Teplé počasí v USA vyhnalo cenu silové elektřiny až k hranici 2000 $/MWh

Cena silové elektřiny v severovýchodní části Spojených států amerických v důsledku pátečního horkého počasí vystoupala na extrémní hodnoty. Nejvyšší ceny se pohybovaly těsně pod hranicí 2000 $/MWh. Informovala o tom agentura Platts.

Cena silové elektřiny na newyorském velkoobchodním trhu zaznamenala prudký nárůst vlivem zvýšené poptávky způsobené zvýšenými teplotami ovzduší. Zóna J newyorského provozovatele přenosové soustavy Independent System Operator (NYISO) zaznamenala v 15:40 EDT (Eastern Daylight Time) vrchol spotových cen silové elektřiny ve výši okolo 1 900 $/MWh (45 981 Kč/MWh).

Provozovatel NYISO očekával vrchol páteční poptávky po elektřině okolo 31,7 GW. Pro srovnání, historicky rekordní poptávka dosáhla hodnoty 34 GW v červenci roku 2013.

Klimatizačními jednotkami posetá budova v New Yorku. Autor: Marcel Oosterwijk, Flickr

Klimatizačními jednotkami posetá budova v New Yorku. Autor: Marcel Oosterwijk, Flickr

Podobná situace se odehrála v ISO regionu Nová Anglie (ISONE), kde se ceny elektřiny pohybovaly v řádu stovek dolarů za MWh po většinu pátečního odpoledne. Okolo 1 hodiny odpoledne EDT dosáhla cena svého vrcholu o hodnotě 1 700 $/MWh. Poptávka po elektřině byla mírně vyšší než se předpokládalo, kolem 25,3 GW okolo 4. hodiny odpoledne, kdy cena dosáhla 370 $/MWh. Zatížení v tuto dobu dosáhlo nejvyšší hodnoty v tomto roce. Historický rekord z 2. srpna roku 2006 dosáhl hodnoty 28,1 GW.

Špička spotřeby v letních měsících

Jak je k vidění na následujícím grafu, velkoobchodní ceny silové elektřiny dosahovaly do konce května 2016 hodnot v rozmezí zhruba 20-70 $/MWh v regionu NYISO a 12-65 $/MWh v regionu ISONE.

Měsíční a roční rozpětí velkoobchodních cen silové elektřiny ve vybraných regionech, květen 2016. Zdroj: eia

Měsíční a roční rozpětí velkoobchodních cen silové elektřiny ve vybraných regionech USA, květen 2016. Zdroj: eia

chart (1)

Měsíční a roční rozpětí maximálního denního zatížení pro vybrané regiony USA v procentech vzhledem k historicky maximálnímu zatížení, květen 2016. Zdroj: eia

Zatížení newyorské elektrizační soustavy je silně závislé na počasí, období nejvyšší poptávky nastávají v letních měsících během vln veder, která vyvolávají zvýšené využití klimatizačních jednotek a dalších chladicích zařízení.

Zatímco zmiňované historicky rekordní letní zatížení dosáhlo hodnoty 34 GW 19. června roku 2013. Zimní rekordní hodnota ze 7. ledna 2014 dosáhla 25,7 GW.

Denní diagramy sezonního zatížení elektrizační soustavy v New Yorku (NYISO). Špička nastává v letních měsících (červená křivka). Zdroj ISO

Denní diagramy sezonního zatížení elektrizační soustavy v New Yorku (NYISO). Špička nastává v letních měsících (červená křivka). Zdroj ISO

Štítky: ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *