Plynová teplárna Diemen

Vattenfall postaví v Berlíně největší německou výtopnu s elektrokotli

Švédská státní energetická společnost Vattenfall investuje téměř 100 milionů EUR do nových elektrokotlů a plynových kotlů, které budou dodávat teplo pro německé hlavní město. Nové technologie mají v Berlíně po svém dokončení nahradit černouhelný blok teplárny Reuter.

Tři nové elektrokotle o celkovém výkonu 120 MWt, společně s dalšími třemi plynovými kotli o stejném výkonu, mají společnosti Vattenfall pomoci prohloubit její zkušenosti s provozem technologie power-to-heat (přeměna elektrické energie na teplo) ve velkém měřítku.

Výstavba nových bloků v berlínské městské části Spandau má být zahájena na podzim letošního roku, jejich zprovoznění je poté plánováno na rok 2019.

„Naše centrální zásobování teplem je důležitým hráčem v energetickém přechodu Berlína. Naše technologie power-to-heat ve Spandau nejen optimalizuje využívání teplárny Reuter West, ale rovněž umožní využít elektřinu z obnovitelných zdrojů k budoucí výrobě tepla pro CZT šetrného ke klimatu.“

Gunther Müller, mluvčí představenstva Vattenfall Wärme

Vattenfall má podle agentury Reuters na berlínském zásobování teplem třetinový podíl, kdy skrz soustavu centrálního zásobování teplem (CZT) dodává teplo zhruba 1,2 milionu odběrných míst o průměrné výměře 70 metrů čtverečních.

Boom ve výstavbě dále každým rokem zvyšuje počet nových bytů zásobovaných skrz CZT o dalších 20 tisíc.

Elektrokotle mají Berlínu pomoci dosáhnout klimatických cílů

Po svém dokončení v roce 2019 mají nové kotle nahradit blok C černouhelné teplárny Reuter, což má Berlínu pomoci dosáhnout cíle nezávislosti na uhlí do roku 2030 a celkové klimatické neutrality v roce 2050.

„V rámci energetického přechodu k obnovitelným zdrojům potřebujeme přechod nejen k elektrické energii, ale také k teplu. Tato investice je působivá vzhledem ke své velikosti,“ uvedl mluvčí společnosti Vattenfall.

Berlínská černouhelná teplárna Reuter West

Berlínská černouhelná teplárna Reuter West. Zdroj: Vattenfall

Nový projekt není jediným zařízením, kterým Vattenfall hodlá v Berlíně nahrazovat uhlí. V průběhu letošního února společnost schválila výstavbu nové plynové teplárny v městské části Marzahn, která bude po dokončení v roce 2020 disponovat elektrickým výkonem 260 MW a tepleným výkonem 230 MWt.Jedna odpověď na Vattenfall postaví v Berlíně největší německou výtopnu s elektrokotli

  1. C napsal:

    Nevím nakolik bude elektrická teplárna ve Špandavě ekologická, ta elektřina jistě nebude jen z čistých OZE, ale i z uhlí. (Nebo si možná pořídí filtr elektronů 🙂 ), nicméně mnohem větší přínos než úsporu uhlí, byť omezení dopravy se jistě pozitivně projeví na okolí (nevím jestli je dostupná lodí, nebo jenom vlakem), bude představovat možnost spotřebovat část přebytků z oblasti baltského moře.

    Pokud budou nové plynové kotle vybaveny i k dodávce elektřiny, pak by tato teplárna mohla pomoci i při nevýrobě OZE. Vzhledem k současným cenám a nutnosti dopravy paliva do současného zařízení je tento projekt myslím celkem ospravedlněný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *