Domů
Elektřina
Temelín vyrábí díky mrazům více elektřiny
jaderná elektrárna temelín

Temelín vyrábí díky mrazům více elektřiny

Elektřina
5 komentářů
27. únor 2018, 13:13
ČTK

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila za posledních pět dní v druhém bloku 130 934 megawatthodin (MWh) elektřiny, což je o skoro 2 000 MWh více než vyrobil první blok za pět dní začátkem loňského července. Rozdíl odpovídá roční spotřebě přibližně 600 českých domácností. Mráz svědčí výrobě elektřiny, rychleji chladne voda v chladících věžích. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

V Temelíně se při nízkých zimních teplotách lépe ochlazuje voda v chladicích věžích.

„Díky tomu pak turbogenerátor může dosáhnout vyššího výkonu,“ řekl Sviták.

Reaktoru se mrazy netýkají, díky ochranné budově jsou tam podmínky stabilní celý rok. Provoz chladicích věží se ale řídí podle venkovních teplot. Jsou dva letní a tři zimní režimy provozu věže.

Letecký pohled na JE Temelín.
Ilustrační foto

„V létě je věž nastavena tak, aby co nejvíce chladila, účelem zimního provozu je zabránit námrazám na její technologii. Aktuálně jsme v režimu zimní clony, kdy se voda rozprašuje po obvodu, a brání tak příliš intenzivnímu vstupu studeného vzduchu do chladicí věže,“ řekl Sviták.

Ke chlazení se nevyužívá ani střed věže.

Během mrazů sledují pracovníci ČEZ v Temelíně auta v areálu elektrárny, potrubní mosty, rozvody chladicí vody nebo zavření oken. Při mrazech jsou tyto kontroly mnohem častější než při běžných zimních teplotách. Příprava na zimu se provádí na podzim.

„Jde například o kontrolu přímotopů, které udržují plusové teploty v bezobslužných místnostech. Kontroluje se třeba i to, že jsou zavřená všechna okna. Je to velmi podobné tomu, jak se na zimu připravuje rodinný dům,“ řekl mluvčí elektrárny.

Jaderná elektrárna Temelín
Ilustrační foto

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. Jihočeskou elektrárnu ČEZ spustil v prosinci 2000. Loni vyrobil 16,48 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Nejnižší teplotu v jižních Čechách naměřili dnes ráno meteorologové na šumavském vrcholu Plechý, minus 20,6 stupně. Rekordy nepadly, jsou z roku 1947, kdy byl podle meteoroložky Markéty Augustinové z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu výrazně větší mráz, o pět až osm stupňů Celsia.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Vláďa
28. únor 2018, 17:38

To je tak důležitá informace že stojí za zmínku? Výkon parního sroje je vždy definován rozdílem entelpií. Tak že žádné překvapení.

C
28. únor 2018, 17:55

Asi tak, ale napsat tam že rekordy trhá nějaká uhelka by nevypadalo tak cool a nedala by se s tím dělat s prominutím jaderná propaganda.

Vláďa
1. březen 2018, 07:04

Ono je parnímu stroji celkem jedno zda se pára vyrábí v parogenerátoru za reaktorem nebo v kotli spalujícím nějaké palivo. Určující je minimální možná teplota za posledním kolem. Při nízkých výstupních teplotách roste vlhkost páry a je zde značné nebezpečí abraze posledního stupně. Proto v zimě kromě sprchového systému po obvodu spodku chladící věže se též otvírá tzv. zimní ochoz který část chladící vody přepouští rovnou do vany chladící věže.

Mikeš
1. březen 2018, 09:17

Jistě však PR je také důležité, když můžou v Německu hlásat že některý den v roce, byla spotřeba plně kryta z OZE tak proč by u nás nemohl ČEZ také ukazovat své "úspěchy".

C
1. březen 2018, 11:54

Je myslím trochu rozdíl mezi tím když hlásí rekordy rozvíjející se technologie a když se hlásí, skoro každoroční, zvýšení účinnosti parní elektrárny v zimním období.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se