Vedení

Vysoká vedra zvyšují spotřebu elektřiny, proti zimě je i tak nízká

Současná vedra zvyšují spotřebu elektřiny. Domácnosti ve větší míře využívají klimatizace nebo filtraci vody v bazénech. Proti zimnímu období je ale i tak spotřeba stále nízká, vyplývá z vyjádření poskytovatelů energií, které dnes oslovila ČTK. Meteorologové varují před tím, že teploty se dnes mohou v Česku vyšplhat až k 38 stupňům Celsia.

Alternativní dodavatel Centropol Energy uvedl, že očekává během tropů u svých zákazníků proti dnům s průměrnou teplotou zvýšení spotřeby o šest až devět procent.

„České domácnosti nevyužívají klimatizace v takovém rozsahu, jako je tomu v zahraničí. U portfolií s větším podílem podnikatelů či větších průmyslových podniků bude navýšení určitě vyšší,“ uvedl manažer nákupu elektřiny společnosti Milan Velner.

„Pro dnešní den počítáme s téměř o šest procent větší dodávkou než před týdnem ve stejný den, kdy se ochladilo a teplota byla zhruba 20 stupňů Celsia,“ doplnila mluvčí dalšího alternativního dodavatele Bohemia Energy Hana Novotná.

Elektrické vedení

Ilustrační foto

Drtivá většina dodavatelů už dříve ČTK sdělila, že spotřeba elektřiny v Česku se v letních měsících v průběhu let postupně zvyšuje.

Podle dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) činila například loni v srpnu hrubá spotřeba elektřiny, jež zahrnuje i elektřinu spotřebovanou při výrobě a ztráty v sítích a v přečerpávacích vodních elektrárnách, 5,5 terawatthodiny (TWh), meziročně o zhruba procento více. Proti srpnu 2009 jde o nárůst o téměř osm procent.

Dodavatelé se shodují, že zvýšená spotřeba elektřiny v létě se přesto nevyrovná zimním měsícům. Podle dat ERÚ například v letošním lednu, který byl nejchladnější od roku 2006, spotřebovali Češi 7,5 TWh elektřiny. Hrubá spotřeba za celý loňský rok činila 72,4 TWh, meziročně o dvě procenta více.

„V letních měsících se netopí a jsou například uzavřené školy a školní zařízení. Lidé také ve zvýšené míře odjíždí na dovolenou. Postupný nárůst provozu například klimatizačních jednotek, chladírenských zařízení, či čerpadel bazénů rozdíly mezi zimou a létem kompenzují velmi pomalu,“ řekl ČTK mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

Dodal, že zatížení distribuční sítě společnosti je v červenci proti hodnotám v lednu na úrovni 75 až 85 procent.

To potvrzuje mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

„Spotřeba elektřiny je v našich zeměpisných šířkách v letních měsících výrazně nižší než spotřeba v zimě. Konkrétně je spotřeba energie v létě o třicet až čtyřicet procent nižší než v zimě. Změny spotřeby vlivem jednotlivých spotřebičů nejsou konkrétně u odběratelů měřeny. Odhadujeme ale, že během horkých letních dnů může být nárůst spotřeby vlivem klimatizací ve výši několika procent,“ dodal.

Autor:

Štítky:


4 odpovědí na Vysoká vedra zvyšují spotřebu elektřiny, proti zimě je i tak nízká

  1. Josef napsal:

    Téměř všechny klimatizační jednotky umí také (velmi levně) topit, pro většinu majitelů rod. domků se jedná o nejlevnější zdroj energie už jen z tohoto hlediska je logické , že klimatizační jednotky nemohou vyrovnávat rozdíl mezi zimou a létem , prostě proto ,že jsou využívány jak v zimě tak v létě. Rozšiřování klimatizačních jednotek způsobí obecný růst spotřeby el. energie na úkor plynu a tuhých paliv.

  2. Martin Pácalt napsal:

    Není to tak docela k tématu, ale v těchhle vedrech mi vždycky přišlo absurdní, že jedou uhelky a že se uhlím nebo plynem nebo elektřinou ohřívá TUV. Samozřejmě dříve to jinak nešlo, některé technologie jsou k dispozici a pořád se vylaďují cca 20let, ale fototermické panely na rodinných a ,při dobré domluvě, i na bytových domech krásně pokrývají spotřebu TUV od pozdního jara do podzimu a ještě se dům tolik neohřívá v době, kdy o to teplo nikdo nestojí.
    Nesouhlasím na 100% s tvrzením, že jsou klimatizační jednotky používány i k topení, jde přece jen o přímotop a pokud máte vytápění na zemní plyn, vytápět elektřinou (na kterou nemáte ani tarif) se těžce nevyplatí, navíc by se s ní zhoršovala odběrová špička v zimě. Jiná situace může nastat, pokud se s tímto počítá od začátku (např. u novostavby), kde se neinvestuje do více zdrojů tepla a kdy má stavba např. pasivní tepelněizolační standard.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *