Jaderná elektrárna Temelín

V Temelíně zítra začne odstávka druhého bloku, potrvá dva měsíce

V jaderné elektrárně Temelín začne v pátek večer odstávka druhého bloku, potrvá dva měsíce. Energetici vymění třetinu paliva, poprvé použijí modernizované palivo, dohromady 48 souborů. I s dodavateli se do odstávky zapojí asi 1000 lidí. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Odstávka prvního bloku byla v Temelíně od prosince 2017 do začátku letošního března, trvala 83 dní. Od začátku roku vyrobil Temelín 7,66 terawattthodin (TWh) elektřiny.

Při nynější odstávce vymění energetici palivo, zkontrolují turbínu, bezpečnostní systémy a také opraví část potrubí cirkulační chladicí vody. Celkem to bude přes 10.000 činností. O tomto víkendu bude technologie postupně chladnout, naplno začnou práce 2. července. Mezi prvními bude otevírání reaktoru, plánované na čtyři dny.

Energetici poprvé při výměně paliva zavezou modernizovaný typ TVSA-T, 48 souborů, které doplní původní typ paliva.

„Modernizované palivo má v porovnání s předchozím typem určité konstrukční úpravy. Palivový soubor je mechanicky odolnější, palivové pelety mají jiný design,“ řekl člen představenstva společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

Palivové tyče - JE Temelín

Ilustrační foto

Měnit palivo budou energetici v první polovině srpna. Ještě předtím zavezou do skladu použitého paliva čtyři kontejnery s použitým palivem. Do skladu se vejde 152 kontejnerů, po odstávce bude zaplněno 38 míst.

„Kapacita skladu vystačí na 30 let provozu,“ řekl Sviták.

Za klíčové z hlediska délky odstávky označil ředitel elektrárny Jan Kruml práce na turbíně a kontroly bezpečnostních divizí. Turbínu energetici rozeberou, tři nízkotlaké rotory zkontroluje výrobce v Plzni.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Autor:5 odpovědí na V Temelíně zítra začne odstávka druhého bloku, potrvá dva měsíce

 1. energetik napsal:

  Prosím nevíte jaký elektrický instalovaný výkon má teď Temelín a jaký měl v roce 2017 a 2016?
  Provozovatel na svém webu má uvedený výkon Temelína 2 x 1055 MWe = 2110MW:
  https://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/jaderna-energetika/je-v-cr.html#je-temelin
  a zde zase 2 x 1080 MWe = 2160MW:
  https://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/jaderna-energetika/jaderne-elektrarny-cez/ete.html

  V licenci je uvedeno 2250MW což asi odpovídá současnosti:
  http://licence.eru.cz/detail.php?lic-id=110100146&sequence=5&total=31
  , ale v roce 2018 byl výkon na tuto současnou hodnotu navýšen:
  http://oenergetice.cz/elektrarny-cr/temelin-pokracuje-ve-zvysovani-instalovaneho-vykonu/
  A tedy v roce 2017 musel být instalovaný výkon Temelína nižší (nebo je zpráva o navýšení lež) než je aktuálně 2250MW.

  ERÚ v Roční zprávě o provozu ES ČR od 2013 až 2017:
  http://www.eru.cz/cs/elektrina/statistika-a-sledovani-kvality/rocni-zpravy-o-provozu
  stále uvádí stejný instalovaný jaderný výkon 4 290MWe a jestli mají Dukovany 2040MW tak na Temelín tedy zbývá stále 2250MW a potom tedy jaderný výkon nebyl od roku 2013 navýšen.

  • karel napsal:

   Možná se pletu, ale Dukovanům víc, než současných 2040 MW neutáhnou generátory (nebo možná vedení/trafostanice? něco takového padlo na besedě s člověkem z LTO, na které jsem před pár lety byl), možná že totéž se uvádí u Temelína, maximální možný výkon generátorů bez ohledu na maximální výkon elektrárny jako takové.

   • Vláďa napsal:

    Na jedné straně je maximální výkon na svorkách generátoru a na druhé straně je maximální výkon vyvedený z elektrárny. Výkon vyvedený z elektrárny musí být snížen o vlastní spotřebu elektrárny proti výkonu generátoru.

    • Carlos napsal:

     To samozřejmě, ale jaký je rozdíl mezi tím co by uměl uchladit primární okruh, vygenerovat parogenerátory a tím co jsou schopná převést turbostoustrojí?

    • energetik napsal:

     Proto se ptám na instalovaný výkon. Tento termín je přesně stanoven a uděluje se na něj i licence.
     „Instalovaný výkon výrobny elektřiny
     Součet jmenovitých výkonů všech generátorů (výrobních modulů); v případě výroben využívajících solární panely součet jmenovitých hodnot všech instalovaných solárních panelů.“ Tak je uvedeno v PPDS 2018 příloha č.4.

     V případě Temelína je to tedy součet svorkových výkonů všech generátorů. A ten je jaký? Stále čtu články o tom jak se navyšuje a ERÚ od roku 2013 vykazuje stále stejný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *