Americký trh se solární elektřinou navázal na prudký růst celého odvětví v minulém roce, jen za první kvartál letošního přibylo 2 044 MW nového výkonu. Tak jako celkový instalovaný výkon stále roste, náklady na instalaci zařízení nadále klesají na nová minima. Náklady na instalaci 1 W výkonu pro velké projekty poprvé poklesly pod hranici 1 dolaru. Vyplývá to z nejnovějšího reportu o americkém solárním trhu zpracovaném GTM Research a Solar Energy Industries Association’s (SEIA).

Letošní první kvartál je už šestým kvartálem v řadě, během kterého bylo v USA vybudováno více jak 1 GW velkých solárních elektráren, a celkový instalovaný výkon solárních elektráren byl navýšen o více jak 2 GW. Navíc se očekává, že trh se solárními panely v rezidenčním i nerezidenčním sektoru má dále růst. A to i přes to, že čtvrtletní čísla oproti minulému roku poklesla.

Instalovaný výkon solárních elektráren v USA za jednotlivá čtvrtletí. Zdroj: Solar Market Insight Report 2017 Q2

„Solární trh jasně zůstává na silné vzestupné dráze. Solární průmysl vyrábí více čisté energie, vytváří pracovní místa sedmnáctkrát rychleji než americká ekonomika a vytváří investice v hodnotě desítek miliard dolarů. Díky jeho cenové konkurenceschopnosti víme, že sluneční energie bude i nadále hrát stále větší roli v americkém energetickém portfoliu.“ – Abigail Ross Hopper, presidentka a výkonná ředitelka SEIA

Sektor velkých solárních elektráren pokračuje v pohánění celého odvětví. Velké solární elektrárny tvoří více jak polovinu celkového instalovaného výkonu, který byl přidán během letošního prvního čtvrtletí.

Velká část tohoto výkonu přitom pochází z projektů, které měly být dle plánů dokončeny již v minulém roce, ale z důvodu rozšíření federálního daňového úvěru na investice byly pozdrženy. Očekává se, že letošní rok bude z takovýchto projektů těžit.

Vývoj může ovlivnit stanovení cenového prahu pro křemíkové panely

Velmi důležitým faktorem, který by vyhlídky celého odvětví negativně ovlivnil, je petice společnosti Suniva, ke které se nedávno připojila další společnost – Solar World Americas.

Suniva v petici žádá americkou komisi pro mezinárodní obchod o vytvoření minimální ceny pro křemíkový modul ve výši 78 centů za 1 watt.  Pokud by komise tuto petici vyslyšela, znamenalo by to navýšení ceny systémů o 15 až 35 % v závislosti na segmentu. Jaký postoj komise k petici zaujme, ale stále není známo.

Zdroj úvodního obrázku: Global Panorama

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *