Jaderná elektrárna Watts Bar 2

Tendr na investora pro bulharskou JE Belene by mohl být ještě letos

Bulharsko by mohlo zahájit tendr na výběr strategického investora pro projekt jaderné elektrárny Belene ještě do konce letošního roku. Podmínkou je, že plán schválí parlament. Uvedla to dnes ministryně energetiky Temenužka Petkovová. Odhadované náklady na projekt činí nejméně deset miliard eur (258,3 miliardy Kč).

Bulharsko v červnu zrušilo šestiletý zákaz na rozvoj projektu elektrárny o výkonu 2000 megawattů v Belene a požádalo ministryni, aby do konce října připravila postup pro výběr strategického investora.

„Procedura je v závěrečné fázi. Pokud to schválí parlament, může výběr strategického investora začít do konce roku,“ citovalo ministerstvo vyjádření Petkovové na schůzce s generálním ředitelem ruské společnosti Rosatom Alexejem Lichačovem.

Jaderné elektrárny v německu

Ilustrační foto

Ten uvedl, že jeho firma posoudí možnosti účasti na projektu.

Zájem o projekt má také čínská státní jaderná společnost CNNC. Bulharsko vyzvalo k účasti i francouzskou firmu Framatome, divizi státní energetické společnosti EDF.

Bulharsko zrušilo projekt elektrárny na řece Dunaj v roce 2012, protože se mu nepodařilo najít investory a protože čelilo tlaku z Washingtonu a Bruselu, aby omezilo energetickou závislost na Rusku.

To mělo podle dohody jadernou elektrárnu postavit. Sofia pak musela zaplatit Rosatomu za zrušení projektu více než 620 milionů eur. Získala však také součásti pro dva reaktory, každý o výkonu 1000 megawattů, a musí rozhodnout, co s projektem.

Nedokončená jaderná elektrárna Satsop v USA, jejíž prostory momentálně slouží jako průmyslová zóna, autor: Tony Webster

Ilustrační foto

Vláda uvedla, že nechce na projekt slibovat žádné další finanční prostředky z veřejných zdrojů, rozšiřovat státní záruky na případné půjčky ani uzavírat dohodu o nákupu elektřiny za zvýhodněnou cenu.

Projekt byl poprvé zahájen v roce 1981 a jeho kritici tvrdí, že výhody nejsou tak velké, aby omluvily výši investice. Projekt je navíc už desítky let zdrojem korupčních praktik, uvedla agentura Reuters.

Bulharsko má nyní dva jaderné reaktory o výkonu 1000 MW v elektrárně Kozloduj na Dunaji, které byly postaveny ještě v době bývalého Sovětského svazu. Elektrárna se na celkových dodávkách elektřiny v zemi podílí zhruba 30 procenty.

Autor:5 odpovědí na Tendr na investora pro bulharskou JE Belene by mohl být ještě letos

 1. AP napsal:

  Od doby, co se začaly dotovat OZE, nejde postavit žádný zdroj bez dotací (trh je deformován). A ani výstavba nového zdroje v Bulharsku nepůjde bez nějakého typu státní podpory. Vzhledem k tomu, že Bulhaři nepočítají se státní podporou, proto nevidím reálně, že najdou nějakého investora. Bulhaři jsou naivní, jakoby nechtěli vidět realitu.

  • Petr.Č napsal:

   Pane,tak nám tady napište, které zdroje by jste bez dotací postavil?

   • AP napsal:

    Bez dotace nepostaví dnes nic. Bulhaři jsou naivní v tom, že chtějí investora na nový jaderný zdroj, ale nechtějí poskytnout žádný způsob státní podpory. To potom celý tento tendr je zbytečný 😁

  • Honza napsal:

   V Bulharsku je z hlediska výstavby nových bloků JE situace úplně stejná jako v ČR – jestli jsou naivní bulharští politici, tak naši jsou taky… ale pravděpodobně nejsou naivní ani jedni, jen neustálé omílání projektu stavby JE využívají v rámci svých politických her.

  • energetik napsal:

   „Projekt byl poprvé zahájen v roce 1981“
   V této době byly jen a pouze jaderné a uhelné dotace, přesto to dosud nedotáhli do konce jen vyhodili několik miliard jaderným tunelářům.
   Bez dotací se staví zdroje (i OZE jen nejsou nikde evidovány, tak se o tom tolik nemluví) pokud jsou skutečně potřeba a nejde o tunel skrytý za různé sny o domnělé „strategii a soběstačnosti“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *