Francouzská jaderná elektrárna Civaux provozovaná společností EDF

Výroba z francouzských JE se vyšplhala na šestitýdenní maxima

Francouzské jaderné elektrárny zaznamenaly tento týden maximální výrobu za posledních šest týdnů, po odstávkách se do provozu vrací další reaktory. Maximum ve výši 41,6 GW již překonalo rekordy z minulého roku. Celková roční výroba je nyní odhadována okolo 400 TWh, což je hranice pod kterou výroba jaderných elektráren ve Francii v tomto století klesla jen dvakrát.

Dle analýzy zahraničního serveru Platts v pátek nad ránem dosáhla výroba z francouzských jaderných elektráren hodnoty 41,6 GW, což je jejich šestitýdenní maximum. Nárůst výroby je způsoben připojováním elektráren, které byly v odstávce. V noci na pátek konkrétně EDF přifázovala 900MW blok elektrárny Blayais 1. Dále byl uvolněn výkon elektráren, které využívají k chlazení vodu z řeky Rýn a jejichž výkon byl omezen z důvodu vysoké teploty vody v řece, což ohrožovalo život vodních živočichů i rostlin.

Dostupnost francouzských jaderných elektráren se již pohybuje nad hodnotami z minulého roku, ovšem rekordy z let 2014 a 2015 jsou stále vzdálené. V návaznosti na výše zmíněné nafázování bloku 1 elektrárny Blayais totiž EDF v pátek během dne odstavila blok 4 a zároveň prodloužila odstávku bloku 3 elektrárny Gravelines. Bloky 4 a 5 této elektrárny nedaleko Calais by se měly do provozu vrátit příští týden.

Více na: Energostat

EDF aktualizuje plán výroby JE příští týden

Francouzská společnost EDF, která provozuje ve Francii celkem 58 jaderných elektráren, se potýká od roku 2015 s problémy spočívajícími v prodlužování odstávek a tedy s nižší výrobou. V roce 2016 tak výroba francouzských jaderných elektráren klesla pod 400 TWh, což se od roku 2000 stalo podruhé. Tento rok EDF ve své čtvrtletní zprávě plánovala výrobu 390 – 400 TWh a vzhledem k současné situaci se očekávají hodnoty na spodní hranici zmíněného intervalu. Aktualizovaný plán by měla EDF zveřejnit v rámci své pololetní zprávy, kterou vydá v pátek.

Za první pololetí vyrobily francouzské jaderné elektrárny celekm 196,6 TWh, což představuje 4% pokles ve srovnání s rokem 2016.

Zdroj úvodní fotografie: WikimediaNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *