JE Temelín

Zeman podepsal atomový zákon, má pomoci stavbě nových bloků

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal nový atomový zákon, který zpřesňuje požadavky a procesní pravidla pro provoz nynějších a spouštění nových bloků jaderných elektráren. ČTK to sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zpřesnění napomůže podle vlády státní správě daleko efektivněji usměrňovat kroky při umisťování, výstavbě, uvádění do provozu a provozu nových bloků jaderných elektráren.

Nový zákon bude platit od příštího roku. Mimo jiné stanovuje, co jsou to citlivé činnosti podle zákona o ochraně utajovaných skutečností.

Osoby, které budou tyto citlivé záležitosti související s jadernou energií vykonávat, budou potřebovat bezpečnostní prověrku. Vláda uvádí, že Národní bezpečnostní úřad bude muset nově prověřit nejméně 2700 lidí.

Dostavba JE Temelín

Ilustrační foto

Na základě zásahu Sněmovny zvyšuje zákon proti původnímu návrhu jednorázový příspěvek obcím z jaderného účtu za to, že v jejich katastru bylo stanoveno chráněné území pro ukládání jaderného odpadu do podzemí. Vláda navrhla původně 30 milionů korun, poslanci schválili částku až 50 milionů korun.

Poslanci prosadili naopak snížení pravidelného poplatku za jaderný odpad z jaderných elektráren. Poplatek se má vypočítat jako sazba násobená množstvím vyrobené elektřiny v megawatthodinách. Vláda původně chtěla, aby sazba činila až 80 korun za megawatthodinu. Sněmovna sazbu ale stanovila přesně na 55 korun.

Autor:Jedna odpověď na Zeman podepsal atomový zákon, má pomoci stavbě nových bloků

  1. energetik napsal:

    Je to další ČEZký paradox a další tržní deformace. Zákon o obnovitelných (teď již o takzvaně „podporovaných“) zdrojích společně s akčním plánem ve skutečnosti nepodporuje ale omezuje, zakazuje a vyhrožuje sankcemi. A nový atomový zákon nabízí jaderným teroristům další úlevy, konkurenční a tržní jistoty na úkor celé společnosti. Prostě se ty paragrafy musí naohýbat tak, aby do toho jaderného tunelu šel jen a pouze ČEZ a měl zaručený zisk a politici-akcionáři jistou svou dividendu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *