Domů
Elektřina
Na trhu s energetickým uhlím by v roce 2017 mohla být nedostatečná nabídka
Doprava uhlí  vlakem

Na trhu s energetickým uhlím by v roce 2017 mohla být nedostatečná nabídka

Analytici jsou po několik měsíců trvajícím růstu ceny černého energetického uhlí optimističtí a v krátkodobém horizontu předpovídají dokonce nedostatek nabídky způsobený zejména regulací těžby uhlí v Číně a silným růstem poptávky na rozvojových trzích v Asii. Situace na světovývh trzích nahrává těžařům, kteří navyšují těžbu. 

Černé energetické uhlí, které v loňském roce patřilo k nejrychleji rostoucím komoditám na světových trzích, čeká podle analytiků i v krátkodobém horizontu světlá budoucnost. V roce 2017 by se dokonce po zhruba 5 letech mohl objevit nedostatek nabídky způsobený omezením těžby v Číně a silným růstem poptávky na rozvojových trzích v Asii.

Podle asijského giganta Noble Group by poptávka po energetickém uhlí mohla brzy převýšit vrchol z roku 2014. Hlavní analytik pro energetické uhlí v Noble Rodrigo Echeverri podle zahraniční agentury Reuters věří, že globální nabídka na trhu s energetickým uhlím bude v roce 2017 o zhruba 13 milionů tun nižší než očekávaná poptávka, která by měla dosáhnout 911 milionů tun.

Těžaři navyšují těžbu

Rostoucí cena černého energetického uhlí a očekávaný nedostatek této komodity v následujících letech přiměl těžaře navyšovat produkci.

Indonésie, největší světový exportér energetického uhlí, tento měsíc prohlásila, že cílí na produkci v roce 2017 kolem 470 milionů tun, přičemž původní cíl byl 413 milionů tun. Podle Reuters jsou pozorovány také známky zotavující se produkce australského energetického uhlí.

„Přesto by nedostatek globální nabídky mohl do roku 2020 dosáhnout 28 milionů tun, což znamená, že k pokrytí poptávky bude do poloviny 20. let potřeba otevřít nové doly,“ dodává Echeverri.

Cena energetického uhlí se drží nahoře

V roce 2016 byl u většiny komodit včetně energetického uhlí, ropy, mědi nebo zkapalněného zemního plynu (LNG) pozorován růst ceny, přičemž nejlépe si vedlo australské energetické uhlí, jehož cena se na podzim vyhoupla až na hranici 100 USD/t.

Cena futures kontraktů na australské energetické uhlí z Newcastlu s dodávkou v roce 2018 se nyní pohybuje kolem 73 USD/t. Blízko u hranice 70 USD/t se stále drží také cena futures kontraktů na energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2018.

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktů na energetické uhlí z přístavu Rotterdam s dodávkou v roce 2018. Zdroj: www.theice.com
Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktů na energetické uhlí z australského přístavu v Newcastlu s dodávkou v roce 2018. Zdroj: www.theice.com
Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktů na energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2018. Zdroj: www.theice.com
Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktů na energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2018. Zdroj: www.theice.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Veselý
13. únor 2017, 04:54

Nezbývá než poděkovat do Číny, drahé importní uhlí je skvělý argument pro produkci z jiných zdrojů. Bohužel je to jen cca 10% trhu, 90% je uhlí z místních zdrojů, které vychází podstatně levněji.

Díval jsem se na statistiky, kdo jsou největší importéři. Top10 je Čína, Japonsko, Indie, Jižní Korea, Tajwan, Německo, Velká Británie, Rusko, Turecko, Nizozemí. To je cca 80% veškerého importu. Snad kromě Turecka a Ruska mají tyto země své plány jak spotřebu uhlí snižovat a pod sekyru samozřejmě první půjde to drahé importní. Současné ceny se možná ještě rok nebo dva udrží, ale to je tak všechno.

Martin Hájek
14. únor 2017, 10:45

Japonsko i Indie počítají s další výstavbou uhelných elektráren. Německo sice hovoří o jejich odstavení, ale realita bude úplně jiná, naopak po odstavení jádra pojede uhlí naplno. V Nizozemí sice také hovoří o odstavení uhlí, ale vzhledem k navázanosti na Německo a Belgii, která chce rovněž odstavit své jaderné reaktory ani tam nebude možné s uhlím rychle skoncovat. Čili jako zbožná přání otcem myšlenky fajn, ale realita bude hodně jiná.

Jan Veselý
14. únor 2017, 12:25

V Japonsku se hlavně jedná o nahrazení starých uhelných šrotů moderními nadkritickými bloky, to je snižování spotřeby uhlí taky. Navíc k reálně probíhajícímu snižování spotřeby, růstu OZE a částečnému obnovování jaderné produkce.

V Indii je vyhlášené moratorium na povolení výstavby nových uhelných elektráren na příštích 10 let. Dostaví se co je rozestavěné a šlus. Mezitím se tam naplno rozjíždí výstavba FVE, VtE a VE v obrovských objemech výstavby.

V Nizozemí mají 3 krásné, nově otevřené uhelné elektrárny. Investoři je dostavěli a okamžitě ty investice odepsali. Mezitím s největší pravděpodobností rozběhnou naplno program snižování (obrovské) zbytečné spotřeby a systém aukcí na výstavbu větrných elektráren. Úspěch offshore aukce má svoje odezvy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se