Domů
Elektřina
Zítra uplyne 170 let od narození průkopníka elektrického věku Edisona
Thomas Alva Edison

Zítra uplyne 170 let od narození průkopníka elektrického věku Edisona

Elektřina
7 komentářů
10. únor 2017, 10:44
ČTK

Před 170 lety, 11. února 1847, se narodil průkopník elektrického věku, americký vynálezce Thomas Alva Edison. „Kouzelník z Menlo Parku“, jak se mu přezdívalo, získal více než tisíc patentů, mimo jiné na fonograf či žárovku. Ne vždy byl Edison první, kdo s určitým nápadem přišel, ale díky své houževnatosti a praktickému zaměření dokázal proměnit v prakticky použitelnou věc i zdánlivě neperspektivní nápady druhých.

První patenty rodáka z Ohia se týkaly vylepšení telegrafního aparátu. Světlo světa spatřil telegraf, jenž dokázal přijaté depeše automaticky zaznamenat na papír, nebo systém umožňující přenášet po jedné lince více zpráv najednou.

Díky své technické invenci, jež se snoubila s obchodním duchem, získal Edison kapitál, jenž mu umožnil stát se vlastním pánem.

Laboratoř si zřídil v Menlo Parku poblíž New Yorku. Právě zde objevil v roce 1877 fonograf, tedy přístroj schopný pořizovat i reprodukovat zvukový záznam. Dva roky po fonografu vyřešil Edison problém s mizivou životností prvních žárovek, nad nímž si ostatní vynálezci marně lámali hlavu.

Navzdory pověsti vědeckého génia se ale Edison fatálně zmýlil, když vsadil na stejnosměrný proud, který považoval za bezpečnější a perspektivnější než proud střídavý.

Edison zemřel 18. října 1931 ve věku 84 let.

Štítky:elektrina

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jan Veselý
10. únor 2017, 11:32

Pikantní je, že Edisonem prosazovaný obchodní model byl prodávat službu (pohyb, osvětlení, ...) taky starý pán neprosadil a elektřina se začala prodávat jako komodita. Takže dneska elektrárny bojují proti efektivitě nakládání s elektřinou, místo zvýšení zisku jim tvoří ztráty.

Další pikantní věc spočívá v tom, že věci, které se Edisonovi nepovedly se dnes začínají prosazovat (stejnosměrný proud, baterie).

C
10. únor 2017, 12:13

Jen si dovolím další zajímavosti.

O tom, který proud budeme používat vůbec nerozhodovali Američané, ale rozhodlo se to v Evropě, kde Ganz od počátku dělal se střídavým a v té době se rozvíjely oba systémy, když začínalo s rozvodem proudu Japonsko, tak si objednali už rovnou střídavé stroje, několik let před "bitou o Niagaru." Velkou roli v tom hrál objev účinného transformátoru pány Bláthym, Zipernowskym a Dérim.

Edison se taky, když se navrhovala elektrárna na Niagaře, zasekl, klidně mohl udělat to čemu se dneska říká HVDC, to se také v té doba v Evropě zkoušelo, ale navrhoval, pokud jsou mi známo, vést proud z elektrárny vedením 2x110V. S tehdejší technikou mohl klidně HVDC navrhnout, ale nestalo se tak.

------

Je myslím otázka, jestli by se mohlo kdy podařit aby se stejnosměrný proud vrátil k širšímu používání. Minimálně v dohledné době určitě ne. Není na to moc připravených spotřebičů, tahat po domě dvoje rozvody by se jistě mnoha lidem moc nechtělo a systém by měl zvládnout všechno od napájení počítačů po vysavače a varné konvice. Taky by byl asi problém s vypínači, nikdo asi nedělá takové, které DC bezpečně dlouhodobě zvládnou. Co jsem četl, tak stejnosměrné měly v sobě mechanizmus, který neumožnil vytvoření oblouku. Byla tam pružinka a mechanismus, který od sebe velmi rychle kontakty roztrhl. Nevím, jestli se to ještě používá, v přístrojových jistě ne a nové ke světlům jsem nerozebíral. Cosi na ten způsob bylo ještě v černém bakelitovém vypínači z 50-60. let (novoretro. net/gal/1469465426.jpg). Ale asi bychom se stejně nevyhnuli tomu že by se muselo napětí sítě snížit. S moderní technologií se asi i v pohonech stírají rozdíly mezi AC a DC (elektronická komutace, měniče), takže tam by problém nemusel být.

NN
11. únor 2017, 22:00

"...Co jsem četl, tak stejnosměrné měly v sobě mechanizmus, který neumožnil vytvoření oblouku. Byla tam pružinka a mechanismus, který od sebe velmi rychle kontakty roztrhl. Nevím, jestli se to ještě používá..."

Navrhoval bych toto: Přistoupit k vypínači, mírným tlakem (prstu) zkusit, jestli pruží (ale nezmění stav z vypnuto na zapnuto či vice versa). Také po zvýšení tlaku nad určitou mez a následném překlopení z polohy zapnuto/vypnuto či vice versa se může ozvat charakteristické cvaknutí. Pokud se tak skutečně děje, mohlo by to dovolovat závěr, že používá.

P.S. Fakultativně bych se rozhlédl - já jenom, aby Vás někdo nepovažoval za cvoka.

Ty otočné mívaly jednu vlastnost - točilo se s nimi po směru hodinových ručiček, pokud to člověk udělal obráceně, vypadly jističe. (Nezaručuji pro všechny typy od všech výrobců).

C
11. únor 2017, 23:02

Zjištěno, nové jdou balancovat na střed, je tam myslím kolébka, jak si to vybavuji, pérko možná slabé, ale ne to co sem myslel, v těch starých se to prvně natáhlo a pak to "vystřelilo" kontaktní destičku od dvou pevných kontaktů.

Tak to jsem měl štěstí a ten jeden co jsem kdy viděl se nechá otáčet i proti směru.

Milan Vaněček
10. únor 2017, 12:44

V dětství mě silně ovlivnila knížka "Prodavač novin světovým vynálezcem" o Edisonovi. Byl to selfmademan, prototyp Američana. Na druhou stranu Tesla byl geniální bohém. Teď si o nich můžete přečíst novější knížky, jako Říše světla či Tesla, člověk mimo čas.

DC a AC budou koexistovat stále, nejde o vítězství jednoho systému.

Musela to být úžasná doba tehdy, ale i teď probíhá zajímavá energetická (elektromagnetická) revoluce. A oba rozdílné přístupy, ten Edisonův i ten Tesly, ve vědě a technice zůstávají.

Martin Hájek
10. únor 2017, 14:56

Co se týče osobnosti a charakterových vlastností, tak Edison tedy zrovna vzorem nebyl - něco jako o 150 let později Steve Jobs. Byl to hlavně tvrdý, lstivý a vychytralý obchodník, který neváhal kdekoho využít. To samozřejmě nějak nezmenšuje jeho zásluhy, jenom není důvod ho jen nekriticky obdivovat a nevidět i odvrácenou stranu úspěchu.

NN
11. únor 2017, 21:11

Ano, úžasná doba (že by se tehdy rodila ona celospolečenská hodnota elektřiny, po které jste tu nedávno šli jak býci po rudém hadru v koridě?). Jinak "normálka" - konkurence se podrážela všelijak, i dosti nevybíravými způsoby, i nějakého toho "nenažraného" finačníka tam najdeme. Ještě zbývá sex...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se