V Jaderné elektrárně Dukovany dnes začala plánovaná odstávka prvního bloku spojená s výměnou části jaderného paliva, kontrolami a technickými úpravami zařízení. Potrvá skoro dva měsíce. Elektřinu přestal blok dodávat do sítě v 17:36, kdy byl odpojen druhý generátor. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Zbývající tři bloky Dukovan jsou v provozu. Dukovanská elektrárna s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR.

Výkon prvního reaktorového bloku Dukovan začali operátoři snižovat dnes v pravé poledne. První generátor byl odpojen v 16:00.

„Od soboty nás na prvním výrobním bloku čeká několik týdnů náročné práce, během kterých provedeme standardní plánovanou údržbu, kontroly mnoha komponent a v plánu máme i řadu investičních akcí,“ uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Odstavení jaderných elektráren Německo
Ilustrační foto

Významných technických akcí provedou odborníci v prvním bloku během této odstávky 34. Mezi nejnáročnější bude patřit rekonstrukce části elektrorozvaděčů. Pracovníci také instalují regulační armatury na sekundární části zařízení a nové čerpadlo do bazénu na skladování použitého paliva.

V Dukovanech už byl letos podle plánu odstaven i druhý blok. Jeho odstávka trvala 53 dnů a skončila počátkem tohoto měsíce. Další dva dukovanské bloky tři a čtyři stály neplánovaně kvůli kontrolám zařízení sekundární části potrubí parogenerátoru.

U čtvrtého bloku byla výroba elektřiny přerušena na devět dní, a to od 13. dubna. Desetidenní odstávka třetího bloku skončila 2. května.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *