úvodního obrázku: granthaminstitute.com9 odpovědí na Společnost D-Light tvrdí, že jejich solární systémy jsou klíčem k rozvoji africké energetiky

 1. Petr napsal:

  Černoušek Ubu má černou hubu, a pro tu do budoucna potřebuje tak hrozně nutně, že je ochoten kvůli tomu dokonce i pracovat soláry v tomto pořadí na: šmatlafoun, internet, elektrický vařič, televizi a finálně i lednici či klimatizaci.

  A proto rychlé zlevňování solárních panelů tento rok na hodně dlouho končí.

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   Já všem těm tvrdě pracujícím tropickým zemědělcům přeju přístup v výdobytkům civilizace. A rasističtí hlupáci, kterým jejich neinformovanost a ignorance nebrání mít jasný názor opět doporučuji stát se dlaždičem, země potřebuje řemeslníky.

   • Petr napsal:

    Neměj péči, já si nové cesty u obou svých baráků vydláždil sám.

    To ty podporuješ nejvyšší rasistickou j“elitu“ tvářící se dobrosersky, která si myslí, že když černí otroci dokázali tak krásně budouvat v minulosti Ameriku, tak je výborný nápad teď přivést 50 miliónů Afričanů na dobudování EU.

    Jenže v minulosti, když černí králové lovili k prodeji sousední kmeny, tak běžně likvidovali celé vesnice a na prodej šlo tím zabijáckým procesem přefiltrovaných jen pár procent nejzbabělejších co se vzdali, pak flegmatických, aby neutíkali či nepáchali sebevraždy a nakonec i zdravých, co přežili veškeré ty dálkové transporty.
    A když máte takhle silné genetické síto, tak by vám potom vydržela několik generací než se to rozředí klidně dřít jakákoliv skupina.

    • x napsal:

     Tolik ke stavu rozvodné sítě v Africe…

     Zájemcům o tuto problematiku doporučuji vynikající dokument „Pod sluncem tma“.

    • Peppa napsal:

     U dvou baráků je to málo, my potřebujem aby si vydláždil 20m chodníků každý den. Až do důchodu.

     • Petr napsal:

      Pro cizí už principiálně nepracuji.
      Skuste si sehnat toho preferovaného Afričana, třeba vás místo obstarávání vaší manželky či dcery bude nějakým zázrakem ochoten zastoupit raději v tom dláždění.

      Ovšem dláždící stroje na rovné úseky už existují, a do deseti let robotizace uvolní z našeho průmyslu dostatek domácí pracovní síly i pro zbytek stavebních prací.

     • Jan Veselý napsal:

      Hlavně nepracujete pro zákazníky, co? A mimochodem, proč potom tady píšete žblepty o tom jak budou chybět řemeslníci? Vždyť teď píšete, že je nahradí stroje!

    • Carlos napsal:

     Netrpíte náhodou pocity že Vás pořád někdo sleduje?

     S panem Veselým se na internetu potkáváme dost dlouho a že by byl rasista toho či onoho druhu se mi nezdá. Zato vy tu máte pořád nějaké konspirační teorie.

    • Jan Veselý napsal:

     Takže ty ani těm řemeslníkům nedáš vydělat, už chápu proč nejsou. Ten nápad s 50 miliony Afričanů ti nakukal kdo? A chápeš vůbec, že pokud se jim doma začne dařit lépe, tak nepřijdou?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *