V USA vzrostl za letošní první kvartál výkon fotovoltaikých elektráren o 2 GW

Americký trh se solární elektřinou navázal na prudký růst celého odvětví v minulém roce, jen za první kvartál letošního přibylo 2 044 MW nového výkonu. Tak jako celkový instalovaný výkon stále roste, náklady na instalaci zařízení nadále klesají na nová minima. Náklady na instalaci 1 W výkonu pro velké projekty poprvé poklesly pod hranici 1 dolaru. Vyplývá to z nejnovějšího reportu o americkém solárním trhu zpracovaném GTM Research a Solar Energy Industries Association’s (SEIA).

Letošní první kvartál je už šestým kvartálem v řadě, během kterého bylo v USA vybudováno více jak 1 GW velkých solárních elektráren, a celkový instalovaný výkon solárních elektráren byl navýšen o více jak 2 GW. Navíc se očekává, že trh se solárními panely v rezidenčním i nerezidenčním sektoru má dále růst. A to i přes to, že čtvrtletní čísla oproti minulému roku poklesla.

Instalovaný výkon solárních elektráren v USA za jednotlivá čtvrtletí. Zdroj: Solar Market Insight Report 2017 Q2

„Solární trh jasně zůstává na silné vzestupné dráze. Solární průmysl vyrábí více čisté energie, vytváří pracovní místa sedmnáctkrát rychleji než americká ekonomika a vytváří investice v hodnotě desítek miliard dolarů. Díky jeho cenové konkurenceschopnosti víme, že sluneční energie bude i nadále hrát stále větší roli v americkém energetickém portfoliu.“ – Abigail Ross Hopper, presidentka a výkonná ředitelka SEIA

Sektor velkých solárních elektráren pokračuje v pohánění celého odvětví. Velké solární elektrárny tvoří více jak polovinu celkového instalovaného výkonu, který byl přidán během letošního prvního čtvrtletí.

Velká část tohoto výkonu přitom pochází z projektů, které měly být dle plánů dokončeny již v minulém roce, ale z důvodu rozšíření federálního daňového úvěru na investice byly pozdrženy. Očekává se, že letošní rok bude z takovýchto projektů těžit.

Vývoj může ovlivnit stanovení cenového prahu pro křemíkové panely

Velmi důležitým faktorem, který by vyhlídky celého odvětví negativně ovlivnil, je petice společnosti Suniva, ke které se nedávno připojila další společnost – Solar World Americas.

Suniva v petici žádá americkou komisi pro mezinárodní obchod o vytvoření minimální ceny pro křemíkový modul ve výši 78 centů za 1 watt.  Pokud by komise tuto petici vyslyšela, znamenalo by to navýšení ceny systémů o 15 až 35 % v závislosti na segmentu. Jaký postoj komise k petici zaujme, ale stále není známo.

Zdroj úvodního obrázku: Global Panorama12 odpovědí na V USA vzrostl za letošní první kvartál výkon fotovoltaikých elektráren o 2 GW

 1. Martin Hájek napsal:

  „Solární trh jasně zůstává na silné vzestupné dráze.“ To asi bude spíše zbožné přání otcem myšlenky.

  Já tedy v tom grafu vidím něco úplně jiného. Q1 2017 je nepatrně slabší než Q1 2016 a v textu navíc čteme, že: „Velká část tohoto výkonu přitom pochází z projektů, které měly být dle plánů dokončeny již v minulém roce, ale z důvodu rozšíření federálního daňového úvěru na investice byly pozdrženy.“

  Je tedy docela dobře možné že roční množství instalovaného výkonu loni dosáhlo vrcholu a počínaje letoškem již bude klesat a USA tak budou se zpožděním následovat EU, kde roční instalovaný výkon FVE klesá už řadu let po sobě.

  Obdobně v USA stejně jako v EU vymírají domácí výrobci FVE, takže své pohádce o pracovních místech už ani sama paní prezidentka nemůže věřit.

  • Milan Vaněček napsal:

   Pan H. nemůže skousnout, že fotovoltaika v USA (v některých státech, těch nejvíc zalidněných, ne ve všech) jede a neustále roste. A když si k tomu připočteme povinné uzákonění solárních střech nově budovaných budov v Kalifornii, tak mám jistotu že se sny pana H. o Americe nesplní. A Kalifornie, to je technologicky nejvyspělejší stát USA.

   • Martin Hájek napsal:

    Pane Vaněčku, nebuďte směšný a prohlédněte si ten graf pořádně. Ta světle modrá barva je „utility scale“, neboli to jsou velké solární parky. Graf celkem jasně ukazuje, že právě na nich stál nedávný solární boom v USA, podobně jako v případě tzv. OZE tunelu v ČR, který tak rád kritizujete. Instalace na rodinných domech žádný oslnivý rozmach ve Státech nezaznamenávají, to je z toho grafu také vidět – nejtmavší modrá barva. Nic proti optimismu, ale nesmí být v příkrém konfliktu s fakty.

    • Milan Vaněček napsal:

     Pan H. bohužel nepochopil ani 3 věty mého textu. Pochopil jen to že si myslím že jeho vysmívání se fotovoltaice a lobysmus pro uhlí je jen kejhání potrefených husí (abych použil jeho oblíbenou metaforu). Musím opakovat že on fotovoltaice nerozumí a poučit se nechce nechat.

     • Ondra napsal:

      Pane Vaněčku, svejma komentářema si tady děláte jen ostudu. Pan Hájek Vám odpověděl zcela jasně na argumenty o instalacích na střechách, který jste vyzdvihoval příkladem Kalifornie. Vy si bohužel často neuvědomujete, že Spojený státy spojují 50 států a USA =/= Kalifornie.
      A ještě jedna věc – povinný instalace solárů nařízený zákonem ukazujou jenom jednu jedinou věc a to, že fotovoltaika zatím není konkurenceschopná (a asi nebude ani v nejbližší době, jinak by na to zákon nepotřebovali, stačilo by pár let počkat) ani v Kalifornii, kde svítí mnohem víc jak u nás a tamní elektrárny by tak měly mít kratší dobu návratnosti. Kdyby totiž fotovoltaika byla tak výhodná, jak nám tady pořád tvrdíte, tak by si ji dával na střechu každej.

     • Milan Vaněček napsal:

      Ondro,
      pochop to. Jediný zdroj energie, který si jsou lidé ochotni dát na svoji střechu je fotovoltaika. Ostatní zdroje chtějí mít co nejdále od svého domova. Jedině fotovoltaika je něco podobného, jako když si na zahrádce vypěstujete svoje kytky, rajčata, brambory, ovoce.
      Ale od JE či uhelné elektrárny či od úložiště jaderného odpadu chtějí být co nejdále. Je to tak, to žádná propaganda ani úplatky neovlivní.
      Fotovoltaika na střeše to je něco co lidi přiblíží tomu, že si mohou sami vyrobit elektřinu podobně jako si mohou sami vypěstovat zeleninu a ovoce.
      Samozřejmě ve velké energetice budou dominovat velké FV elektrárny pro utilities. O tom se nikdo nehádá. Tak to prostě musí být. Takže nevím v čem má pan H. a ty problém.
      A že zákony v Kalifornii jsou rozumné, určitě rozumnější než v ČR, o tom snad taky nikdo nemůže pochybovat. Kalifornie je dobré místo pro život, i ČR by mohla být tím dobrým místem kdyby občané vymetli ty parazity, pijavice a všehoschopné panáky.

     • Ondra napsal:

      Jasný, takže těm, který Vám odpoví na to, co tady píšete, napíšete, že nepochopí ani 3 věty, ale sám tady píšete totální bláboly mimo mísu a vůbec jste neodpověděl na to, co jsem psal – gratuluju.

      Zase si jedete to svoje, už je to jak ohraná páska do magnetofonu. Já jsem proti fotovoltaikám na střechách neřek ani popel, klidně ať si je dá na střechu kdo chce. Mně teda osobně nepřijde rozumný všem nařizovat FV elektrárnu na střechu – je to jen další signál toho, že grid parity střešní fotovoltaiky je zatím daleko v nedohlednu.

     • C napsal:

      Grid parity si ověříte celkem snadno, tátech, ale v tom bych důvod tohoto nařízení nehledal, spíš bych se zaměřil na ostatní faktory.

      Jednak v USA je to s domy malinko jinak než u nás, stěhování je častější, stejně tak pronájem, navíc jejich předměstí jsou proti naším satelitům obrovská, developeři se pak přirozeně snaží nabídnout atraktivní cenu a přitom minimalizovat náklady, to jde přirozeně proti FVE. Navíc když máte výhled že se budete brzy stěhovat, tak na barák nedáte něco co má životnost 20 let a je dost neskladné při stěhování a svou investici desítek tisíc dolarů tam nenecháte jen tak.

      Pak samozřejmě i v USA nejsou všude idealisté, ani v té Kalifornii to není samý zaměstnanec Google, Microsoftu či Tesly, popíjející své bezlepkové mangové kafe s loktózy prostou smetanou z nejmenovaného řetězce kaváren, který si s ochotou plácne na každý decimetr domu solár. (a ještě přemýšlí že by si mohl nechat jeden implantovat pro svůj „Aufón“. FVE jsou pak stále relativně novinkou, cenově smysluplné tak od roku, řekněme, 2012., takže penetrace do obecného povědomí sice nastává, ale ještě se zdaleka nejedná o něco na co by lidé běžně při nákupu či stavbě domu mysleli.

      Je to myslím nařízení stejného typu jako Evropské nařízení o tom, že se musí do budoucna stavět pouze v pasivním standardu, cenový rozdíl by neměl být proti obyčejným stavbám tak zásadní, ale přesto se tak dlouho nestavělo, v lidech je prostě setrvačnost, tato nařízení, byť se mi tedy vůbec nelíbí a přijde mi to blbé dospělým lidem říkat jak mají stavět, by měla složit k urychlení rozšíření dané technologie do běžné praxe.

      Předpokládám že se jedná o nařízení schválené demokraticky zvoleným parlamentem a ne o nařízení oktrojované, takže předpokládám že jakousi podporu obyvatel Kalifornie to má (teď je otázka proč pokud to má tak širokou podporu to potřebuje nařízení). Touhu vměšovat se do toho jak kdo staví poněkud nechápu, ale je to jejich stát.

     • Ondra napsal:

      C: Je mi jasný, že v USA lidi žijou trochu jinak, ale ten zákon se stejně týká jen novejch baráků. Ty si buď postaví lidi, co tam budou bydlet dlouhou dobu, než to splatí (a to může trvat hodně dlouho, protože v Kalifornii jsou nemovitosti snad nejdražší z celejch Států) nebo nějakej investor, co to bude pronajímat. Kdyby se fotovoltaiky vyplácely, tak by rozumně přemýšlející investor zaflákal celou střechu, protože by mu to generovalo zisk a nebyly by potřeba žádný zákony. Pokud někdo postaví barák a pak se stěhuje jinam za prací, tak ho stejně s největší pravděpodobností prodá a FV mu zvýší hodnotu nemovitosti.

      Jednoduše mi šlo o to, že tohle nepovažuju za rozumnej zákon. Každej se tu dneska ohání trhem, ale trh dostává přesně takovými kroky na prd..

     • C napsal:

      Zákon to není rozumný, to se shodneme, ale mám stejně poněkud obavy že developeři budou ti poslední, kteří začnou FVE montovat. Možná tak ve spolupráci s elektrárenskou firmou, sami o své újmě, ono by to totiž asi bylo celkem složité na administrativu, na někoho musí být ta FVE psaná, teď to musí být možná bez přetoků do sítě, no spíš bych řekl že s tím byly problémy, kterým se chtěli vyhnout.

 2. Petr napsal:

  Soláry už globálně krásně poběží.
  Levně je vyrábět bude Čína a ideálně provozovat na komerční bázi je budou jižní a rovníkové státy.

  Jen je škoda že to museli celé ze svých peněz krvavě dotovat i bílí chudáci v EU a USA, kteří se potýkají se sluníčkářskou ideologickou genocidou, a jako tradiční obyvatelé nezadržitelně vymírají, dokonce bílí obyvatelé v mnoha vnitřních státech USA patří k jediné skupině jimž skandálně už i klesal za Obamy průměrný věk dožití.

  • Vláďa napsal:

   U nás je to brnkačka. Systém k domácímu použití včetně akumulace za cca 420 tisíc. Jenom se musí připočítat náklady na výškové čištěn (sníh, prach). To je pro penzisty jako dělané.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *