Elektrárna Marchwood

Velká Británie reformuje kapacitní trh, nové zdroje přibývají pomalu

Velká Británie byla po dvou nepříliš úspěšných kapacitních aukcích nucena přistoupit k reformě svého kapacitního trhu. Vzhledem k nedostatečným investicím do flexibilních zdrojů elektřiny v posledních letech a hrozbě uzavírání velkých uhelných elektráren je v rámci představených reformních opatření také doplňující kapacitní aukce v roce 2016 na zajištění dostatečného výkonu pro období 2017/2018.

Britské ministerstvo energetiky a klimatických změn (DECC) představilo začátkem března sérii reformních opatření pro svůj kapacitní trh. Cílem této reformy je úprava současné podoby kapacitního trhu tak, aby byl zajištěn dostatečný rozvoj flexibilních zdrojů elektřiny.

„Kapacitní trh snížil náklady a zabezpečil dodávky elektřiny za nejnižší možnou cenu pro konečné spotřebitele. Nyní ovšem přistupuji k dalšímu kroku, jehož cílem je boj s dřívějšími nedostatečnými investicemi a zajištění dlouhodobé energetické bezpečnosti pro naši zemi.“

Britská ministryně energetiky a klimatických změn Amber Rudd.

Amber Rudd dále poznamenala, že dřívější nákup dalšího potřebného výkonu ochrání spotřebitele před zbytečným růstem cen elektřiny. Jedním z opatření je právě uspořádání doplňkové kapacitní aukce ještě v roce 2016, jejímž cílem bude zajištění dostatečného množství stabilního výkonu v soustavě v období 2017/2018. První „dodávka“ nasmlouvaného výkonu tak má proběhnout o rok dříve, než se původně plánovalo.

Předchozí kapacitní aukce očekávání nenaplnily

DECC přistoupilo k reformě po tom, co předchozí dvě kapacitní aukce nesplnily svůj cíl, kterým je výstavba nových flexibilních zdrojů, kterých se v budoucnu očekává ve Velké Británii nedostatek. Clearingová cena, která se vydražila v první aukci, dosáhla hodnoty 19,4 £/kW. Výsledný mix zdrojů, které se uplatnily, tak tvořily z 94 % stávající zdroje. Celkově se v aukci uplatnilo necelých 50 GW výkonu.

Výsledná clearingová cena v druhé aukci dosáhla dokonce ještě nižší hodnoty – 18 £/kW. To je cena, která není dostatečná k pokrytí nákladů nových zdrojů, což ostatně dokumentuje následující graf.

Skladba zdrojů, které se uplatnily v druhé kapacitní aukci, zdroj: frontier economics

Skladba zdrojů, které se uplatnily v druhé kapacitní aukci, zdroj: frontier economics

Více informací o druhé kapacitní aukci ve Velké Británii a o dodatečných opatřeních pro zajištění výkonu se dočtete v tomto článku.

Zdroj úvodní fotografie: www.marchwoodpower.com (Výstavba paroplynové elektrárny Marchwood)

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *