Merkelová elektromobilita

Merkelová: Německo musí investovat, aby udrželo krok s elektromobilitou

Německo a tamní automobilový průmysl musí podle kancléřky Angely Merkelové intenzivně investovat, aby si země zajistila svou pozici na poli elektromobility. Nutnost investic Merkelová zdůraznila při příležitosti pokládání základního kamene pro další továrnu automobilky Daimler na výrobu baterií.

Přestože se evropští výrobci automobilů, německých nevyjímaje, postupně zapojují do výroby vozidel s elektrickým pohonem, většina jimi užívaných baterií je podle agentury Reuters stále vyráběna mimo Evropu, zejména v Asii. Německo, které je největším automobilovým trhem v Evropě, se tak obává, že by na poli elektromobility mohlo v budoucnu zaostávat.

„Potřebujeme dlouhodobé horizonty a společnosti, které investují do budoucnosti. Je důležité, aby elektromobilita byla připravena pro trh co nejrychleji, jak je to jen možné,“ uvedla Merkelová.

V březnu německý automobilový koncern Daimler oznámil, že urychlí své plány na rozvoj elektromobility. Do roku 2022 by automobilka chtěla na trh uvést více než 10 nových modelů, což si vyžádá investice ve výši 10 miliard euro (265 miliard Kč).

„Automobilový průmysl čelí fundamentální přeměně. Technický pokrok nemůže být zastaven, ať s německým automobilovým průmyslem, či bez a myslím si, že lepší by to bylo s námi,“ řekl Deiter Zetsche, výkonný ředitel koncernu Daimler AG.

Automobilka Daimler investuje do své druhé továrny na výrobu baterií okolo 500 milionů euro (13,2 miliard Kč). Nová linka by měla být uvedena do provozu do konce první poloviny příštího roku a má přinést až zčtyřnásobení současné produkce.

Výzkum přiláká investice

Merkelová dále uvedla, že byla informována o nejnovějších lithiových článcích, které mohou navýšit dojezd elektromobilů na 1000 km na jedno nabití, což je významný posun oproti současným průměrným 200 až 300 kilometrům.

„Pokud budeme zapojeni do výzkumu a tvorby prototypů, je vyšší šance dostat výrobu nové generace baterií do Evropy či do Německa,“ dodala Merkelová.

Autor úvodní fotografie: RudolfSimon @Wikimedia CommonsNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *