Domů
Trh s elektřinou
Evropské společnosti se stále více zajímají o nakupování "čisté" elektřiny z OZE
Offshore větrná elektrárna Thornton Bank
Zdroj: innogy

Evropské společnosti se stále více zajímají o nakupování "čisté" elektřiny z OZE

Velké evropské společnosti se stále více zajímají o nakupování elektrické energie přímo od provozovatelů obnovitelných zdrojů, aby snížili svou uhlíkovou stopu. Tvrdí to společnost DONG Energy. V loňském roce se objem kontraktů na nákup elektřiny z obnovitelných zdrojů v Evropě téměř ztrojnásobil.

Americké společnosti, jako jsou například Google, Alphabet, Facebook nebo Walmart, vyvinuly trh pro takzvané firemní dohody o koupi obnovitelné energie (Power Purchase Agreements – PPA). Dánská společnost DONG Energy (nově působící pod názvem Ørsted), největší světový výrobce větrných elektráren na světě, pozoruje podobný trend také v Evropě.

„Vidíme zvýšený zájem. Ještě jsme nezaznamenali, že by evropský trh skutečně začal, ale věřím, že toho budeme svědky v příštích několika letech,“ uvedl v pondělí dle agentury Reuters generální ředitel společnosti DONG Energy Henrik Poulsen.

Velké technologické společnosti, které využívají velké množství energie a chtějí zároveň budovat svůj brand v souladu s udržitelným rozvojem, by byli potenciálními kupci společně například s těžkým průmyslem, uvedl Poulsen.

V loňském roce se objem firemních PPA z obnovitelných zdrojů v Evropě téměř ztrojnásobil na zhruba 1,6 GW instalovaného výkonu. Navzdory výraznému nárůstu je to stále pod úrovní ve Spojených státech, kde téměř polovinu ze 4 GW nově instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů energie v roce 2016 má zajištěny PPA kontrakty.

Co jsou PPA kontrakty?

Firemní PPA umožňují společnostem nakoupení obnovitelné energie přímo od výrobce a zároveň umožňují řízení proměnných nákladů na elektřinu fixováním nákladů za elektřinu v rámci PPA na konstantní hodnotě za jednotku vyrobené elektřiny.

Existuje několik typů PPA od tzv. Onsite PPA, kdy dochází k fyzické dodávce elektřiny z elektrárny umístěné přímo u odběratele, přes Direct PPA, kdy dochází k dodávce elektřiny prostřednictvím elektrizační soustavy, ovšem odběratel je nucen přizpůsobit svoji spotřebu případně další nakupovanou elektřinu proměnnému charakteru výroby daného zdroje, až po nejrozšířenější Virtuální PPA, kdy  společnosti tuto proměnnou výrobu přeprodávají na trhu za spotovou cenu bez nutnosti jakéhokoliv přizpůsobování svého odběrového diagramu.

PPA hrají klíčovou roli při financování a rozvíjení projektů v oblasti energetiky a jsou nejčastěji uzavírány mezi velkými projekty a energetickými společnostmi. V poslední době se tyto kontrakty navíc stávají stále více konkurenceschopné i pro ostatní společnosti.

PPA kontrakty mohou mít různorodý charakter výhod pro nakupující organizaci:

  • ustálené, dlouhodobé ceny energie, s potenciálem úspor nákladů,
  • opdadající povinnosti spojené s provozem a údržbou zdrojů,
  • minimalizace rizika,
  • potenciál příjmů z prodeje přebytečné elektřiny,
  • certifikáty za energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů energie,
  • ekologické atributy, které pomáhají splnit cíle udržitelnosti.

Úvodní fotografie: Offshore větrná elektrárna Thornton Bank, zdroj: innogy

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Mikeš
3. říjen 2017, 15:56

Celé mi to přijde virtuální.

Jan Veselý
3. říjen 2017, 16:14

Ono to na jednu stranu virtuální je, protože ze sítě opravdu odebírají "šedou" elektřinu, tj. mix různých zdrojů. Ale na stranu druhou je to přímý obchodní kontrakt mezi výrobce a odběratelem, kdy výrobce něco pošle do sítě a zákazník odpovídající množství odebere, že se to při dopravě zamíchá je v případě elektřiny jedno.

V USA dokonce některým velkým odběratelům stálo za to zaplatit vysoký poplatek za odstoupení od smlouvy o dodávkách s místní utilitou (i desítky mil. dolarů), vyřídit si licenci na obchodování s elektřinou a vytvořit si vlastní odbočku obchodního oddělení pro nákup/prodej elektřiny.

Jan Veselý
3. říjen 2017, 16:20

P.S.: Asi dva roky zpět říkal v Atomic Insights Jigar Shah, že majitelé jaderných elektráren jsou úplně blbí, že taky nedělají PPA, třeba za 40 USD/MWh. Pro ně by byly dlouhodobé kontrakty za fixní cenu elektřiny úplně ideální a koupili by si tak "klid na práci" na 20 i více let dopředu a vůbec by je netrápilo kolísání cen elektřiny na burze. Zákazníků, kteří by byli ochotni ve velkém kupovat "zero-carbon" elektřinu za dobrou cenu by nešli bez problémů dost.

Martin Hájek
3. říjen 2017, 17:58

Nic nového pod sluncem, tak je přece financována výstavba jaderek ve Finsku.

Jan Veselý
3. říjen 2017, 20:31

Tak vidíte, zvládne to kdejaký Fin a příslušníci korporátních finančních elit nejbohatšího národa světa ne.

Mikeš
3. říjen 2017, 16:35

Onsite PPA, kdy dochází k fyzické dodávce elektřiny z elektrárny umístěné přímo u odběratele, přes Direct PPA, kdy dochází k dodávce elektřiny prostřednictvím elektrizační soustavy, ovšem odběratel je nucen přizpůsobit svoji spotřebu případně další nakupovanou elektřinu proměnnému charakteru výroby daného zdroje

Více na: https://oenergetice.cz/elektrina/trh-s-elektrinou/evropske-spolecnosti-se-stale-vice-zajimaji-nakupovani-ciste-elektriny-oze/#comment-12364

V tomto případě to chápu, to virtuální není, jiste spotřebitel odebere EE z jinych zdrojů, ale ta z OZE se zas uplatní u jiných spotřebitelů. Tam je to čisté.

Ale ten virtuální způsob je hodne divný. Nebere se v potaz časový průběh vyroby a spotřeby. Tedy továrna jede 24/7, OZE jede občas, vyrobí a spotřebuje se zhruba totéž, ale náklady na akumulaci a paliva pro zdroje kdy OZE nejedou zaplatí kdo?

Jan Veselý
3. říjen 2017, 18:03

Nevidím v tom zásadní rozdíl například od kreditních karet. Tam je to fakticky stejné. Měsíční bilance musí nakonec sedět, ale je fakticky jedno za čí peníze se konkrétní zboží nakupovalo.

Martin Hájek
3. říjen 2017, 19:26

Tak to jste, pane Veselý, vůbec nepochopil elementární základ. Peníze na rozdíl od elektřiny jsou totiž neomezeně skladovatelné. A v tom je ten zásadní rozdíl. Jistě, v nějakém clearingu se můžete tvářit, že to tak není, ale v drátu neúprosně platí fyzika a ta Vám na měsíční vyúčtování s prominutím kašle.

Jan Veselý
3. říjen 2017, 20:39

Nic jste nepochopil Vy, v tomhle kšeftu je důležité, aby na konci každého zúčtovacího období byla dodržena bilance. Co se reálně v síti děje je problém někoho jiného, někoho, kdo se o to stará a dostává sakra dobře zaplaceno, že tam je vše v pořádku. Je to stejné, jako když platíte bance poplatky a houby se staráte jak oni jsou na tom z kapitálovou přiměřeností a co uděláte z jejich cash flow.

Pravdu máte jen v tom, že ve financích je to MNOHEM jednodušší a je tam jednoduše možné mít konkurenci v "přenosu a distribuci" peněz. Proto si taky banky účtují jen drobáky, přenos a distribuce elektřiny jsou vzhledem k produktu podstatně dražší srandy.

Martin Hájek
4. říjen 2017, 00:30

OK, ale pak je to právě celé hodně virtuální :-).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se