Domů
Elektřina
V teplárně ŠKO-ENERGO zprovoznili 15MW elektrokotel pro podpůrné služby (video)
elektrokotel ško-energo

V teplárně ŠKO-ENERGO zprovoznili 15MW elektrokotel pro podpůrné služby (video)

V mladoboleslavské teplárně ŠKO-ENERGO uvedli do provozu 15MW elektrokotel, který bude sloužit k ukládání přebytečné elektřiny ve formě tepla a zároveň poskytovat provozovateli přenosové soustavy podpůrnou službu minutová záloha 15minutová záporná (MZ15-). Jedná se o druhý projekt Power to Heat podobného rozsahu v České republice. 

Unikátní projekt přeměny přebytečné elektrické energie na teplo (Power to Heat) pomocí elektrokotle napojeného na teplárnu byl uveden do provozu v teplárně ŠKO-ENERGO v Mladé Boleslavi. Instalovaný výkon elektrodového elektrokotle, který je připojen na napěťovou hladinu 6,3 kV, je 15 MW.

Akumulace energie se pro naši společnost vyloženě nabízí, protože naše teplárna je napojena na rozsáhlou horkovodní síť v areálu ŠKODA AUTO s trvalým odběrem tepla,“ upřesnil v tiskové zprávě jednatel společnosti ŠKO-ENERGO Ing. Jaromír Vorel.

Elektrokotel instalovaný v mladoboleslavské teplárně je navíc díky schopnosti velmi rychlého startu schopen poskytovat provozovateli přenosové soustavy ČEPS, a.s. podpůrnou službu MZ15-, která je realizována snížením výkonu bloku nebo připojením odpovídajícího zatížení k elektrizační soustavě do 15 minut od vyslání požadavku.

„Projektem Power to Heat jsme rozšířili naše portfolio činností a zahájili jsme novou etapu v poskytování podpůrných služeb pro společnost ČEPS, a to unikátnějším a efektivnějším způsobem než je dosud v České republice běžné,“ doplnil Ing. Miroslav Žďánský, který projekt elektrokotle ve společnosti ŠKO-ENERGO inicioval.

Druhý elektrokotel pro podpůrné služby v ČR

Elektrokotle průmyslové velikosti plní díky schopnosti rychlého najetí a změny výkonu kromě role doplňkového či záložního zdroje tepla také cennou funkci poskytovatele podpůrných služeb.

Ačkoliv jsou ze zahraničí známy příklady, kdy elektrokotel poskytuje i „rychlejší“ podpůrné služby, jako jsou primární regulace frekvence (Dánsko) či sekundární regulace výkonu (Slovensko), v České republice jsou tato zařízení prozatím používána pouze k poskytování služby MZ15-.

První projekt tohoto typu byl uveden do provozu v lednu 2014 v teplárně Příbram. Zde poskytuje uvedenou podpůrnou službu elektrodový elektrokotel o instalovaném výkonu 12 MW.

Elektrokotel v mladoboleslavské teplárně je tedy druhým projektem Power to Heat podobného rozsahu v České republice.

„Společnost ŠKO-ENERGO dokázala v krátkém časovém období realizovat investiční záměr, instalovat potřebná zařízení a provést úpravu řídicích systému v požadovaném rozsahu a kvalitě pro dodávku podpůrných služeb. Tím se pro nás stala perspektivním partnerem, který využívá inovativní technologie z pohledu budoucího rozvoje soustavy a reaguje na aktuální požadavky, kladené na výrobce elektrické energie,“ řekl k projektu Karel Vinkler, ředitel sekce Strategie, ČEPS, a.s.

Zdroj úvodní fotografie: www.sko-energo.cz

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se