Záměrem energetické společnosti Vattenfall, zcela vlastněné švédským státem, je v následujících dvou letech investovat v přepočtu více než 55 mld. Kč do obnovitelných zdrojů energie. Vattenfall tak pokračuje v nastoleném trendu, jehož součástí byl i loňský prodej německých uhelných aktiv společnosti EPH.

Udržitelnost a omezování podílů fosilních zdrojů na energetickém mixu společnosti patří mezi hlavní strategické cíle Vattenfallu do roku 2020. V následujících 4 letech plánuje Vattenfall uvést do provozu nové obnovitelné zdroje o výkonu více než 2,3 GW.

Mezi projekty, které plánuje Vattenfall realizovat jsou mimo jiné dva vnitrozemské větrné parky ve Velké Británii o celkovém instalovaném výkonu 282 MW, které by měly být uvedeny do provozu ještě v letošním roce. Na rok 2018 je pak plánováno dokončení 92MW offshore větrné elektrárny u pobřeží Velké Británie.

Dále Vattenfall vybuduje offshore větrný park u dánského pobřeží s výkonem 407 MW, jenž má být zprovozněn do roku 2020. Mezi roky 2017 až 2018 společnost plánuje investovat do OZE 56,5 mld. Kč

“S tím, jak se posouvá trh s elektřinou směrem od zdrojů spalující fosilní paliva, vzniká udržitelnější energetický systém. Takovýto systém je mnohem blíže zákazníkovi a navíc dokáže kombinovat výhodu účinné centralizované výroby s decentralizovanými řešeními,” vysvětluje Magnus Hall, Prezident a CEO společnosti Vattenfall.

Z fosilních zdrojů bude rozvíjen pouze plyn

Kromě investic do obnovitelných zdrojů plánuje Vattenfall také investice do klasické energetiky. V Německu hodlá v letošním roce dokončit plynovou teplárnu Lichterfelde s parametry 300 MWe a 222 MWt a dokončená má být také plynová výtopna HOB Haferweg s výkonem 150 MWt.

Prodejem německých uhelných aktiv dojde ke snížení podílu fosilních zdrojů na produkci elektřiny ze zhruba 50 % v roce 2015 na přibližně 24 % v letošním roce. Emise CO2 pak klesnou z 84 milionů tun ročně na zhruba 24 milionů tun.

Ve svých zdrojích v loňském roce vyrobil Vattenfall více než 119 TWh elektřiny. Podle údajů o výrobě za rok 2015 je Vattenfall 6. největším výrobcem elektřiny v Evropě.

Více informací je možné nalézt ve výroční zprávě společnosti za rok 2016 zde.

Zdroj úvodní fotografie: corporate.vattenfall.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *