Domů
Elektřina
Vattenfall vstupuje na britský trh, bude prodávat elektřinu z vlastních větrných parků

Vattenfall vstupuje na britský trh, bude prodávat elektřinu z vlastních větrných parků

Vattenfall vstupuje na trh s elektřinou ve Spojeném Království, prozatím v roli dodavatele elektrické energie ze svých větrných parků. Společnost sází na své jméno a poptávku po elektřině z obnovitelných zdrojů energie ze strany velkých společností.

Vattenfall, který je ze 100 % vlastněn švédskou vládou, zahajuje svou roli na trhu zásobování energií ve Spojeném království, když se přidává ke konkurenčním evropským hráčům včetně francouzské EDF, německé E.ON a Npower a Scottish Power, patřící do španělské skupiny Iberdola.

Společnost Vattenfall není ve Velké Británii úplným nováčkem, staví zde několik větrných parků včetně offshore větrného parku ve Walesu, který má být dokončen v příštím roce. Nyní Vattenfall hodlá rovněž prodávat elektrickou energii ze svých větrných elektráren přímo velkým zákazníkům.

„Z dlouhodobého hlediska nevidíme, že by Brexit změnil základní předpoklad společného podnikání. Spojené Království považujeme za atraktivní trh pro nás v současnosti i v budoucnu a budeme zde i nadále investovat,“ říká výkonná ředitelka společnosti Vattenfall, Anna Borgová.

Vattenfall tak jde ve šlépějích zavedených evropských hráčů, jako jsou EDF a E.ON nebo například dánská státní společnost Dong Energy, která prodává svoji větrnou energii firemním klientům. Rovněž nizozemská společnost Eneco dodává elektřinu podnikům, jako jsou Heineken a Unilever. Francouzská společnost Engie se také snaží prosadit dodavatelském trhu s představením tarifu pro domácnosti, jehož proměnlivá cena odpovídá vývoji na velkoobchodním trhu se silovou elektřinou.

Vattenfall jedná s dodavateli a potenciálními zákazníky v průmyslu

Podle Borgové přitahuje trh ve Velké Británii evropské společnosti ze dvou hlavních důvodů. Prvním z nich je nízký rozdíl disponibilního výkonu zdrojů elektřiny v soustavě v porovnání s poptávkou. Druhým jsou klimatické cíle zakotvené v legislativě, které zůstanou i po odchodu Spojeného Království z EU a zajistí poptávku po energii vyrobené z obnovitelných zdrojů energie nebo jaderných elektráren.

Kombinace obou zmiňovaných faktorů znamená, že vláda bude podporovat investice do nových energetických zdrojů a především zdroje, které jsou nízkouhlíkové. Vattenfall se domnívá, že jeho portfolio obnovitelných zdrojů a důvěra ve jméno společnosti, které představuje zavedeného hráče, pomůže společnosti získat korporátní zákazníky, kteří chtějí působit z pohledu boje s klimatickými změnami jako odpovědné společnosti.

Ačkoliv prozatím nedošlo ke jmenování konkrétních zákazníků, společnost podle Borgové jedná britskými dodavateli elektřiny, podniky působícími ve zpracovatelském průmyslu a provozovateli datových center. Prozatím není jasné, zda společnost plánuje své aktivity rovněž na spotřebitelském trhu, který je ovládán šesti velkými dodavateli energie, z nichž čtyři jsou vlastněny evropskými energetickými společnostmi.

„Je příliš brzy na to odpovědět. Uvidíme, jaké příležitosti vzniknou,“ dodala Borgová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se