Domů
Elektřina
V Dukovanech najíždí po odstávce 4. blok, elektřinu má začít dodávat v noci
Jaderná elektrárna dukovany
Zdroj: ČEZ

V Dukovanech najíždí po odstávce 4. blok, elektřinu má začít dodávat v noci

Elektřina
4 komentáře
22. listopad 2017, 11:35
ČTK

V Jaderné elektrárně Dukovany obnovili energetici dnes v 09:10 řízenou štěpnou reakci v reaktoru čtvrtého výrobního bloku. Neplánovaně byl odstaven 8. listopadu kvůli netěsnosti impulsní trubičky v nejaderné části zařízení. Výkon bloku teď bude stoupat. Podle dosavadních předpokladů by dodávky elektrického proudu z tohoto bloku do sítě měly být obnoveny v nočních hodinách, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

„Všechny preventivní kontroly zařízení, které technici prováděli po opravě drobné netěsnosti na sekundární části zařízení, byly úspěšně ukončeny a operátoři zahájili náběh bloku,“ uvedl Bezděk hodinu před polednem.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Elektrárna má čtyři výrobní bloky, zbývající tři pracují naplno.

Výkon čtvrtého bloku Dukovan začali energetici snižovat v noci na 8. listopad kvůli zvýšenému přítoku neradioaktivní vody v jeho uzavřeném drenážním systému. Po kontrole zařízení se rozhodli blok odstavit, opravy netěsnosti zjištěné u jedné z impulsních trubiček mohly začít až po vychlazení zařízení.

„Následně také technici v souladu s pravidly zkontrolovali všechna obdobná zařízení,“ doplnil mluvčí elektrárny.

jaderná elektrárna dukovany
Ilustrační foto

Poslední letošní plánovaná odstávka v Dukovanech skončila 3. listopadu, týkala se bloku číslo tři. V tiskové zprávě pak ředitel dukovanské elektrárny Miloš Štěpanovský uvedl, že tím také skončilo náročné období několikaměsíčních odstávek spojených především s přípravami elektrárny na další dlouhodobý provoz.

U dukovanských bloků tři a čtyři žádá firma ČEZ Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o nové povolení k jejich provozu, protože nynější desetileté licence skončí na konci roku. Pro bloky jedna a dva už ČEZ od SÚJB nové povolení k provozu získal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik
22. listopad 2017, 11:46

Naštěstí tato elektrárna nic nevytápí a i v Dukovanech se raději spoléhají na levnější štěpku:

energetika.tzb-info.cz/122175-obec-dukovany-postavila-teplarnu-na-biomasu-lide-za-teplo-usetri

"Když se stavěla nedaleká jaderná elektrárna, obci Dukovany se slíbila režijní, velmi nízká cena elektřiny. Jenže postupem času se z toho stalo nejdražší topení,"

"Možnost využívání odpadního tepla z elektrárny vzdálené od obce tři kilometry označil starosta v současné době za nereálnou."To by se muselo rozhodnout, že se bude budovat 5. a 6. blok,""

"Čas od času se objeví úvahy o tom, že by z dukovanské jaderné elektrárny mohl vést teplovod až do Brna, odbočka do obce Dukovany by pak měřila jen 300 metrů. Nynější čtyři jaderné bloky už ale zřejmě mají větší část životnosti za sebou. Fungují od poloviny 80. let a podle dosavadních informací firmy ČEZ by měly dosluhovat asi za 20 let."

Petr
22. listopad 2017, 22:55

Problém je, že pro tak malou obec s nic moc spotřebou tepla se to nevyplatí .

Kdyby se tam postavili obří skleníky, aquacentra či domovy důchodců pro velkou část republiky, tak už se nový vývod tepla z jaderky vyplatí a obec Dukovany by se mohla levně přidat k odběru.

Naopak pro Brno je problém těch víc jak 40 km, to je prostě už moc na rozdíl od pohodovějších necelých 20 km pro Temelín-České Budějovice.

Nevím jaké byli staré komunistické plány, ale pro odběr z Dukovan by zjevně bylo jednoduší postavit 10 kilometrů od nich nové panelákové sídliště nad 50 000 lidí a to spojit s centrem Brna železnicí, což by zabralo tak 20 minut.

C
22. listopad 2017, 23:19

To se měl stavět parovod, je na to vyražená jedna štola v Brně kudy měla vést hlavní větev. Všechny ty skleníky, nádrže na ryby... To vzalo za své se změnou režimu, nevyplatí se to. U Hrušek byly skleníky vytápěné kompresory z podzemního zásobníku plynu, mělo se to i rozšiřovat, zemědělské vodovody z Nových Mlýnů... to všechno vzalo za své protože se to nevyplácí s přístupem na světové trhy. Takže bych tady ty nápady moc neřešil, ono si hraní se zemědělstvím na jižní Moravě vybírá svou daň v podobě přeměny na polopoušť. Nevhodné hospodaření vede k velké degradaci půdy, narovnání toků pak k vysychání krajiny. jediné co by snad ještě šlo je dát do zemi topného hada a pěstovat citrusy.

Sídlák u jaderky, kde já to jenom... už viděl... Asi ve filmu, moc dobře nedopadli. Nějak na P... to bylo... (:))

A ještě jedna drobnost, je to tam dost kopcovité a na dráze vám sedí tetky z Voti..., pardon, Voda z Tetčic.

Leda to postavit u Miroslaví.

P.S. Vy umíte postavit sídliště pro 50k a k tomu dráhu za 20 minut :)

Vláďa
23. listopad 2017, 06:16

Aby byl realizovatelný odpovídající tepelný odběr musely by být instalované jiné spodní tělesa turbín jako jsou na V2. Dnes to dodělávat je opravdu mimo realitu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se