Německo finančně podpoří elektromobilitu, aby dosáhlo vzdálených cílů

Německá vláda má v úmyslu podpořit rozvoj elektromobility částkou 2 mld. EUR. Dotace by měly být přístupné ve formě podpory na nákup nových vozů. Tato forma podpory by měla Německo přiblížit k vlastnímu cíli 1 milionu elektromobilů registrovaných v zemi do roku 2020. 

Podle informací německého deníku Die Zeit by měli žadatelé získat finanční dotaci na nákup nového elektromobilu. Objem 2 mld. EUR by tak byl rozdělen přímo, nikoliv ve formě daňových úlev a dalších forem podpory rozvoje elektromobility, jako tomu je například v Norsku.

Německý ministr chce podpořit i výstavbu potřebné infrastruktury pro dobíjení elektromobilů a jejich využívání orgány státní správy.

Spolková republika Německo si určila vlastní cíl, aby v roce 2020 bylo na německých silnicích více než 1 milion elektromobilů. Od tohoto cíle je SRN podle aktuálních dat stále daleko. Stejně tak stagnuje podíl obnovitelných zdrojů využívaných v dopravě, který se na rozdíl od podílu na výrobě elektřiny nedaří efektivně navyšovat.

Na začátku roku 2015 bylo podle příslušného německého úřadu v Německu registrovaných pouze 18 948 elektromobilů, v loňském roce přibylo podle informací německých úřadů dalších 12 363 vozidel.

Celkový podíl aut s alternativním pohonem na celkových prodejích byl 1,7 %. Hybridů bylo registrováno celkem 33 630, z toho 11 101 plug-in hybridů. Elektromobily také výrazně převýšily prodeje aut na plyn, která se podílela pouze 0,3 %.

Německý energetický sektor

Zatímco se Německo pyšní vysokým podílem obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny, v sektoru vytápění a transportu k tak výrazným pokrokům nedochází. Zejména v transportu podíl obnovitelných zdrojů stagnuje, v sektoru vytápění dochází k mírnému růstu.

V obou sektorech však dochází k přijímání opatření, která by měla situaci změnit. V oblasti transportu se jedná zejména o návrh tohoto programu podpory. Sektor vytápění prošel od nového roku legislativními změnami, které omezují používání topných olejů a zavádí minimální limit pro používání obnovitelných zdrojů pro nové budovy.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *